[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

مبارزه با فساد در اولویت باشد ، روزنامه شیراز نوین

  فرزاد وثوقی- گروه خبر:
 شورای شهر شیراز دیروز چهارشنبه جلسه علنی داشت. در این جلسه  اعضای شورا بر پیشبرد اهداف عمرانی فرهنگی تأکید کردند.  
لیلا دودمان در نطق پیش از دستور این جلسه شورا گفت: اندیشه مشارکت شهروندان در اداره امور شهر قدمتی دیرینه و به اندازه تأسیس شهر دارد. تصمیم‌گیری برای انتخاب طرح مناسب در شهرها، به یکی از چالش‌های اساسی مدیریت شهری تبدیل شده است. کارایی ضعیف طرح‌های سابق، باعث بازگشت به استفاده از مشارکت اجتماعی شهروندان به‌عنوان روشی برای خروج از بن‌بست در حل مسائل شهری شد. به گفته وی، شهرها به‌عنوان یک ارگانیسم زنده و پویا در فرایند توسعه بشری در قرن 20 دچار تغییرات عمده و ساختاری شده‌اند؛ گرچه این گسترش شهرنشینی در کشورهای در حال رشد غالباً همراه با توسعه نبوده و مشکلات اقتصادی و اجتماعی فراوانی را به‌همراه آورده است. 
محمدتقی تذروی هم دیگر عضو شورای شهر شیراز بود که دیروز نطق پیش از دستور داشت. به گفته وی دلالی و واسطه‌گری‌ رشد فزاینده و قارچ‌گونه‌ای داشته است و باید با هوشیاری و نظارت بر بازار و ادارات دست دلالان را کوتاه کرد. به گفته وی در رویکرد گام دوم انقلاب و روند فسادستیزی آن افزایش واسطه‎گری‌ها هیچ توجیهی ندارد. تذروی گفت: امروز وضعیت اقتصادی کشور و  معیشت مردم در تنگنا  قرار دارد و علاوه بر ضعف مدیریت، یکی از دلایل اساسی این شرایط، رشد عجیب پدیده واسطه‌گری یا دلالی است. 
دکتر نواب قائدی نیز در این جلسه نطق پیش از دستور داشت. به گفته او بررسی طرح تشکیل دبیرخانه دائمی مناسب‌سازی اماکن و فضاهای شهری برای معلولین، جانبازان، کودکان و سالمندان در شیراز باید در اولویت باشد. در این راستا یکی از مباحثی که در سیستم مدیریت شهری مطرح است، عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه و متناسب خدمات و مناسب‌سازی زیرساخت‌ها (شامل اماکن، فضاها، معابر و حمل‌ونقل شهری و...) برای تمامی شهروندان است.
اهمیت و ضرورت پرداختن به موضوع مناسب‌سازی فضای شهری از سوی قانون‌گذار در سطح کلان و خرد به‌خوبی دیده شده است و بستر قانونی مناسبی نیز درخصوص حمایت از افراد توان‌خواه و مناسب‌سازی فضاهای شهری فراهم می‌باشد. در همه این قوانین، تکالیف و وظایفی برای دستگاه‌های مختلف تعیین شده تحقق کامل این امر و مناسب‌سازی تمامی زیرساخت‌ها نیازمند همکاری، هماهنگی و حمیت همه دستگاه‌های مربوطه می‌باشد. 
دکتر سیدعبدالرزاق موسوی  نیز در ارائه نطق پیش از دستور خود گفت: برای مبارزه با فساد برنامه هست اما اراده کافی برای عمل وجود ندارد. به گفته وی باید از مدیران و کارمندانی که در مقابل تخلف می‌ایستند حمایت کنیم. او افزود: مدیران و کارمندان باید در مقابل درخواست غیرقانونی هرکسی مقاومت کنند. او خاطرنشان کرد: به مدیران شهرداری هشدار می‌دهم که اگر عملکرد شفاف نداشته باشند، گرفتار خواهند شد؛ چراکه مردم ناراضی‌اند؛ نحوه دریافت عوارض از شهروندان باید شفاف باشد. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که در شفاف‌سازی و مبارزه با فساد، شاهد موفقیت‌های بیشتر شورا و شهرداری باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی