[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۲
  • دوره جدید

آمارهای اتاق بازرگانی بازنگشتن ۲۷میلیارد دلار را تأیید نمی‌کند، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: این اتاق از دو هفته قبل خواستار شفاف سازی بانک مرکزی درباره ارزهای صادراتی بازنگشته شده است؛ زیرا برخی برآوردهای اتاق عدد ۲۷ میلیارد دلار را تأیید نمی‌کند.
به گزارش ایسنا، مسعود خوانساری دیروز (سه شنبه) در جلسه هیئت نمایندگان اتاق تهران اظهار کرد: در شرایطی که کشور امکان دستیابی به درآمدهای نفتی خود را ندارد، صادرات غیرنفتی یکی از تنها گزینه‌های موجود برای تامین ارز مورد نیاز است و صادرکنندگان با وجود تمام دشواری‌ها تلاش کرده‌اند در ماه‌های گذشته، صادرات را حفظ کرده و ارز را بازگردانند.
وی با بیان اینکه دو قطبی کردن مسائل در حوزه صادرات به صلاح کشور نیست، گفت: اینکه ما اعلام کنیم ارز برخی صادرکنندگان بازنگشته و آنها خائن هستند، قطعاً درست نیست. در ابتدا باید در نظر داشت که شرایط اقتصاد کشور عادی نبوده و در شرایط تحریم که بانک‌ها با ما همکاری نمی‌کنند، بازگشت ارز دشواری و پیچیدگی زیادی داشته است. از سوی دیگر محاسبات اتاق نتایجی مشابه با عدد ۲۷میلیارد دلار بانک مرکزی را نشان نمی‌دهد. رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به نامه نگاری صورت گرفته با بانک مرکزی و ریاست جمهوری، توضیح داد: حدود دو هفته قبل نامه‌ای به بانک مرکزی ارسال کردیم و در جریان آن خواستیم که اطلاعات شفاف و فهرست افراد یا شرکت‌هایی که ارز خود را بازنگردانده‌اند اعلام شود که هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم. در نامه به رئیس جمهوری نیز خواستیم جزئیات عدم بازگشت ارز اعلام شود تا حداقل اتاق بازرگانی بداند کدام عضوش خطا کرده اما اینکه این خطا را به پای همه بنویسیم قطعاً خطایی بزرگ تر است. در شرایطی که دولت ارز حاصل از فروش نفت خود را نمی‌تواند آزاد کند، این تلقی که بخش خصوصی بدون مشکل تمام ارز را در زمان کوتاه به کشور بازگرداند، قطعاً از واقعیت‌ها به دور است. خوانساری در بخش دیگری از صحبت‌های خود به انتشار وضعیت متغیرهای اقتصادی از سوی بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: هرچند با تأخیر اما صرف انتشار این گزارش‌ها مثبت است و امیدواری این روند ادامه یابد. گزارش‌ها نشان می‌دهند که در سال گذشته میزان فروش نفت دولت به شکل جدی کاهش یافته و در ماه‌های ابتدایی سال جاری، تحت تأثیر کرونا، تجارت غیرنفتی نیز افتی ۴۴ درصدی داشته است.
وی ادامه داد: با این وجود، رشد نقدینگی ادامه داشته و با توجه به رشد منفی اقتصادی در سال‌های گذشته، وضعیت در این حوزه نگران کننده است و پیش بینی ناپذیر بودن وضعیت بسیاری از بازارها، نتیجه این شرایط است.
رئیس اتاق بازرگانی تهران همچنین به تفاهم نامه اقتصادی با چین نیز اشاره کرد و افزود: در شرایطی که اقتصاد ایران با مشکل کاهش سرمایه گذاری روبه‌روست، جذب سرمایه گذار خارجی مانند چین می‌تواند جنبه مثبت جدی داشته باشد، زیرا بسیاری از کشورهای توسعه یافته، از همین سرمایه گذاری‌های خارجی استفاده کرده اند. در نقد و بررسی قراردادهای خارجی باید دقت کنیم اما نباید اسیر جو بشویم و هرچیزی را نهی کنیم. اگر این تفاهم نامه به قرارداد نزدیک شد و مجلس آن را تصویب کرد، با دقت در مفاد کار، می‌توان به یکی از اولویت‌های مهم کشور یعنی جذب سرمایه گذاری خارجی دست یافت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی