[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۴
  • دوره جدید

سلامت ورزشکاران مهم‌تر از برگزاری مسابقات است، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: پیش از شیوع بیماری کرونا، میزان اهمیت ارگان‌هایی که با سلامت جامعه سر و کار داشتند، آنچنان که باید و شاید واضح نبود. در میان هیئت‌های ورزشی نیز کمتر به اهمیت هیئت پزشکی ورزشی اشاره و پرداخته می‌شد، اما امروز این هیئت در صدر تمامی هیئت‌ها قرار گرفته و می‌تواند سیاست‌های تمام رشته‌های ورزشی را تعیین کند.
هیئت پزشکی ورزشی استان فارس به رهبری دکتر کاوه باشتی، یکی از فعال‌ترین‌ها در سطح کشور به شمار می‌رود و در شرایط بحرانی امروز هم یک هیئت پیشرو به شمار می‌رود. دکتر جمشید جهانی دبیر هیئت پزشکی ورزشی فارس که در اواخر دهه 70 پزشک تیم فوتبال برق شیراز هم بوده، درخصوص آخرین فعالیت‌های این هیئت، دستور العمل‌های بهداشتی و به طور کلی وضعیت ورزش استان فارس در دوران صحبت‌هایی کرده است که در ادامه می‌خوانید:
اهالی ورزش فارس همکاری خوبی داشته‌اند
از زمانی که وزارت بهداشت اجازه برگزاری مسابقات را داد، فدراسیون پزشکی ورزشی کشور تمهیدات لازم و سیستم‌های سخت افزاری و نرم افزاری را پیش بینی کرد که تا جایی که ممکن است، از سلامت بازیکنان، مربیان و تمامی افرادی که در مسابقات حضور دارند محافظت کند. در استان فارس هم به همین ترتیب این روال انجام شد و افسران سلامت ما آموزش‌های لازم را دیدند و همکاری خوبی را هم از طرف تیم‌های فجر شهید سپاسی و قشقایی داشتیم. طبق دستورالعمل‌هایی که وزارت بهداشت و فدراسیون پزشکی ورزشی ارائه داده اند، موارد زیادی است که باید در بحث فوتبال به خاطر برخوردهایی که در آن وجود دارد رعایت شود و حساسیت‌هایی که در این رشته وجود دارد باعث می‌شود تا افسران سلامت بیشترین دقت را در خصوص این رشته ورزشی داشته باشند. یکی از این موارد این است که هر ده روز یک بار، تیم‌ها باید تست PCR را انجام دهند. همچنین نحوه ترانسپورت ورزشکار نیز خیلی مهم است و اگر می‌خواهند با وسایل نقلیه عمومی از جمله اتوبوس حرکت کنند، باید طرف قرارگیری و جانمایی‌شان به شکل خاصی باشد. حتی تعیین شده که در رختکن باید به چه شکل قرار بگیرند و در مجموع آیتم‌های زیادی در این مورد وجود دارد. در استان فارس همکاری‌های خیلی خوبی از سوی اهالی ورزش صورت گرفته و خوشبختانه مورد خاصی تاکنون گزارش نشده است. 
سلامت ورزشکاران مهم‌تر از برگزاری مسابقات است
سلامت ورزشکاران، به مراتب مهم‌تر از برگزاری مسابقات است. به همین خاطر است که پروتکل‌هایی که در فدراسیون پزشکی ورزشی تعیین شده، در حد استانداردهای بین المللی و بسیار با کیفیت است. ضمن اینکه نوع پروتکل‌های اجرایی، بر اساس مناطق مختلف فرق دارد. یعنی مناطق مختلف کشور یا هر استان از لحاظ همه گیری ویروس کرونا به دسته‌های زرد، قرمز و سفید تقسیم شده اند که بر همین اساس، میزان محدودیت رشته‌های ورزشی مشخص می‌شود. استان فارس در حال حاضر جزو مناطق زرد محسوب می‌شود و تنها شهرستان‌های لار، گراش، فسا و جهرم هستند که جزو مناطق قرمز قرار دارند. یک تقسیم بندی دیگر نیز وجود دارد که بر اساس رشته‌های ورزشی است. یعنی تعیین می‌شود که در مناطق زرد، این رشته‌ها مجاز به فعالیت هستند. رشته‌هایی که برخورد ورزشکاران در آن کمتر است، می‌توانند فعالیت کنند. 
هر 100 متر فقط 6 ورزشکار!
بازگشایی اماکن ورزشی طبق یک دستورالعمل کلی به صورت عام است و به صورت تخصصی نیز توسط فدراسیون پزشکی ورزشی و هیئت‌های استانی، برای هر رشته ورزشی هم تنظیم شده تا ورزشکاران ما بتوانند با توجه به رشته ورزشی شان، از آن بهره ببرند. موارد کلی بازگشایی اماکن ورزشی، بر اساس مساحت سالن انجام هر رشته دارد. مثلاًَ اگر یک باشگاه بدنسازی بخواهد به فعالیت خودش ادامه داد، در یک فضای صد متری مربعی، تنها 6 نفر اجازه فعالیت دارند. حداقل فاصله فیزیکی بین هر ورزشکار نیز 2 متر است.
افسران سلامت ما نظارت کامل دارند
جهانی در پاسخ به این سؤال که این دستورالعمل‌ها تا چه حد انجام شده و می‌شود، گفت: افسران سلامت ما معمولاً دارند کنترل می‌کنند و بازخوردهای خوبی هم گرفته اند. جامعه ورزشی ما همکاری خوبی داشته اند و تاکنون موردی از تخلف در استان مشاهده نشده است. یکی دیگر از موارد مهمی که باید در این پروتکل رعایت شود، کنترل تجمع افراد در ورود و خروج به سرویس‌های بهداشتی و محل کنفرانس‌های خبری است. حتی در بعضی باشگاه‌های ورزشی، بعضی از دستگاه‌ها را باید به صورت موقت از سرویس خارج کنند تا فضا برای ادامه فعالیت ورزشکاران مهیا شود. مورد بعدی نیز استفاده از سونای بخار و ماساژ است که هنوز محدودیت دارد و اجازه فعالیت این فضاها و امکانات صادر نشده است.
فرم‌های خوداظهاری
یکی از راه‌های کنترل، فرم‌های خوداظهاری است که توسط فدراسیون پزشکی ورزشی منتشر شده و باشگاه‌ها باید این فرم‌ها را گرفته و در اختیار مراجعین قرار دهند تا شرایط جسمانی و بیماری‌های احتمالی خود را تشریح کنند. طرف باید مشخصات فردی و بیماری‌ها و علائم احتمالی خود را بیان کند تا در صورت لزوم، از ایجاد خطر برای شخص و سایر مراجعان، پیشگیری شود. 
سیستم تهویه منفی ضروری است
باید در تمامی سالن‌ها و فضاهای بسته، سیستم تهویه منفی وجود داشته باشد. یعنی تهویه ای که هوای داخل را به خارج منتقل کند، نه بالعکس! این مورد خیلی اهمیت دارد. کافی شاپ‌ها و بوفه‌های موجود در باشگاه‌های ورزشی نیز تنها اجازه دارند که آب و نوشیدنی‌های بسته بندی به مراجعین بدهند. همچنین نیروهای انسانی که قرار است آنجا خدمت کنند حتماً باید تست PCR انجام دهند و آموزش لازم روی سایت پزشکی ورزشی ببینند و گواهی دریافت کنند. 
سه‌چهار اتوبوس برای اعزام هر تیم فوتبال!
در حوزه فوتبال، علاوه بر تست PCR که باید هر 10 روز یک بار انجام شود، ابتدا اعلام شد که اگر تست 5 نفر از اعضای هر تیم مثبت شود، بازی‌های این تیم لغو شود اما بعداً این را اصلاح کردند و این تعداد به 25 درصد ارکان تیم افزایش یافت. بیشتر هم توصیه شده که بازیکنان مسافرت‌ها را با وسیله نقلیه شخصی خود انجام دهند و اگر هم قرار شد همگی با اتوبوس بروند، باید در هر ردیف اتوبوس تنها یک نفر قرار بگیرد. یعنی تقریباً برای اعزام هر تیم فوتبال، سه‌چهار اتوبوس لازم است و بهتر است که تا حد امکان، اعضای تیم از وسایل نقلیه شخصی برای مسافرت‌ها استفاده کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی