[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۷
  • دوره جدید

مراسم حج امسال تعطیل است ، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور با بیان اینکه بانک مرکزی در حال تلاش برای متعادل سازی قیمت ارز است، از کمک سه کشور به ایران در زمینه تعادل بخشیدن به نرخ ارز در بازار خبر داد.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه دیروز هیئت دولت با بیان اینکه دولت مسئله ازدواج و تشکیل خانواده را بسیار مهم می‌داند، اظهار کرد: تسهیلات بهتری در زمینه وام ازدواج یعنی ۳۰هزار میلیارد تومان پرداخت شد. امسال هم همین رقم پرداخت می‌شود.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه در پاییز همسان سازی حقوق بازنشستگان را عملیاتی می‌کنیم، افزود: دولت ۳۲ هزار میلیارد تومان بدهی خود به سازمان تأمین اجتماعی را پرداخت کرد که ین بدهی در ۱۴ سال ایجاد شده بود.
وی همچنین گفت: باید برای شرایط بازار و گرانی‌ها چاره اندیشی کرد وبانک مرکزی در حال تلاش برای متعادل سازی قیمت ارز است.صادرکنندگان باید ارز را به سامانه نیما عرضه کنند که این کار شروع شده است. باید کاری کنیم که از ارز خود در کشورهای دیگر استفاده کنیم. حداقل سه کشور در روزهای اخیر اقدام خوبی انجام داده اند و بر این اساس باید شاهد قیمت بهتر ارز در روزهای آینده باشیم.
روحانی خاطرنشان کرد: یک وزارتخانه قادر نیست صنعت، معدن و بازرگانی را در شرایط سخت تحریم اداره کند. ما بیش از سه سال منتظر تصمیم مجلس برای تفکیک وزارتخانه صمت هستیم. باید روند چرخه کالا به صورت آنلاین اعلام شود. باید اطلاعات در این زمینه به روز باشد. باید مشخص باشد ارز چگونه در حال چرخش است. باید نظارت دقیق بر صادرات و واردات انجام شود تا قیمت ارز و اجناس متعادل شود. شرکت‌های دولتی حق ندارند کالاها را گران تر از قیمت مصوب بفروشند. نباید اجازه دهیم که با کاغذبازی و مقررات گذشته، مردم تحت فشار قرار گیرند.
روحانی با بیان اینکه راه باقی مانده ما در مبارزه با کرونا بیشتر از آنی است که از آن عبور کرده ایم، گفت: پیشبینی‌های دقیق علمی این است که بستری‌ها در ماه‌های آینده در بیمارستان بیشتر از ماه‌های گذشته‌ خواهد بود و ما باید خود را به لحاظ امکانات پزشکی آماده کنیم. پیش بینی می‌شود بار این بیماری سنگین تر شود. داروی قطعی برای کرونا وجود ندارد، ولی در روزهای پیش رو از یک دارو که کمک کننده است، استفاده می‌شود. باید بدانیم راه طولانی پیش روی ماست و هیچ راهی نداریم جز این که آداب و رسوم خود را عوض کنیم. نمی‌شود با این بیماری جنگید، ولی برای مراسم عروسی یا عزا همه اقوام را دعوت کرد. شستن دست و استفاده از ماسک توصیه می‌شود. مردم در هفته‌های اخیر خیلی بهتر همکاری کردند. شعار مقاومت و بهداشت و معیشت باید گفتمان ما را تشکیل دهد. ما باید در برابر فشار خارجی مقاومت کنیم، بهداشت را مراعات کرده و معیشت مردم را تأمین کنیم.
روحانی همچنین با اشاره به فعالیت‌های دیپلماتیک ایران هفته‌های گذشته خاطرنشان کرد: از سال ۹۲ از لحاظ مسیر حرکت سیاسی مسیری بسیار صحیحی را انتخاب کردیم و این مسیر را ادامه می‌دهیم و دستاوردهای بسیار مهمی را در روابط سیاسی، اقتصادی، مسائل امنیت منطقه، روابط چندجانبه با کشورهای مختلف در موضوعات مختلف داشته‌ایم؛ در هفته‌های اخیر هم شاهد تلاش و فعالیت هستیم که نمونه آن هم تلاشی است که با دولت همسایه خود عراق داشتیم.
رئیس جمهوری با اشاره به سفر نخست وزیر عراق به تهران اظهار کرد: دیروز نخست وزیر این کشور به تهران سفر کرد و ملاقات‌های بسیار مهمی داشت که در رأس آن با مقام معظم رهبری دیدار کردند. در جریان این سفر توافقات بسیار خوبی میان ایران و عراق در زمینه رفت و آمد‌های گمرکی، مسائل اقتصادی و روابط بانکی انجام شد که امیدواریم عملیاتی شود.
وی با بیان اینکه تماس‌ها و روابط سیاسی خوبی از سال‌های قبل با چین و روسیه داشتیم که در هفته‌های اخیر این روابط قوی‌تر شده است، افزود: من پیامی در زمینه تقویت روابط ایران و روسیه در زمینه مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی داشتم که از طریق وزیر امور خارجه برای رئیس‌جمهور محترم روسیه فرستادم که با استقبال او مواجه شد. ان‌شاءالله امیدواریم همکاری‌های ما با کشورهای دوست و همسایه‌مان چه در دریای خزر و خلیج فارس و چه در مرزهای غربی و شرقی از جمله روسیه، عراق، ترکیه، قطر، پاکستان، افغانستان گسترش یابد.
روحانی در پایان با اشاره به فرارسیدن ماه ذی‌الحجه و موسم حج مسلمانان گفت: گرچه در این ماه بسیار ذی قیمت ذی‌الحجه شاهد حج پرشکوه از لحاظ جمعیت نیستیم و مردم مسلمان کشورهای مختلف از زیارت خانه خدا محروم‌اند و فکر می‌کنم این اولین بار است در قرن‌های گذشته که حج برای افراد غیر از ساکنان عربستان سعودی تعطیل شده است. اما در این شرایط ما باید با دعا و اخلاص به ویژه در روزهای عرفه و عید قربان و احسان به مستمندان بتوانیم این نقص را جبران کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی