[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

چرخش کشاورزی با فاضلاب ، روزنامه شیراز نوین

ضرورت دستیابی به امنیت آب و حفاظت از سیستم‌های آسیب پذیر، باید به عنوان یک مفهوم حیاتی جهت سیاست گذاری و مدیریت یکپارچه منابع آبی مد نظر قرارگیرد. آب بعد از مصارف گوناکون تبدیل به فاضلاب شده و برای جلوگیری از آلودگی و حفاظت از محیط زیست در این زمینه باید راهکارهای تخصصی ارائه شود؛ با توسعه روز افزون جوامع شهری و افزایش جمعیت شهرها و در نتیجه نیاز به افزایش آب در سال‌های اخیر، میزان تولید فاضلاب شهری رشد چشمگیری داشته است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس می‌گوید: همزمان با توسعه فعالیت‌های اقتصادی صنعتی جوامع بشری و بروز مسائل زیست محیطی، ارائه راهکارهای بهینه در راسـتای محدود شدن تبعات ناشی از مشکلات این حوزه و ‌دستیابی به توسعه پایدار در این زمینه، در دستور کار مسـئولین قـرار گرفته است. به گزارش روابط عمومی حوزه عمرانی استانداری فارس، دکتر محمود رضایی یکی از موارد بسیار مهم مطرح این حوزه را جمع‌ آوری، تصفیه و دفع بهداشتی فاضلاب و همچنین استفاده مجدد از فاضلاب تصـفیه شده در چارچوب مدیریت بهینه مصرف آب می‌داند. وی معتقد است اجرا و راهبرد صحیح شبکه‌های جمع آوری فاضلاب، از جمله فعالیت‌های مهم و کارآمد در این زمینه است.
وی عنوان می‌کند: بهره برداری، نگهداری، تعمیرات، بازسازی و نوسازی شبکه‌‌های جمـع آوری فاضـلاب نیازمنـد فعالیت‌های گسـترده مـدیریتی و مهندسی است که برنامه ریزی هدفمند این فعالیت‌ها با استفاده از کارآمدترین روش‌ها را الزامی می‌سازد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با اشاره به اینکه امروز یکی از مسائل زیست محیطی استان، جمع آوری فاضلاب و تخلیه آن است، اظهار می‌کند: محدودسازی ورود فاضلاب به محیط زیست، نه تنها موجب نجات جان موجودات زنده می‌شود بلکه باعث تقویت اکوسیستم‌ها و رشد پایدار آنها نیز خواهد شد. وی خاطرنشان می‌کند: وجود فاضلاب نه تنها نباید به عنوان یک مشکل در نظر گرفته شود، بلکه باید آن را به عنوان بخشی از راه حل چالش‌هایی دانست که اکثر جوامع در حوزه محیط زیست با آن روبه‌رو هستند. معاون عمرانی استانداری فارس به ضرورت تغییر دیدگاه‌ها به منظور ارتقای آگاهی و تقویت آموزش در جهت به اشتراک گذاری مزایای استفاده مجدد از فاضلاب، اشاره می‌کند و می‌گوید: در اغلب مراکز 80 درصد آب مصرفی به فاضلاب تبدیل می‌شود که 99 درصد آن آب بوده و تنها 1 درصد آن ناخالصی‌های جامد می‌باشد که همین درصد ناچیز در فاضلاب، دارای حد زیادی از آلودگی است به نحوی که می‌تواند آب را آلوده کند. به گفته دکتر رضایی در صورت حذف آلاینده‌ها و ناخالصی‌ها، آب موجود می‌تواند دوباره در چرخه مصرف قرارگیرد و در این راستا، الزام جمع آوری و تصفیه فاضلاب اثر مثبت مهمی بر محیط زیست و شرایط عمومی و افزایش کیفیت آب رودهای سطح شهر خواهد داشت.
 رضایی مزیت اصلی اجرای سیستم‌های تصفیه را حفاظت از منابع آب زیر زمینی در برابر آلودگی ناشی از فاضلاب دانسته و عنوان می‌کند: اجرای سیستم‌های تصفیه، فواید اقتصادی زیادی از لحاظ افزایش حجم آب با کیفیت و مناسب دارد؛ همچنین کشاورزانی که در حال حاضر از آب‌های آلوده یا فاضلاب خام استفاده می‌کنند نیز از این موضوع بهره خواهند برد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس همچنین یادآور می‌شود: فرایند تصفیه تهیه محصولات جانبی یا پساب تصفیه شده لجن تولیدی نیز عامل حفاظت از محیط زیست، منابع آبی بوده و مزیت‌های مهمی در حوزه بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی به دنبال خواهد داشت. رضایی یادآور می‌شود: هدف از تصفیه فاضلاب در جوامع امروزی علاوه بر جلوگیری از آلودگی محیط زیست و بروز خطرات بهداشتی، تأمین یک منبع آب دائمی و مطمئن جهت مصارف صنعت و کشاورزی است و در این زمینه شبکه تصفیه فاضلاب مزایای متعددی را داراست. وی با اشاره به برخی از مزایای اجرای شبکه تصفیه فاضلاب، تصریح می‌کند: بهبود سطح کیفی زندگی مردم و سلامتی جامعه در بعد زیست محیطی و افزایش بهداشت محیط زیست از جمله حداقل این مزایاست. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس یادآور می‌شود: افزایش توان شرکت‌های آب و فاضلاب در ارائه خدمات رسانی و بالا بردن کارایی و پویایی و استقلال مالی این شرکت‌ها و اصلاحات اداری نظیر تشکیلات سازمانی و تهیه برنامه‌های راهبردی بهداشتی بازسازی و بهبود توسعه شبکه آب و توسعه فاضلاب، جلوگیری از آلوده شدن آب‌های سطحی و زیر زمینی، بازچرخانی و استفاده از پساب فاضلاب‌ها در صنعت وکشاورزی و استفاده از این پسآب‌ها در راستای ایجاد زمینه ای برای سرمایه گذاری بخش خصوصی و نیز استفاده کمتر از منابع آبی موجود وکمک به ذخیره سازی آب از جمله دیگر مزایای اجرای شبکه‌های تصفیه فاضلاب در استان است.
رضایی در ادامه به برنامه‌های اجرایی کوتاه مدت و بلند مدت در حوزه پروژه‌های آب و فاضلاب شیراز اشاره و اظهار می‌کند: حفر ۷ حلقه چاه در کوتاه مدت، اجرای ۳۰ هزار متر مکعب مخزن در کوتاه مدت و ۱۰۰ هزار مترمکعب مخزن در بلند مدت، اجرای خط انتقال دوکوهک تا پل معالی آباد به طول 16 کیلومتر و خط انتقال غرب به شرق صدرا به طول 17 کیلومتر در کوتاه مدت و تکمیل رینگ شرقی شیراز به طول 34 کیلومتر و اجرای خط انتقال مخازن میانرود به سلطان آباد به طول 16 کیلومتر از جمله این برنامه‌ها می‌باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی