[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۴
  • دوره جدید

مصوبات پیگیری‌نشده، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

سال 1387 مقام معظم رهبری به فارس سفری پرخیر و برکت داشتند. باید دید مدیران استانی تا امروز که 12 سال از آن تاریخ می‌گذرد و مهلت داشته‌اند تا از برکت این دستورالعمل‌ها ملت را منتفع نمایند، چه میزان توفیق داشته‌اند؟
آنچه مسلم است استان فارس مشکلات بسیاری دارد؛ ازجمله آن، موضوع صنعتی‌شدن فارسی است که کسوت کشاورزی بر تن داشته و دارد. فارسی که می‌تواند در صنعت گردشگری درخشش داشته باشد یا مطابق سالیان گذشته خود مثلاً در منطقه زرقان و مرودشت با استقرار صنایع جدید و توسعه آن بدرخشد. باید دید مانع اصلی توسعه در استان چیست؟ آنچه سابقاً از سوی برخی مقامات استان مورد موشکافی قرار گرفته و نام حسد بر آن نهاده‌اند. درواقع فارس دچار تنگ‌نظری است و آنچه موضوع توسعه را تا این ساعت به تأخیر انداخته، تنگ‌نظری‌هایی است که معلوم نیست تا چه زمانی ادامه خواهد یافت...

 بیاییم و لحظه ای اندیشه کنیم و ببینیم همین موضوع نبود سرمایه در گردش بخش صنعت چند دهه است تکرار می‌شود. داستان نوسازی صنایع چند دهه است که تکرار می‌شود. با این وجود این داستان همچنان تکرار می‌شود و هرگاه به مفاد جلسات اقتصادی استان فارس نظری می‌اندازیم، همان حرف‌های همیشگی تکرار می‌شود و مدیران ارشد هم قول همراهی و تعامل می‌دهند اما وضعیت اقتصاد استان فارس آنچه موردنظر ملت است، نیست و بیکاری دامن‌گیر نفوس فارس گردیده است. سال 1387 بالغ بر یک هزار و 548 پروژه به ارزش 4 هزار و 900 میلیارد تومان به عنوان مصوبه سفر حضرت آقا به فارس اختصاص یافت که درمجموع تمامی بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را دربر گرفته بود. همچنین هیئت دولت در حاشیه این سفر جلسات مختلفی داشتند و در خلال آن 17 مصوبه با طول اجرای 2 سال به تصویب رسید. مضافاً اینکه برای پیگیری مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب به فارس 76 دستگاه اجرایی در قالب 12 گروه مختلف کاری برای این منظور مأموریت یافتند. به گفته استاندار وقت جناب مهندس رضا زاده تأسیس مرکز تحقیقات خشکسالی کشور در استان، توسعه مراکز سعدی شناسی و حافظ شناسی و گسترش آموزش عالی با ۳۳ میلیارد تومان اعتبار، ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ریالی و ۵۰۰ میلیون دلار تسهیلات ارزی و افزایش ۲۰ درصدی نسبت تسهیلات به سپرده بانکی معادل ۱۵۰۰ میلیارد تومان از مهم‌ترین مصوبات سفر هستند. در آن تاریخ توجه به احداث پتروشیمی‌های یازده گانه در فارس نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. یازده منطقه مشخص شده در نقشه که گرفتار سه ضلع مثلت اعتبار، آب و خوراک گردیدند و حالا باید دید این پتروشیمی‌ها که سهام آنها گاهاً به مردم فروخته شده است از چه وضعیتی در حوزه پیشرفت در ساخت برخوردار هستند. پتروشیمی‌هایی که به دلیل عدم دسترسی به آب پرونده‌هایشان مختومه گردید و تیم‌های ناظر نیز بر سر ساخت آنان چانه زنی نکرده اند و رسانه‌ها هم در واکنش به این موضوع انفعال در پیش گرفتند.
طرح این موضوع از آن جهت دارای اهمیت است که فرصت ساخت و بهره برداری از هر پروژه مدت دو سال تعیین گردیده بود و حالا با گذشت 12 سال از آن تاریخ، پروژه‌های زمین مانده باید متحمل تورم روزافزون باشند و احتمالاً تأمین اعتبار در شرایط تورمی غیرممکن خواهد بود. از طرفی مجمع نمایندگان فارس از آن سال‌ها تاکنون گزارشی از روند پیگیری موضوع ارائه نکرده اند؛ چراکه فارس نه صنعتی شده است و نه کشاورزی باقی مانده است. موضوع مهم آخرین نفس‌های صنایعی است که از گذشته در فارس فعال بوده و شاید برندی تولید کرده باشند اما به هر دلیل و در ماجرای تحریم‌های داخلی و خارجی به‌شدت زیان دیده اند. اینکه در طول این دوازده سال مدیران حوزه اقتصادی فارس در این خصوص اطلاع رسانی نکرده اند و نمایندگان فارس در مجلس نیز پیرامون آن واکنشی نداشته اند، به یک علامت سؤال بزرگ در اذهان عمومی تبدیل شده است. مراجعه به آرشیو خبرها در سال 1394 حکایت عجیبی را برای ما معلوم می‌سازد که از مجموع آن اراده آهنین تنها چند تابلو مختصات نصیب مردم فارس شده بود و در سال 1398 موضوع ساخت پتروشیمی‌های یازده گانه فارس به پرونده ادغام کشیده شد تا شاید با حضور و پادرمیانی قرارگاه خاتم‌الانبیا به عنوان سرمایه‌گذار پروژه تحرکی در آن ایجاد شود. اما مشخص است با توجه به رکود خبری از مراحل این امکان بزرگ، مطلوبی تحقق نیافته است. یکی از نقطه ضعف‌های بزرگ ما در راستای توسعه و پیشرفت ملی و استانی، نداشتن کمیته‌های پیگیر مصوبات به معنای واقعی آن است. اگر کمیته‌های پیگیری مصوبات با جرئت و شهامت مصوبات را پیگیری می‌کردند، بدون شک پروژه‌ها به سرانجام می‌رسیدند یا حداقل تا نیمه راه توسط دلسوزان نظام دست به دست می‌شدند. از جمله ضعف‌های بزرگ عمرانی در حوزه سیاست واکاوی دوران هشت ساله تبادل قدرت به دست گروه‌های سیاسی پوپولیستی و نه احزاب واقعی و کارآمد است. گروه‌های سیاسی که نه مهره‌های متخصص برای مدیریت دارند و نه زمان لازم برای اجرای پروژه‌ها به نفع ملت. در دوران هشت ساله تنها طعم قدرت سیاسی با افتضاحات اقتصادی را تجربه کردیم؛ چراکه داستان فساد به درشت ترین تیتر کارنامه‌های هشت ساله بدل گردیده است و ما امیدواریم در هشت ساله‌های آینده نیروهای انقلاب طرحی نو دراندازند و به نفع ملت گام‌های مطلوبی بردارند. 
بیا تا گل برافشانیم و می ‌در ساغر اندازیم٫ فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم 
اگر غم لشکر انگیزد که خون عاشقان ریزد٫ من و ساقی به هم تازیم و بنیادش براندازیم

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی