[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۱
  • دوره جدید

انگ تبانی در روزهای بی‌انگیزگی ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: قشقایی چند هفته ایست که بدون انگیزه ای خاص، بدون امید به صعود و ترس از بقا در مسابقات لیگ حاضر می‌شود. آنها البته همین حالا هم روی کاغذ خطر سقوط دارند اما وجود چندین تیم با امتیازات پایین تر از قشقایی، باعث شده که نه کادر فنی و نه بازیکنان، هیچ گاه از خطر سقوط حرفی به میان نیاورند.
قشقایی پس از کرونا، ابتدا سپیدرود ته جدولی را در خانه شکست داد، سپس در زمین تیم بالای جدولی و کاملاً مدعی آلومینیوم اراک تن به شکستی تقریباً آسان داد و در بازی سوم نیز دیگر تیم ته جدولی یعنی شهرداری تبریز را با دو گل مغلوب کرد که بدون شک ساده ترین پیروزی دو فصل اخیر این تیم به حساب می‌آید.
اما شنبه‌شبی که گذشت، نماینده شیراز دوباره در شیراز میزبان یک تیم ته جدولی و در آستانه سقوط بود. رایکای بابل از 29 بازی قبلی تنها 5 پیروزی کسب کرده بود که فقط یکی از این پیروزی‌ها در زمین حریف به دست آمده بود. در برابر تیم سقوط کرده شهرداری تبریز!
با این حال، رایکا که به سه امتیاز این بازی نیاز مبرم داشت، در مقابل تیم فاقد انگیزه قشقایی خیلی زود به گل رسید و در نهایت پیروز میدان شد. رایکا در دقیقه 5 به گل اول رسید. در ادامه قشقایی توپ و میدان را در اختیار داشت اما نتوانست موقعیت آنچنانی روی دروازه حریفش خلق کند. در آخرین لحظات نیمه نخست، مسلم حق شناس دروازه بان قشقایی به دلیل لمس توپ خارج از محوطه جریمه، با کارت قرمز داور مواجه شد. همین ضربه آزاد در نهایت به گل دوم میهمان تبدیل شد تا شاگردان ابراهیم طالبی در آستانه شکستی خانگی قرار بگیرند. در حالی که ابراهیم طالبی پیشتر عنوان کرده بود می‌خواهد تیمش را به بهترین تیم لیگ در هشت هفته پایانی تبدیل کند!
قشقایی در نیمه دوم با پنالتی حسین حیدری یکی از گل‌ها را پاسخ داد اما در پایان مغلوب نماینده مازندران شد. شکست غیر منتظره قشقایی مقابل یک تیم ته جدولی در خانه، به میدان نرفتن یکی دو بازیکن اصلی و البته اخراج دروازه بان این تیم در نیمه نخست، باعث شد برخی‌ها شائبه تبانی را مطرح کنند.
پخش نشدن بازی از سیمای فارس هم از اتفاقات غیرقابل پیش بینی این بازی بود. فرشاد زارعی تهیه کننده برنامه‌های ورزشی فارس در پاسخ به این سؤال که آیا پخش این بازی به درخواست باشگاه قشقایی لغو شده است، گفت: از این موضوع بی خبر هستم! 
محمدرضا حسینی سرپرست باشگاه قشقایی هم در این باره گفت: در دو بازی گذشته هم که بازی مان پخش شد، خودمان پول واحد سیار را دادیم. اما در بازی مقابل رایکا این کار را نکردیم! شیوه برگزاری مسابقات لیگ در ایران به گونه ای است که همواره در هفته‌های پایانی شایعاتی در خصوص تیم‌هایی که از انگیزه کافی در هفته‌های پایانی فصل برخوردار نیستند، مطرح می‌شود. هر شکستی از سوی آنها برابر مدعیان صعود یا کاندیداهای سقوط، می‌تواند باعث شک و تردید اذهان عمومی شود؛ بنابراین بهتر است نمایندگان شهرمان تمام تلاش خود را به کار گیرند که در مظان اتهام قرار نگیرند. 
لیگ‌های معتبر اروپایی برای جلوگیری از این شک و تردیدها، راهکارهایی جالبی را در پیش گرفته اند. به عنوان مثل در لیگ یک فوتبال انگلیس، تا حد امکان احتمال بی انگیزه شدن تیم‌های در هفته‌های پایانی را کاهش داده اند. در این دسته از لیگ انگلیس 24 تیم حضور دارند. پس از 46 هفته رقابت، دو تیم نخست به طور مستقیم راهی لیگ برتر می‌شوند اما تیم‌های سوم تا ششم به مرحله پلی آف راه پیدا می‌کنند و پس از رقابت‌های جذاب و تماشایی، تیمی که بهترین عملکرد را داشته باشد به عنوان تیم سوم راهی لیگ برتر خواهد شد. نتیجه چنین راهکاری این است که هم اکنون در فاصله تنها دو هفته مانده به پایان رقابت‌ها، هنوز تیم یازدهم جدول هم برای صعود به لیگ برتر شانس دارد! در حالی که در لیگ یک ایران و در فاصله 5 هفته مانده به پایان بازی‌ها، تیم یازدهم هیچ شانسی برای صعود نداشت و فاقد انگیزه بود. بنابراین می‌بینیم که تفاوت فاحشی از نظر «نگه داشتن انگیزه برای تمام تیم‌ها» بین کشور ما و کشورهای صاحب فوتبال وجود دارد. دلیل آن فقط یک برنامه ریزی ساده است که می‌توان به راحتی آن را انجام داد و نیاز به زیرساخت یا هزینه آنچنانی هم ندارد. بی توجهی به چنین راهکار «امتحان پس داده» و مؤثری باعث شده که در سالیان اخیر، تبانی‌ها یا شایعه‌های مبتنی بر تبانی، زیاد شکل گرفته و هفته‌های پایانی لیگ یک را به خود آلوده کند. امیدواریم به زودی در لیگ ایران هم از این شیوه نوین استفاده شده تا هم مسابقات جذاب‌تر شود هم مشکل بی انگیزگی و انگ تبانی، گریبان تیم‌ها را نگیرد.
اما ابراهیم طالبی سرمربی قشقایی پس از این بازی حرف مهمی بر زبان آورد که قابل تأمل است. او که پیش‌تر از هماهنگی با مدیران باشگاه برای بستن یک تیم قدرتمند در فصل آینده و رؤیای صعود به لیگ برتر سخن می‌گفت، این بار با لحنی ناامیدانه گفت: دست هیئت‌مدیره باز است که بخواهند برای فصل بعد تصمیم بگیرند و اگر قرار است تیم را برای میانه جدول ببندند، دوست ندارم این همکاری را ادامه دهم.
ما هم امیدواریم مدیریت باشگاه قشقایی، روندی متفاوت از آنچه در دو فصل اخیر شاهد بودیم را در پیش گرفته و به خاطر هواداران پرشور این تیم هم که شده، تیمی در حد صعود به لیگ برتر را روانه مسابقات کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی