[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

۴ چیزی که از مادرتان به ارث می‌برید، روزنامه شیراز نوین

شفقنا/ اگر به مشکلات خواب مبتلا هستید، احتمالاً مسئله به مادرتان برمی‌گردد. یکی از جدیدترین مطالعات نشان داده است مادران، عادت‌ها و الگوهای خوابشان را به فرزندشان انتقال می‌دهند و انسان‌هایی که از مادران مبتلا به بیماری کم‌خوابی متولد شده‌اند، اساساً دیر به خواب می‌روند و کمتر استراحت می‌کنند. جالب است بدانید که محققان تاکنون چنین ارتباطی را میان پدر و فرزند پیدا نکرده‌اند.
چیزهایی که فرزندان فقط از مادرانشان به ارث می‌برند به شرح ذیل است:
هوش 
بله! به نظر می‌رسد که احتمالاً مغز انسان‌ها از مادرشان گرفته می‌شود، نه از پدرشان. محققان دانشگاه گلاسکو در همین زمینه، مطالعه گسترده‌ای را روی ۱۲هزار نفر از افراد ۱۴ تا ۲۲ساله انجام داده‌اند تا بتوانند عوامل اثرگذار بر هوش انسان‌ها، ازجمله وضعیت اقتصادی-اجتماعی و وضعیت آموزش را تعیین کنند. 
با این‌ حال یافته‌های آنان نشان می‌دهد بهترین عامل پیش‌بینی‌کننده برای هوش انسان‌ها، IQ مادرشان است. درواقع، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که IQ انسان‌ها فقط تا ۱۵نمره از IQ مادرشان تفاوت دارد. 
الگوهای خواب 
اگر به مشکلات خواب مبتلا هستید، احتمالاً مسئله به مادرتان برمی‌گردد. یکی از جدیدترین مطالعات مجله Sleep Medicine نشان داده است مادران، عادت‌ها و الگوهای خوابشان را به فرزندشان انتقال می‌دهند و انسان‌هایی که از مادران مبتلا به بیماری کم‌خوابی متولد شده‌اند، اساساً دیر به خواب می‌روند و کمتر استراحت می‌کنند. 
جالب است بدانید محققان تاکنون، چنین ارتباطی را میان پدر و فرزند پیدا نکرده‌اند. به همین خاطر، ‌اگر می‌بینید مادرتان می‌تواند به‌راحتی در هر جایی بخوابد،‌ به احتمال زیاد شما هم باید خواب راحتی داشته باشید. 
سرعت روندهای پیری 
آیا مادر شما هم یکی از افرادی است که با وجود افزایش سن، هنوز هم پوست جوانی دارد؟‌ اگر این‌طور است، پس شانس خوبی داشته‌اید! محققان می‌گویند ژن‌های مادران می‌توانند بر سرعت روندهای پیری در فرزندان تأثیر بگذارند. 
دانشمندان آلمانی در سال‌های اخیر متوجه شده‌اند DNAهایی که ما به‌طور اختصاصی از مادرمان به ارث می‌بریم، می‌توانند سرعت روندهای پیری را تا حدودی کنترل کنند. البته مطالعه آنان روی نمونه‌های حیوانی انجام شده است، نه انسان‌ها و اعضای تیم مطالعاتی تأکید کرده‌اند باید مطالعات تکمیلی را در این زمینه انجام بدهند. 
یکی از مسئولان این مطالعه می‌گوید: «ما مجموعه‌ای از شرایط و ویژگی‌های آزمایشی مهم را در این مطالعه در نظر گرفته‌ایم تا بتوانیم به نتایج مناسبی برسیم. پس فکر می‌کنیم یافته‌هایمان قابل اطلاق در میان انسان‌ها هستند. با این‌ حال باید این نتایج را در مطالعات انسانی هم اثبات کنیم». 
شروع دوره یائسگی
محققان می‌گویند به نظر می‌رسد سن شروع یائسگی هم می‌تواند از مادران به ارث برسد. محققان Institute of Cancer Research در بریتانیا، ۲هزار نفر از زنان را برای بررسی همین موضوع مورد ارزیابی قرار داده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که یائسگی زودرس یا دیرهنگام (زودتر از ۴۵سالگی یا دیرتر از ۵۵سالگی)، می‌تواند ریشه‌های خانوادگی داشته باشد. 
درواقع، اگر مادر یا خواهر هر فردی، یائسگی زودرس یا دیرهنگام را تجربه کرده باشد، شانس همین اتفاق برای او هم ۶برابر بیشتر از حالت عادی می‌شود. با این‌ حال، ‌محققان تأکید کرده‌اند همه چیز به ژنتیک برنمی‌گردد، چون عوامل مربوط به سبک زندگی هم نقش قابل توجهی دارند. برای مثال زنانی که سیگار می‌کشند، اساساً یائسگی را یکی‌ دو سال زودتر از موعد طبیعی تجربه می‌کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی