[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۱
  • دوره جدید

راحت‌ترین کار برای رهاشدن از بادگرفتگی گوش، روزنامه شیراز نوین

نمناک/ فوق تخصص گوش، حلق و بینی در گفت‌وگویی با اشاره به تعدد سفرهای نوروزی و در خصوص بیماری‌های گوش و گرفتگی آن در طول سفر گفت: در مسیرهای طولانی به خصوص کوهستانی که ارتفاع کم و زیاد می‌شود، معمولاً سبب گرفتگی گوش خواهد شد. 
وی در ادامه افزود: در مسافرت‌های هوایی نیز مانند سفرهای کوهستانی ارتفاع کم و زیاد می‌شود و شپپور استاش رخ می‌دهد. این عضو مجرایی است که از داخل گوش تا انتهای بینی ادامه دارد و وظیفه آن، تعادل هوا در گوش است که با اختلاف ارتفاع متورم و سبب گرفتگی گوش خواهد شد.
فلوشیپ جراحی بینی و سینوس اظهار داشت: معمولاً متداول و راحت‌ترین کار برای رها شدن از گرفتگی گوش این است که فرد شریان هوای بینی خود را با دست ببندد و با فشار آوردن هوا بخواهد گوش خود را باز کند، ولی این راه اصلاً مناسب نیست؛ زیرا میکروب‌های داخل بینی را وارد گوش می‌کند و احتمال بیماری عفونت چرکی در گوش را افزایش می دهد.
ترفندهایی برای درمان گرفتگی گوش
فوق‌تخصص گوش، حلق و بینی در خصوص بهترین راه برای رهایی از انسداد گوش توسط هوا گفت: باید از راه‌هایی مانند آدامس جویدن، آب نبات جویدن و... استفاده کرد تا باعث تقویت عضلات در شیپور استاش شود، ولی اگر پیش از مسافرت این مشکل وجود داشته باشد باید حتماً به پزشک مراجعه کرد تا داروهای مناسب برای درمان تجویز کند؛ ضمناً اگر مشکل برطرف نشد بیمار نباید به مسافرت برود.
نشانه‌های گرفتگی گوش
گرفتگی گوش می‌تواند در یک یا هر دو گوش اتفاق بیفتد. نشانه‌های گرفتگی گوش می‌تواند موارد زیر باشد:
ناراحتی و درد ملایم در گوش
احساس پری و گرفتگی در گوش
شنوایی گنگ و کاهش شنوایی در حد متوسط
اگر گرفتگی گوش شدید باشد و بیش از چند ساعت طول بکشد ممکن است حالت‌های زیر را تجربه کنید:
درد شدید
فشار در گوش مانند هنگامی که چند متر زیر آب هستید
کاهش شنوایی در حد متوسط و رو به بالا
احساس زنگ در گوش (وزوز گوش)
احساس سرگیجه
حالت تهوع و استفراغ ناشی از سرگیجه
خونریزی گوش

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی