[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۰
  • دوره جدید

چه زمانی نوشیدن آب باعث مرگ می‌شود؟، روزنامه شیراز نوین

برنا/ دانستن اینکه چه نوع نوشیدنی سالم تر است، کار سختی است. این روزها انواع و اقسام نوشیدنی‌ها با طعم دهنده‌های طبیعی یا مصنوعی، با ویتامین یا بدون ویتامین در بسته بندی‌های مختلف عرضه می‌شوند؛ حتی آب‌ها نیز با طعم‌های مختلفی فروخته می‌شوند. اما انتخاب سالم، یعنی انتخاب کمترین کالری به همراه طبیعی ترین اجزای تشکیل دهنده و کمترین مواد افزودنی، و برای آنکه بدانید هر فرد به چقدر مایعات در طول روز نیاز دارد و پاسخ بسیاری سؤالات دیگر در این زمینه را دریابید، مقاله زیر را بخوانید:
لازم نیست که حتماً هر روز هشت لیوان آب بنوشید
هیچ قانون ثابتی مبنی بر نوشیدن روزانه هشت لیوان آب وجود ندارد. متخصصان تغذیه و پزشکان می‌گویند خانم‌ها باید هر روز 5/11 فنجان و آقایان 5/15 فنجان آب بنوشند؛ اما 20 درصد از این مقادیر از طریق غذاها تأمین می‌شود؛ پس اگر هر روز حدود 9 فنجان آب بنوشید، کافی است اما نباید زیاد خود را درگیر این اندازه‌ها کنید. بعضی از روزها برحسب میزان فعالیتی که در طول روز داشته اید، نیاز به آب بیشتری دارید؛ در ضمن نوع تغذیه، وضعیت آب و هوایی و برخی عوامل دیگر در میزان مایعات دریافتی افراد تأثیر می‌گذارند.
نوشیدن قهوه یا هر نوع نوشیدنی کافئین‌دار دیگر باعث ازبین‌رفتن آب بدن نمی‌شود
طی چند سال اخیر، دانشمندان تحقیقاتی را در زمینه کافئین و تأثیرات آن انجام داده اند که نشان می‌دهد کافئین ارتباطی با تشدید ادرار ندارد و به همان اندازه آب ادرارآور است. بنابراین کافئین باعث کاهش مایعات بدن از طریق ادرار نمی‌شود؛ یعنی هشت لیوان نوشیدنی کافئین دار به اندازه هشت لیوان مایعات دیگر، بدن را مرطوب می‌کند.
آب به‌تنهایی باعث کاهش وزن نمی‌شود
به تمام افرادی که به اشتباه فکر می‌کنند با نوشیدن آب زیاد می‌توانند وزن کم کنند و لاغر شوند، باید گفت که تا به حال هیچ مدرک و دلیل علمی مبنی بر ارتباط میان نوشیدن آب و احساس سیری ارائه نشده است. متخصصان تغذیه می‌گویند آب تنها زمانی در کاهش وزن مؤثر است که بخشی از یک غذای پر حجم، سبزیجات و سوپ باشد. مثلاً خانم‌هایی که به جای خوردن غذاهای پر کالری، سبزیجاتی مثل بروکلی می‌خورند، با مصرف کمتر کالری‌ها، کاهش وزن پیدا می‌کنند. غذاهای پر آب همیشه زیاد به نظر می‌رسند؛ به طوری که ذهن فریب می‌خورد. گاهی اوقات برخی افراد گرسنگی را با تشنگی اشتباه می‌گیرند و به جای نوشیدن آب، غذا می‌خورند و به همین دلیل بیشتر چاق می‌شوند. برعکس، افرادی که با احساس گرسنگی به سراغ نوشیدن آب می‌روند، به دلیل دریافت کالری بسیار کمتر لاغر می‌شوند. نوشیدن یک نوشیدنی بدون کالری به شما کمک می‌کند تا به غذا حمله نبرید و با اشتهای بسیار زیاد غذا نخورید و از همین راه میزان غذای دریافتی شما کنترل می‌شود.
منتظر نمانید تا بعد از احساس تشنگی آب بنوشید
مکانیزم تشنگی معمولاً وقتی که بدن 2-1 درصد دچار کم آبی می‌شود، شروع شده و نشانه آن کاهش تعرق بدن است. بدن ما همیشه مقدار مشخصی سدیم در خون حفظ می‌کند. در مورد مایعات نیز همین گونه است. وقتی این تعادل به هم می‌خورد، حسگرهای تشنگی در مغز پیغام هشدار می‌دهد که زمان نوشیدن مایعات است و باید هرچه زودتر این نیاز برطرف شود. کم آبی واقعی با از دست رفتن 2 درصد از وزن بدن رخ می‌دهد؛ اما با دیدن علائمی مثل سردرد، حالت تهوع و احساس سرگیجه، پیش از این حالت، می‌توانید اقدام به رفع آن کنید. بنابراین در طول روز به طور مداوم و پیاپی آب بنوشید (به جای اینکه سه لیوان آب را یکجا بنوشید و تا چند ساعت دیگر آب ننوشید.
آیا می‌توانید هرچقدر که دلتان می‌خواهد آب بنوشید؟
نوشیدن آب اگر بسیار سریع تر از عملکرد کلیه‌ها صورت بگیرد، باعث بر هم خوردن تعادل الکترولیت‌ها در خون، همچنین تورم مغز، حملات ناگهانی و کما می‌شود. در سال 2007 یک زن کالیفرنیایی، در اثر نوشیدن 2 گالون آب در عرض سه ساعت بدون ادرار کردن، جان خود را از دست داد. البته نوشیدن مقدار بسیار زیاد آب نیز علائم هشداردهنده و خطراتی به دنبال دارد؛ اما اگر می‌خواهید با نوشیدن آب فراوان دچار مشکل نشوید، بهتر است هیچ گاه حجم زیادی از آب را به یکباره ننوشید و آن مقدار را به طور متناسب در چند نوبت بنوشید تا در عملکرد کلیه‌ها نیز اختلالی ایجاد نشود.
هر زمان که ورزش می‌کنید نیاز به نوشیدنی ورزشی ندارید
نوشیدنی‌های ورزشی برای زمانی که ورزش‌های سخت و سنگین به مدت یک ساعت یا بیشتر انجام داده اید و یا تعرق بسیار زیادی کرده اید، توصیه می‌شود؛ ولی در یک ورزش ساده، مثل یک پیاده روی 30 دقیقه ای، حدود 170 کالری می‌سوزانید.
حال آنکه دو فنجان نوشیدنی انرژی زا حاوی 100 کالری است و به همین راحتی، بخش زیادی از کالری را که سوزانده اید، هدر می‌دهید. بنابراین هر ورزشی نیاز به استفاده از نوشیدنی‌های انرژی زا ندارد.
نوشیدن آب خنک به‌هیچ‌وجه بهتر از نوشیدن آب گرم نیست
یکی دیگر از تصورات اشتباه در مورد کاهش وزن این است که بدن با دریافت آب خنک بیشتر فعالیت می‌کند و متابولیسم آن تسریع می‌شود؛ اما هیچ نوع دلیل علمی برای اثبات این گفته وجود ندارد. تغییر مکانیزم بدن با نوشیدن آب سرد و گرم بسیار جزئی و کوچک است؛ اما اگر طعم آب سرد را ترجیح می‌دهید، بهتر است که به آب کمی یخ اضافه کنید. برای افزایش سرعت متابولیزم بدن ورزش کردن ایده بسیار بهتری است.
در یک روز معمولی، به طور متوسط بدن ما حجم نسبتاً زیادی آب را از دست می‌دهد. تا از این راه سموم را دفع کند. در هر صورت همه ما باید هر روز بیشتر از مقدار آبی که از دست می‌دهیم، آب بنوشیم و این مقدار بستگی به سن و سال، مقدار فعالیت روزانه و متابولیسم داخلی بدن دارد. به طور روزانه سه لیتر آب یا سایر مایعات مقدار مناسبی است.
سعی کنید نوشیدنی‌های دیگر را جایگزین آب نکنید. بهتر است هر روز سه لیتر آب بنوشید. اما اکثر مردم بیشتر قهوه، چای و نوشابه می‌نوشند تا آب.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی