[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

جزئیات تسویه‌حساب سه‌میلیارد دلاری عراق با ایران، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق می‌گوید با توافقات صورت گرفته میان دو کشور، اتفاقات مثبتی در بازگشت ارز متعلق به ایران از عراق آغاز شده است. یحیی آل اسحاق در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: عراق به عنوان یکی از مهم‌ترین شرکای تجاری ایران و دومین واردکننده کالا از ایران، در سال گذشته حدود ۱۲ میلیارد واردات را از صادرکنندگان ایرانی به ثبت رساند که بر اساس برآوردهای صورت گرفته، تاکنون حدود ۹ میلیارد دلار آن تسویه شده یا فرایند پرداخت را پشت سر گذاشته است.
وی با اشاره به طلب سه میلیارد دلاری ایران از محل صادرات به عراق بیان کرد: بخش قابل توجهی از این طلب مربوط به صادراتی است که نهادهای دولتی انجام داده‌اند. ما در کنار صادرات کالایی، به عراق برق و گاز نیز صادر می‌کنیم و همین امر باعث شده در توافقات تجاری، شرکت‌های دولتی نیز سهیم باشند.
وزیر اسبق بازرگانی ادامه داد: بر اساس توافقاتی که در سفر اخیر رئیس کل بانک مرکزی ایران به عراق انجام شد، مقدمات اجرای توافق مشترک میان دو طرف کلید خورده است و می‌توان امیدوار بود سه میلیارد دلار باقی مانده نیز از این محل تسویه شود.
آل اسحاق در پاسخ به این سؤال که با توجه به محدودیت‌های حاصل از تحریم‌های آمریکا، این تسویه حساب چگونه صورت می‌گیرد، توضیح داد: با توجه به پیچیدگی شرایط، دو طرف تلاش کرده‌اند راهکارهای مختلفی را نیز در این حوزه اعمال کنند. روش‌هایی از سوی دو طرف به جمع بندی رسیده که با توجه به شرایط تحریم پرداختن به جزئیات آنها به صلاح نیست اما در کل شرایط برای بازگشت این ارز به کشور از طریق تأمین کالاهای مورد نیاز فراهم شده است. وی درباره برخی نگرانی‌ها از احتمال کاهش همکاری‌های اقتصادی مشترک با مستقر شدن دولت جدید عراق نیز گفت: بر خلاف شایعات، ارتباط و همکاری‌های نزدیک میان دو کشور ادامه داشته است. با پیگیری دولت عراق مرزهای مشترک با ایران بار دیگر فعال شده‌اند و قطعاً این ارتباط در ماه‌های پیش ‌رو نیز ادامه خواهد یافت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی