[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۳
  • دوره جدید

انقلابی - خردمند، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی - روزنامه نگار

amirabadi_shznvn@yahoo.com

در بزنگاه تاریخی خطرناکی به سر می‌بریم. اقتصاد کشور به سردمداری پول‌های خارجی و تمام‌بهارها بدترین دورانش را در طول چهل سال اخیر تجربه می‌کند و از دنیای سیاست خبرهای امیدوارکننده‌ای مخابره نمی‌شود. ورزش در رگ‌های جامعه آدرنالین مثبت پمپاژ نمی‌کند و مؤلفه‌های فرهنگی و هنری نقش چندانی در جذب انرژی‌های منفی ندارند. اجتماع ایران در معرض پمپاژ شدیدترین سیاه‌نمایی‌های رسانه‌ای قرار دارد و رسانه ملی که عناصر جذاب خود را فروباخته، دیگر نمی‌تواند یکه و تنها در برابر همه سم‌پاشی‌ها و توطئه‌های خزنده کارنامه درخشانی در مخاطب‌مداری داشته باشد. گسترش قلمرو فقر و پرتاب‌شدن به‌سوی شاخص فلاکت بی‌رحمانه بر جان مردم تازیانه می‌زند و اخبار فساد و رانت‌های گاه و بی‌گاه اعصاب و روان مردم آسیب‌دیده را می‌خراشد. جامعه مسئولان در این شرایط سخت رسالت سنگینی به دوش دارند...

شاید بسیاری از مردم ایران در این شرایط سخت دیگر حوصله ای برای جناح و جناح بازی نداشته باشند. آنان در همه بزنگاه‌های تاریخی تعهد خود را به بن‌مایه نظام به انحاء مختلف به رخ کشیدند و در روزگار معاصر از جامعه مدیران و قوای سه گانه مصرانه می‌خواهند تا با تمامی توان به میدان عمل آمده و ادعای حبابی بودن شرایط اقتصادی را در عمل نشان دهند. شاید اولین گام در میدان خدمت و خدمتگزاری به مردم، رها شدن از قید و بندهای جناحی باشد. با نگاهی ایده ال‌گرا در می‌یابیم که هیچ یک از رادیکال‌های راست و چپ هیچوقت خدمتگزار مردم نبوده‌اند؛ چرا که برای سیاسیون تندرو، منافع حزبی و جناحی همیشه به مصلحت مردم و جامعه می‌چربد و در زمان اتخاذ تصمیمات اساسی به جای آن که منافع عمومی جامعه را در نظر گیرند، به آبشخور جناحی پایبندند که از میانه آن برخاسته اند.
شاید نمود اصلی این ماجرا به رویارویی سخت مجلس انقلابی با دولت تدبیر و امید بازگردد. اینک شماری از کهنه مخالفان دولت در بهارستان پس از دروغگو خطاب کردن وزیر امور خارحه درصدد استیضاح رییس جمهور برآمدند تا از شرایط نابسامان اقتصادی بهره برده و رییس دستگاه اجرا را به عنوان مسبب اصلی همه ناکامی‌های مردم نشان دهند و در پیشگاه نمایندگان مردم محاکمه کنند. در نظر داشته باشیم استیضاح رییس جمهور حق مسلم اهالی بهارستان است؛ ولی به نظر می‌رسد که در برهه کنونی آغاز فرایند محاکمه دکتر روحانی قبل از آن که بر مبنای دلسوزی برای مردم و کشور باشد، نشان از تسویه حساب‌ها و عقده‌گشایی‌های درونی دارد. شاید به همین دلیل بود که رهبر فرزانه انقلاب با بیاناتی خردمندانه خواستار ادامه دولت تا آخرین روز صدارت شدند.
اینک همه ملت ایران در برابر یک دشمن خارجی ایستاده اند و برای دیکتاتور قرن تفاوتی میان احزاب و جناح‌های راست و چپ و میانه وجود ندارد. چنان که دونالد ترامپ در یک عهدشکنی تاریخی فرمان جنگ با همه ملت ایران را رسماً امضا کرد و امروزه دولتمردان با همه انتقادها و ایراداتی که به عملکرد و تصمیمات آنها وارد است به نبرد جانفرسایی با رییس جمهور ایالات متحده به عنوان نماینده لابی‌های منفور صهیونیستی مشغول اند. بنابراین حفظ یکپارچگی، اتحاد و یک صدایی در برابر دشمنی که حتی از تحریم دارو ابایی ندارد، مهمترین نیاز کشور است و دروغگو خطاب کردن وزیر امور خارجه که در خط مقدم نبرد با اهالی استعمار قرار دارد نتیجه ای جز تضعیف جایگاه دولت و ملت ایران در عرصه‌های بین المللی نخواهد داشت.
ادبیات انقلابی به مجلس حکم می‌کند تا در زمینه فساد و رانت و همه ناکامی‌های اقتصادی با اتخاذ قوانین سختگیرانه قیام کند و مصلحت مردم و نظام را بر همه چیز مقدم بداند. پس از گذشت چهل سال از عمر نظام جمهوری اسلامی، تصمیمات انقلابی باید از هیجانات لحظه ای و تصمیمات آنی و رویکردهای جناحی و برخوردهای چکشی رها شده و با نگاهی خردمندانه در پی اصلاح امور برآید. در نظر داشته باشیم که توقع مردم از مجلس‌های پیشین آن چنان که انتظار می‌رفت برآورده نشده و مجلس انقلابی با نگاهی فارغ از تعصبات جناحی و تسویه حساب‌ها باید به منفعت مردم بیاندیشد و زمینه حضور پرشور آنان را در آوردگاه‌های بعدی پدید آورد.
واپسین بیانات مقام معظم رهبری با نمایندگان مجلس یک فصل‌الخطاب تمام عیار برای همه قوا است. اهالی بهارستان باید در فرایند شناسایی دشمن تأمل بیشتری به خرج داده و عملیات بازخواست از دولتمردان را با نگاهی منطقی و دیپلماتیک به پیش برند. اگرچه مردان دولت دوازدهم هم در شرایط سخت کنونی کارنامه منزهی ندارند، اما سلسله عواملی از درون و بیرون کشور دست به دست یکدیگر داده تا شرایط اقتصادی مردم ایران به دوران ناگواری وارد شود. تنها با نگاهی مستقل و فراجناحی و دلسوزانه و کارشناسی است که می‌توان سهم دولت را از همه این ناکامی ارزیابی کرد و درصدد اصلاح امور برآمد. این کار از نمایندگان مردم در بهارستان زمانی بر می‌آید که ادبیات ناب انقلابی‌گری را با فریادها و تنش‌ها و تسویه حساب‌های جناحی اشتباه نگیرند. سکوت و خنده‌های تلخ ظریف در مجلس شورای اسلامی آبی به آسیاب دشمنان ملت ایران در آن سوی مرزها ریخت تا در کشاکش گفتگوها به او تذکر دهند که دیگر از پشتوانه مردمی و مجلسی برخوردار نبوده و سخنگوی جریان اقلیتی است که تنها در گوشه رینگ گرفتار آمده است. در بزنگاه خطرناکی به‌سر می‌بریم. هماهنگی، یکپارچگی، یکدلی، اتحاد و نقد منصفانه تحت رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب رمز عبور از شرایط بحرانی است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی