[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۶
  • دوره جدید

فساد مویرگی ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

سرخط اخبار اقتصادی مبتنی بر حمایت از صادرکنندگان و به نفع تولیدکنندگان است. درواقع تمام عظمت تولید به صادرات محصولات باکیفیت و استاندارد داخلی به بازارهای خارجی، خصوصاً کشورهای همسایه بازمی‌گردد. دولت در ظاهر در تمامی جلسات و کارگروه‌های اقتصادی از حمایت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان سخن به میان می‌آورد. اما باید دید آیا امنیت تولیدکننده و صادرکننده برقرار است؟ آنچه باعث شده صادرکننده که شریک اصلی و تجاری تولیدکننده محسوب می‌شود از بازگرداندن ارز حاصل از صادرات خود داری کند؛ چراکه بستر اقتصادی را ناامن ارزیابی می‌کنند...

این موضوع به نوبه خود یک پرسش پرمعناست که چرا در چنین شرایط حساسی، صادرکنندگان ارز حاصله را به کشور بازنگرداندند و آیا این کار به میل و اراده آنان بوده یا معذوراتی در بین بوده که تحریم‌های بانکی سرخط توجه به این مقوله است. باید به این نکته پرداخته شود که سیاست‌های جاری دولت در مواجهه با اتحایه اروپا و اقتصاد گسترده آمریکا به این موضوع دامن زده است؛ آنجا که تضاد در روابط سیاسی منجر به نابودی برجام، این توافق بین‌المللی شد. 
حالا و در ظاهر همه در تلاش هستند تا پیکر بی‌جان برجام، این سند توافق بین المللی را احیا کنند؛ اما ظاهر امر حکایت از موضعات دیگری دارد و آن توفیق و کارگشایی در حوزه قاچاق در پس اقتصاد پنهان است. زوایای اقتصاد پنهان گواه این داستان است که بازار 80میلیونی ایرانیان بهترین محل برای ادامه صنعت قاچاق است. حالا همه چیز در ایران باید از کانال قاچاق بگذرد. هرچند با روند موضوعی قاچاق در سمینارها و سخنرانی‌ها به‌صورت مصنوعی در حال جنگ هستیم و سازمان‌های عریض و طویلی در این رابطه بودجه می‌گیرند اما این شریان یکی از بزرگ‌ترین، مهم‌ترین و سازمان‌یافته‌ترین شریان‌های اقتصادی کشور ماست.
همه واقف‌اند که قاچاق حرف اول و آخر را در اقتصاد ایران می‌زند. همه واقف اند که در دوران به اصطلاح تحریم‌ها، دلارهای دولتی به‌جای واردات دارو در مسیرهای دیگری قرار گرفت و از این جهت است که حوزه درمان هم بدهکار است و هم بدون تجهیزات و دارو. در حوزه صنعت هم همین بساط است؛ بسیاری از مواد اولیه تولید به دست اهلش نمی‌رسد و اهل صنعت باید با دلارهای بازار آزاد خرید کنند و این موضوع بر هزینه‌های تولید می‌افزاید و پر واضح است که با افزایش هزینه‌های تولید تورم گریبان گیر ملت می‌شود. 
اقتصاد ما بر مدار یک خط تبیین شده ناسالم اما سیاست مدارانه استوار است. توفیق در این بازار به نفع دلالان بزرگ و کوچک صددرصدی است؛ چراکه در این بازار بزرگ عناصر اجتماعی به دو دسته اکثریت فقیر و اقلیت غنی تبدیل شده اند. اقلیت غنی تمامی برنامه‌ها و گلوگاه‌های اقتصادی را حتی در مبادی قانونی در دست دارند. در ابتدای حضور رئیس قوه قضاییه بر این مسند بود که جناب رئیسی بدون اعلام قبلی گمرکات کشور را مورد بازدید و ارزیابی قرار داد و اخبار منتشرشده حکایت از آن داشت که قاچاق در روز روشن و در مبادی ورودی و قانونی اتفاق می‌افتد. حتی داستان قاچاق سوخت هم به‌طور علنی در همین مبادی در حال رخ دادن است. وقتی همه از ماجرای قاچاق آن در مرزها مطلع هستند، دولت نیز به ظاهر برای مقایسه آن با قیمت‌های داخلی سوخت، نرخ سه هزار تومانی بنزین را ارائه و اجرایی می‌کند تا مانع قاچاق سوخت شود، اما عملاً فقط به بازار تورم دامن زده شد؛ چراکه افزایش قیمت بنزین کمکی به تعدیل قاچاق نکرد و دود آن به چشم مستضعفین رفت. 
باید دید این وضعیت تا چه تاریخی دوام خواهد یافت. وقتی اقتصاد کشور در مسیر خود رشته‌های اعتماد را پاره می‌کند باید منتظر عواقب آن نیز بود. به‌طور قطع اقلیت غنی از صفوف فقرا در حال سربازگیری هستند؛ چراکه برای آنان روشن است که منافع ایجادشده از کانال فساد، دشمنانی دارد که دیر یا زود به سراغشان خواهند آمد و این تازه ابتدای کشمکش‌های جدی و زورآزمایی‌های خیابانی است. اقتصاد ایران را می‌توان در یک شبکه مافیایی مورد ارزیابی قرار داد. در این شبکه منافع عده ای تأمین می‌شود و آن عده سکوت می‌کنند؛ مثلاً در ماجرای استیضاح وزرای کابینه دولت، چند امضا جمع می‌شود و فردای همان روز امضا‌ها پس گرفته می‌شود و در پایان یک دوره چهارساله بعضی‌ها استخدام وزارتخانه‌هایی می‌شوند که در معرض استیضاح بوده‌اند اما بنا به دلیلی استیضاح انجام نشده است. این یک بده‌بستان در حوزه قدرت سیاسی است. در این بازار، قدرت سیاسی تعیین تکلیف می‌کند و منافع افراد باید تأمین شود؛ چراکه فساد به‌صورت مویرگی در حال فعالیت و گسترش است و آلودگی آن‌چنان است که اگر در حوزه فرهنگی به آن پرداخته شود، برای هدم آن باید یکی دو دهه تلاش کرد. بیاییم برای مردم و رضای خدا کار کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی