[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۶
  • دوره جدید

وحید رضایی: بهمن و برق جدیـد باید در لیگ برتر آقایی می‌کردند، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: فوتبال شیراز در دهه 90 با افت شدیدی مواجه شده است. افولی غیرقابل پیش بینی و فراتر از حد تصور. دو تیم محبوب این شهر که همواره در سطح اول فوتبال ایران حرف‌های زیادی برای گفتن داشتند و با کمترین ادعا، تیم‌های متمول کشور را به چالش می‌کشیدند، روز به روز کمرنگ و کمرنگ تر شده اند و حتی کار به جایی کشیده که برق به طور کلی از صحنه فوتبال محو شد و فجر شهید سپاسی هم تا آستانه نابودی پیش رفت.
اما در همین دهه، دو موفقیت در فوتبال همین شهر رقم خورد که قابل تحسین و تأمل برانگیز بود اما به همان‌ها هم بهای چندانی داده نشد. تیم‌های بومی و نوپای بهمن شیراز و برق جدید فارس توانستند با تلاش بسیار، خود را به لیگ دسته اول فوتبال ایران برسانند. هرچند بهمن بلافاصله پس از این صعود و به دلیل نداشتن حامی مالی، امتیاز خود را به یک تیم شمالی فروخت و برق جدید نیز در فصل یک نیم فصل توانست به فعالیت جدی خود ادامه دهد. در نیم فصل دوم با فروش بخش اعظمی از بازیکنانش به یک تیم درجه دو تبدیل شد و در پایان فصل نیز امتیازش را به باشگاه قشقایی فروخت.
در این دو صعود که تنها موفقیت‌های قابل ذکر چندسال اخیر فوتبال شیراز به چشم می‌خورد، یک نام مشترک وجود دارد: وحید رضایی.
کاپیتان سابق فجر شهید سپاسی در هر دو تیمی که وصفشان گفته شد، سرمربی بود. او به همراه دستیارانش تیم‌های خوبی را ساخت، روانه مسابقات کرد و در پایان کار توانست به هدف اصلی دست پیدا کند. هرچند هیچ گاه نتوانست هدایت این تیم‌ها در لیگ یک را برعهده بگیرد.
وحید رضایی در تابستان سال 97 تا آستانه پذیرفتن هدایت تیم فجر شهید سپاسی هم پیش رفت اما در آخرین روزها توافق حاصل نشد و مجید صالح جانشین وی شد. او حالا سرمربی تیم مس شهر بابک است و قرار است امروز اولین بازی بعد از کرونا را تجربه کند. این تیم در گروه دوم رقابت‌ها قرار دارد و در پایان هفته بیست و یکم با 28 امتیاز در رتبه ششم جدول قرار دارد. اما آنها این شانس را دارند که در پنج هفته آینده با کسب امتیازات لازم، جواز صعود به مسابقه پلی آف را دریافت کنند. رضایی در این باره به شیراز نوین گفت: ما یک هفته مانده به آغاز مسابقات این تیم را جمع کردیم. در هفته‌های نخست، به زحمت یازده نفر می‌شدیم و مجبور بودیم بعضی بازیکنان را در پست‌های غیرتخصصی استفاده کنیم. کار در تیم مس شهربابک یک چالش برای من بود و خدا را شکر خوب هم کار کردیم و جواب هم گرفتیم. این تیم متشکل از جوان‌های همین شهر به علاوه چند بازیکن سابق برق جدید و سایر شهرها هستند. صادق رضایی، مهرداد علیزاده، رسول بهاروندی و وحید شاکر بازیکنانی هستند که در تیم برق جدید هم با ما کار کرده اند.
از رضایی خواستیم در خصوص وضعیت ناراحت کننده فوتبال شیراز و راهکارهای احتمالی اش برای رهایی از این وضعیت صحبت کند اما او صحبت در این زمینه را به آینده ای نزدیک موکول کرد: در مورد فوتبال شیراز و مسائلی که در آن رخ داده و می‌دهد می‌توان کتاب نوشت. باید در فرصتی مناسب به صورت مفصل صحبت کنیم و بگوییم که بعضی‌ها فوتبال این شهر را به چه سمت و سوی بدی کشاندند. واقعاً فوتبال شیراز باید به این شکل باشد؟ آیا در چند سال اخیر صعودی از تیم‌های این شهر شاهد بوده اید؟ تیم برق جدید را یادتان هست؟ ببینید چند بازیکن از همان تیم دارند در تیم‌های لیگ برتر و لیگ یک بازی می‌کنند. برای ساخته شدن آن تیم چند سال زحمت کشیده شده بود، به شکلی که در همان اولین فصل حضور در لیگ یک، مدعی صعود به لیگ برتر بود. فرصت مناسبی هم برای این کار بود اما خرابش کردند. در سال‌های اخیر تیم‌های زیادی بودند که در همان سال اول صعود از لیگ دو به لیگ یک، موفق شدند راهی لیگ برتر شوند. تیم‌هایی مثل پارس جنوبی جم، سپیدرود رشت و شاهین شهرداری بوشهر. تیم‌هایی که چندسال در لیگ دو، زیرساخت‌هایشان را درست کردند و بعد آرام آرام بالا آمدند و به لیگ برتر رسیدند. آن برق هم اگر خراب نشده بود، با آن ساختاری که داشت می‌توانست به لیگ برتر برسد. البته ساختاری که می‌گویم، صرفاً ساختار فنی است. یعنی کاری که توسط کادر فنی و بازیکنان انجام شده بود، وگرنه از نظر ساختار باشگاهی که هیچ چیزی نداشتیم. آن تیم با کمی حمایت می‌توانست در لیگ برتر آقایی کند. همین پارس جنوبی که حالا چند سال است در لیگ برتر حضور دارد، در لیگ دو مقابل ما (بهمن) قرار گرفت و سه بر صفر شکستشان دادیم. اما حالا بهمن کجاست و پارس جم کجا؟ چرا باید اینطور می‌شد؟
کاپیتان فجر شهید سپاسی در دهه هشتاد، در پایان این گفت و گوی کوتاه گفت: وحید رضایی همیشه حقایق را می‌گوید و برای همین هم خیلی با او دشمن هستند. بعضی دوستان به من می‌گویند چرا همه حرف‌ها را می‌زنی، چرا لاپوشانی نمی‌کنی؟ قبول هم دارم که اگر لاپوشانی نمی‌کردم، الان هنوز در لیگ دو نبودم! ولی من حاضر نیستم به هر قیمتی مربیگری کنم. به هر حال هر کسی یک شخصیتی دارد. خیلی از تیم‌های لیگ یکی در همین نیم فصل به سراغ من آمدند. 
تیم‌هایی که در کورس صعود هم بودند و هستند، اما من گفتم دوست دارم با همان تیمی که شروع کرده ام ادامه دهم و به امید خدا موفق هم خواهم شد.
وحید رضایی با سابقه خوبی که چه در زمان بازی و چه در زمان مربیگری در فوتبال شیراز از خود به جا گذاشته، یکی از صاحب نظران حوزه فوتبال این شهر به شمار می‌رود. در پایان رقابت‌های این فصل لیگ دسته دوم، مجدداً به سراغ او خواهیم رفت تا خیلی از حقایق ناگفته فوتبال شیراز در سالیان گذشته را از زبان یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های حاضر در این عرصه بشنویم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی