[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۲
  • دوره جدید

واکنش بازار به کرونا ، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس با اشاره به اعمال محدودیت‌های قانونی در مناطق با موقعیت قرمز شیوع کروناویروس در این استان، تأکید کرد که نتایج مثبت کنترل و محدودیت‌های اجرایی‌شده، به‌تدریج مشخص خواهد شد.
به گزارش شیرازنوین، عنایت‌الله رحیمی چهارشنبه اول مرداد در جلسه ستاد استانی مدیریت کروناویروس در فارس، با بیان اینکه سیاست دولت توجه همزمان به سلامت، معیشت و امنیت مردم است، گفت: این سه مقوله به هم پیوسته هستند و خدشه به هرکدام از آن‌ها بقیه حوزه‌ها را نیز دچار مشکل می‌کند.
وی با اشاره به اینکه تلاش نظام توجه به هر سه مقوله سلامت، معیشت و سلامت بوده و پیشگیری، درمان و بازتوانی افراد را در رابطه با بیماری کرونا موردتأکید قرار داده است، افزود: تاکنون با همکاری مردم و تلاش همه دست‌اندرکاران مانند کادر بهداشت و درمان، دستگاه‌های اجرایی و نیروهای نظامی و انتظامی، اقدامات موفقیت‌آمیزی انجام شده است.
استاندار فارس با تأکید بر اینکه در شهرستان‌های با وضعیت قرمز کل محدودیت‌های اعلامی ستاد ملی مدیریت کرونا برقرار است و بقیه شهرستان‌ها نیز باید محدودیت تجمعات و مراسم را موردتوجه قرار دهند، افزود: رعایت دستورالعمل‌ها در سراسر استان باید با نهایت دقت انجام و هرگونه تجمعی در شهرستان‌های قرمز ممنوع و متوقف شود. 
وی با اشاره به اینکه مراسم‌های ختم و عروسی در شهرستان‌های با وضعیت قرمز ممنوعیت برگزاری دارد، گفت: اداره اماکن نیروی انتظامی و دستگاه‌های کنترل‌کننده مجوز فعالیت باغ‌ها، تالارها، رستوران‌ها و اماکن پذیرایی و برگزار کنندگان مجالس عروسی و عزا، باید این موضوع را به دقت کنترل کنند. استاندار فارس با بیان اینکه رعایت ضوابط بهداشتی در ادارات دولتی یک الزام قانونی است و تخطی از آن موجب معرفی افراد به تخلفات اداری می‌شود، ادامه داد: هیئت‌مدیره پاساژها و مراکز خرید باید درخصوص رعایت دستورالعمل‌ها و جلوگیری از ورود افرادی که ضوابط را رعایت نمی‌کنند، توجیه شوند.
رحیمی با قدردانی از اتحادیه‌های صنفی در زمینه راه‌اندازی بازرسی‌های مقابله با کرونا و ضمن بی‌نظیردانستن همکاری اصناف برای کنترل کروناویروس، افزود: اصناف هم در زمینه تعطیلی واحدهای صنفی برای جلوگیری از شیوع کرونا و هم در زمینه تأمین مایحتاج مردم در قالب رزمایش مواسات و همدلی، همراهی قابل‌توجهی داشتند. استاندار فارس همچنین خواستار افزایش غربالگری توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز شد و افزود: باید افرادی که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت است، موردتوجه خاص قرار گیرند و رفت‌وآمد و ارتباطات آن‌ها به دقت کنترل شود.
وی با بیان اینکه استان فارس در زمینه تولید محتوا و اطلاع‌رسانی درخصوص مقابله با ویروس کرونا در سطح کشور برتر بوده است، گفت: با توجه به تشدید شیوع کرونا باید موضوع آموزش و یادآوری مسائل بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا موردتوجه جدی قرار گیرد. استاندار فارس با تأکید بر اینکه کنترل و اعمال محدودیت در دور جدید مقابله با ویروس کرونا باید هدفمند باشد، افزود: نتایج مثبت کنترل‌ها و مراقبت‌ها به‌تدریج خود را نشان می‌دهند و باید این کنترل‌ها تا زمان نزولی‌شدن آمارها در زمینه ابتلا، بستری، درمان و ترخیص بیماران تداوم داشته باشد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز با اشاره به فعالیت ۱۷ کارخانه تولید ماسک در استان فارس، افزود: متأسفانه با کمبود پارچه و مواد اولیه برای تولید ماسک روبه‌رو هستیم و این روند موجب شده که تولیدکنندگان توان خرید نداشته باشند و شاهد کمبود ماسک در بازار باشیم. حمیدرضا ایزدی، از کمبود و افزایش قیمت ماسک در استان فارس خبر داد و افزود: عمده مشکلات تولیدکنندگان بحث تأمین پارچه است که در این زمینه سازمان صمت پیگیری‌های لازم را انجام داده است. ایزدی با بیان اینکه قیمت‌گذاری ماسک را سازمان سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان انجام می‌دهد، ادامه داد: قیمت ماسک سه‌لایه برای تولیدکننده ۱۰۵۰ تومان و برای مصرف‌کننده ۱۳۰۰ تومان است. معاون هماهنگ‌کننده سپاه فجر استان فارس نیز گفت: در حال حاضر در بیمارستان پشتیبان ۴۰ بیمار بستری و ۴۰ نفر اعم از پزشک و پرستار در ۳ شیفت مشغول خدمات‌رسانی به بیماران کرونایی هستند.
سرهنگ محمدی با بیان اینکه بیش از ۹۷ نفر به این بیمارستان معرفی شدند که ۵۳ نفر مرخص شده و  ۴۴ نفر همچنان بستری و تحت مراقبت درمانی هستند، افزود: نقاهتگاه شماره ۲ با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز راه‌اندازی خواهد شد. محمدی با بیان اینکه رزمایش مواسات و همدلی در ۳ نوبت اجرا خواهد شد، ادامه داد: در دهه اول ذی‌الحجه تبلیغات و جمع‌آوری کمک‌ها را خواهیم داشت و مرحله اول رزمایش دهه امامت، مرحله دوم در ماه محرم و مرحله سوم در ماه صفر خواهد بود. معاون هماهنگ‌کننده سپاه فجر استان فارس بیان کرد: همچنین برای آغاز سال تحصیلی دانش‌آموزان بسته‌های لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار تدارک دیده شده است. او گفت: یک میلیون و ۱۰۰ هزار بسته معیشتی توسط مجموعه‌های مختلف اعم از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، بهزیستی، کمیته امداد، سازمان‌های مردم‌نهاد، بانک‌ها، ستاد نمازجمعه و... جمع‌آوری و بین نیازمندان توزیع شد. 
علی‌رضا سیاهپور، مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان فارس نیز گفت: تمام ناوگان حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای تحت‌پوشش شرکت‌های مسافربری این استان در پایانه‌های حمل‌ونقل عمومی مسافر قبل از حرکت به مقاصد گندزدایی می‌شوند.
او با اشاره به آمار ترددها در سطح جاده‌های استان، افزود: در فروردین‌ماه ۵۳ درصد، اردیبهشت‌ماه ۱۷ درصد، خرداد ۵ درصد و تیرماه ۱۳ درصد تردد در طول محورهای فارس داشتیم که یکی از علل افزایش مبتلایان به ویروس کرونا مسافرت‌هاست که باید کنترل شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی