[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۳
  • دوره جدید

آیا فلج صورت قابل درمان است؟، روزنامه شیراز نوین

دچار سکته مغزی شده ام و به نزد پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم اما تشخیص او فلج صورت بود. علت اصلی ایجاد فلج صورت چیست؟ بهترین روش برای درمان این مشکل چیست؟
همه واژگان بلز پالزی، فلج بل، فلج عصب فاسیال به معنای فلج ناگهانی صورت هستند که معمولاً یک طرف صورت را درگیر می‌کند اما در موارد نادر می‌تواند باعث ایجاد علائم دوطرفه شود.
این مشکل عصب زوج هفتم مغزی را درگیر می‌کند که مسئول کنترل چشمک زدن، باز و بسته کردن چشم ها، لبخند زدن، تولید بزاق، تولید اشک، بالا بردن ابروها و اخم کردن است.
شروع سریع احساس یک ضعف خفیف تا یک فلج کامل در بخشی از صورت از جمله علایم این بیماری است که معمولاً در چند ساعت تا چند روز آغاز می‌شود و حرکاتی مانند لبخند زدن یا بستن چشم‌ها را برای فرد مشکل می‌کند.
پژمرده شدن صورت و عدم توانایی در بیان احساسات توسط صورت، احساس درد در ناحیه فک یا در پشت گوش منطقه فلج شده، افزایش حساسیت و تحریک پذیری به صداها در منطقه درگیر فلج، سردرد، کاهش قدرت چشایی، تغییر در میزان تولید اشک و ترشح بزاق از دیگر علائم این بیماری است.
اگرچه اکنون علت دقیق بلز پالزی روشن نیست اما اکثر پزشکان معتقدند که این امر به دلیل آسیب و التهاب در عصب صورت که اکثر عضلات صورت و قسمت‌هایی از گوش را کنترل می‌کند، اتفاق می‌افتد. همچنین محققان معتقدند که عفونت‌های ویروسی نیز ممکن است در ایجاد آن نقش داشته باشند.
افراد دارای 15 تا 60 سال، مبتلایان به دیابت یا بیماری‌های تنفسی فوقانی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی، زنان باردار (به خصوص در سه ماهه سوم بارداری یا در هفته اول پس از زایمان) از جمله افراد مستعد به ابتلا به این مشکل هستند.
جراحی، دارودرمانی (کورتیکواستروئید، قطره اشک مصنوعی و داروی ضد التهاب)، تمرین درمانی (تحریک الکتریکی، ماساژ دستی) و فیزیوتراپی (یکی از مؤثرترین روش‌ها) از جمله روش‌های درمانی برای فلج بلز محسوب می‌شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی