[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۹
  • دوره جدید

۶ راز ثابت نگه‌داشتن وزن، روزنامه شیراز نوین

هرچقدر کاهش وزن و رژیم گرفتن کار دشواری باشد، ثابت نگه داشتن وزن بعد از لاغری ۱۰برابر از آن هم سخت‌تر است!
به گزارش فیتامین، جالب است بدانید که براساس نتایج به دست آمده، فقط ۲۰درصد افراد بعد از اتمام دوره رژیم می‌توانند وزنشان را در همان حالت نگه دارند و بقیه شکست خورده و در کمترین زمان ممکن به وزن قبل از رژیم خود برمی‌گردند. به نظر شما علت این مشکل چیست؟ چرا بعد از تحمل آن همه سختی و نخوردن‌ها، این‌قدر سریع وزن به حالت اولیه خود بازمی‌گردد؟
با به‌کارگیری این موارد، دیگر ثابت نگه داشتن وزن برایتان مثل آب خوردن شده و هربار با خیال راحت پایتان را روی ترازو خواهید گذاشت.
تثبیت وزن چیست؟
ثابت نگه داشتن وزن بعد از یک دوره رژیم و برنامه ورزشی معنا پیدا می‌کند. یعنی شما بعد از یک دوره رعایت رژیم و انجام تمرینات برنامه ورزشی و چند کیلو کاهش وزن، حالا به دنبال راه‌حلی برای ثابت نگه داشتن وزن و جلوگیری از چاق‌شدن هستید.
چرا ثابت نگه داشتن وزن بعد از رژیم سخت است؟
اگر فرآیند کاهش وزن و لاغر شدنتان را درک کنید، متوجه می‌شوید که علت دشواری این کار دقیقاً به چه چیزی برمی‌گردد. وقتی شما لاغر می‌شوید و چربی‌های قدیمی را می‌سوزانید، هورمونی به نام لپتین در بدنتان ترشح می‌شود. این هورمون یک‌راست به سراغ گیرنده‌های مغزی رفته و به آن‌ها هشدار می‌دهد که میزان چربی ذخیره‌شده در بدن، در حد بحرانی است و باید خیلی سریع وزن اضافه کنیم. در نتیجه، اشتهایتان بیشتر شده و حتی غذا به دهانتان خوشمزه‌تر از قبل خواهد آمد. همین روند ساده در بدن است که ثابت نگه داشتن وزن را تا این حد دشوار و گاهی اوقات دست نیافتنی می‌کند.
 6نکته مهم برای ثابت نگه داشتن وزن
خودتان را وزن کنید
یکی از بهترین و مؤثرترین روش‌ها برای ثابت نگه داشتن وزن، رفتن روی ترازو است. مثلاً اگر ببینید وزنتان بالا رفته، بلافاصله مصرف چربی‌ها را کنار گذاشته و خودتان محتاط‌تر خواهید شد. در صورتی‌که وزنتان نسبت به زمان رژیم بیش از ۲ و نیم کیلو بیشتر بود، باید زنگ خطر را به صدا درآورید! زیرا مسیر اشتباهی را در پیش گرفته‌اید و دارید تمام زحمات دوران سخت رژیم را به باد می‌دهید.
صبحانه مغذی بخورید
تحقیقاتی که تاکنون صورت گرفته، نشان می‌دهد کسانی در ثابت نگه داشتن وزن بعد از دوره رژیم به موفقیت رسیدند که وعده غذایی صبحانه را حذف نکرده و به خوردن آن پایبند بوده‌اند. به همین خاطر است که متخصصان تغذیه تا این حد به خوردن این وعده غذایی تأکید دارند. پس با این تفاسیر، ‌باید برای خودتان لیستی از صبحانه‌های مغذی و سالم تهیه نموده و هر روز صبح به آن پایبند باشید. همین راهکار ساده، از ریزه‌خوری‌های یواشکی در طول روز جلوگیری کرده و عدد روی ترازو را تا مدت‌ها ثابت نگه خواهد داشت.
 عضله بسازید
اگر می‌خواهید هنگام تماشای سریال مورد علاقه‌تان و حتی در خواب هم چربی‌سوزی داشته باشید، بهترین راه در دنیا فقط «عضله‌سازی» است! یادتان باشد که هرچقدر بدن عضلانی‌تری داشته باشید، کالری‌سوزی‌تان هم در طول روز بیشتر خواهد بود.کافی است وزنه‌زدن و بدن‌سازی را به برنامه روزانه‌تان اضافه کنید تا دیگر نگران عدد روی ترازو نباشید.
 به خودتان انگیزه بدهید
انگیزه دادن به خود برای حفظ وزن، یکی دیگر از نکات مهمی است که باید حسابی روی آن کار کنید. برای شروع،‌ بهتر است زمان مشخصی مثل عروسی نزدیکان، تعطیلات عید یا هر زمانی‌که دوست دارید را مشخص کنید و با خود بگویید اگر وزنم تا آن زمان همین قدر بماند، برای خودم هدیه فلان وسیله را خواهم خرید!
 همه خورد و خوراکتان را بنویسید
کالری هرچیزی که می‌خورید را در یک دفترچه یادداشت بنویسید و محاسبه کنید. ننوشتن میزان خوراکی‌هایی که در طول روز میل می‌کنید، باعث می‌شود حساب و کتاب همه چیز از دست شما خارج شده و به روال قبل از رژیمتان بازگردید.
با پشتیبان‌هایتان در تماس باشید
هیچ‌گاه بعد از پایان دوره رژیم، ارتباط خود را با پشتیبان‌ها قطع نکنید. حتی اگر لازم باشد هزینه اضافه‌ای بپردازید تا باز هم پشتیبان با شما تماس بگیرد و جویای حال و وزنتان باشد. یادتان نرود که قول‌هایی که به پشتیبانتان می‌دهید، تضمینی برای ثابت نگه داشتن وزن شما خواهد بود.
اهداف جدید انتخاب کنید
حالا که با موفقیت از پس یک دوره رژیم برآمدید، زمان رفتن سراغ اهداف بعدی است. هیچ وقت بدون هدف زندگی نکنید. البته حتماً هدفتان نباید ربطی به کاهش وزن داشته باشد؛ بلکه می‌توانید برنامه بریزید تا نزدیک عید اعتمادبه‌نفستان را بیشتر کنید. همین هدف، تضمین این موضوع است که وزنتان روی عدد مورد نظر، ثابت باقی خواهد ماند.
نتیجه‌گیری
لطفاً از رژیم برای خودتان یک غول نسازید. اگر دنبال راهکاری تضمینی برای لاغر شدن و به دنبال آن ثابت نگه داشتن وزن خود هستید، بهتر است از تنها راه آن یعنی رژیم غذایی اصولی و برنامه ورزشی استفاده کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی