[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۲
  • دوره جدید

نگرانی کارگران از تأمین معاش، روزنامه شیراز نوین

کرونا بر 73هزار کارگاه فعال
در فارس تأثیر گذاشته است 


دبیر اجرایی خانه کارگر فارس با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا مشکلات زیادی را برای جامعه کارگری ایجاد کرد افزود: متأسفانه شیوع بیماری کرونا بسیاری از کارگاه‌های استان را به حالت تعلیق و نیمه تعطیل در آورده است؛ چرا که این مهم سبب شده کارگاه‌های تولیدی کوچک استان با مشکلات زیادی مواجه شده است.
به گزارش ایلنا، علی راستگو در جلسه‌ای که با دو نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی برگزار کرد، با اشاره به اینکه بیش از 73 هزار کارگاه تولیدی در استان فارس وجود دارد ادامه داد: کنترل کارگاه‌های تولیدی استان و ضد عفونی کارگاه‌ها در پیک اول به مراتب بهتر از الان است.
وی با بیان اینکه درمان‌های مقطعی هیچ گره و مشکلی را از بازنشستگان حل نمی‌کند، گفت: جامعه کارگران و بازنشستگان فارس همواره خواستارند که مشکلاتشان رفع شود.
راستگو افزود: متأسفانه در حال حاضر عزم جدی برای کنترل بیماری کرونا در کارگاه‌های تولیدی در استان وجود ندارد.
دبیر اجرایی خانه کارگر فارس در ادامه با اشاره به اینکه متأسفانه هیچکدام از دولت‌ها اقدام جدی برای اجرایی کردن موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان انجام ندادند گفت: در شرایط فعلی نگرانی‌های جامعه کارگری و بازنشستگی همچنان ادامه دارد و این مهم باعث شده که سفره کارگران و بازنشستگان روز به روز خالی‌تر شود.
رئیس کانون بازنشستگان استان گفت: اگرچه همسان سازی حقوق بازنشستگان از اوایل مرداد ماه سال جاری وارد مرحله عملیاتی شد، اما نباید فراموش کرد که این مهم نتوانسته توقع و انتظارات جامه بازنشستگان استان را برآورده کند. وی با اشاره به اینکه طبق ماده 41 قانون کار حقوق و دستمزد کارگران باید بر اساس تورم، هزینه زندگی باید تعیین شود افزود: اما متأسفانه این مهم هیچ وقت به صورت کامل اجرایی نشده است.
رئیس کانون بازنشستگان استان در رابطه با مشکلات درمانی بازنشستگان افزود: اگرچه طبق ماده سه قانون الزام باید درمان بازنشستگان محترم به صورت رایگان انجام شود اما این موضوع هم هیچ زمانی عملی نشده است.
وی افزود: جامعه کارگری و بازنشستگان همواره خواستارند که دولت محترم به قانون‌هایی که برای این قشر توسط قانونگذاران تصویب می‌شود احترام بگذارند و آنها را عملیاتی کند.
دبیر اجرایی خانه کارگر فارس با اشاره به اینکه کارفرمایان به محض این که کارگران مرتکب به اشتباه شوند وی را از محل کار اخراج می‌کنند ادامه داد: کارگران به عنوان نیروی مولد کشور همواره خواستار توجه دولت به مشکلاتشان هستند.
راستگو افزود: اگرچه دولتمردان همواره شرایط را به گونه جلوه می‌دهند که کارگران نقش پر رنگی در سازمان تأمین اجتماعی دارند اما در واقعیت این گونه نیست و کارگران و بازنشستگان هیچ دخل و تصرفی در سازمان تأمین اجتماعی ندارند.
این فعال کارگری بیان کرد: اگرچه افراد در بسیاری از سازمان‌ها و ارگان‌ها بعد از 5 سال رسمی می‌شوند اما در بخش کارگران وضعیت به گونه ای دیگر است و وضعیت استخدامی کارگران بعد از 25 سال کار هنوز مشخص نیست.
دبیر اجرایی خانه کارگر فارس در ادامه با انتقاد از مبلغ بیمه بیکاری کرونا ادامه داد: متأسفانه پرداخت ۷۰۰ هزار تومان به کارگران در قالب بیمه بیکاری ایام کرونا هیچ مشکلی را از این قشر حل نکرده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی