[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

مادرچاه قنات سرآسیاب قیر سر برآورد ، روزنامه شیراز نوین

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از شناسایی موقعیت مادرچاه قنات سر آسیاب قیر خبر داد و گفت: این قنات چندصدساله با اعتبار یک میلیارد ریال از محل منابع ملی در حال مرمت است. به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین، مهدی همتی با بیان اینکه آثار به جای مانده از ترانشه‌های دست ساز این قنات گواهی بر باستانی بودن آن است، تصریح کرد: در دومین مرحله از مرمت این رشته از قنات مادر چاه شناسایی شده است که عملیات احیا و باز سازی آن پیشرفت فیزیکی بیش از 80 درصدی دارد. 
این مقام مسئول اضافه کرد: «نوکنی»، پشته کاری و انجام عملیات سنگ و سیمان از شاخص ترین اقدامات در دست انجام برای این مرحله از بازسازی قنات سر آسیاب است. 
به گفته وی، به منظور تکمیل این فاز از بازسازی قنات، جلب مشارکت مالی حداقل 15 درصدی ذی نفعان ضروری است که با هم گرایی ایجاد شده در بین بهره برداران تأمین این قسمت از منابع مالی طرح به زودی محقق خواهد شد. 
همتی تأکید کرد: با توجه به بررسی‌ها و اعلام نماینده بهره‌برداران دبی 30 لیتر بر ثانیه آب این قنات افزایش نزدیک به دو برابری دارد که با پایان مرمت و نصب سرریز قنات میزان دبی آب خروجی از مظهر قنات با دقت تعیین خواهد شد. 
او می‌گوید: آب جاری از این قنات حقابه اراضی سه آبادی سکه روان، شهرستان سفلی و ملس دون بوده است و در حال حاضر بیش از صد هکتار از باغ‌های مرکبات و نخیلات زیر دست را با مالکیت بیش از 80 بهره بردار مشروب می‌سازد. 
این مدیر با بیان اینکه، این رشته قنات در مسیر آبراهه و مسیل‌های فصلی و در دل منطقه کوهستانی واقع شده است، ابراز کرد: عدم لایروبی این قنات در سالیان متمادی گذشته به دلیل صعب العبوری مسیر دسترسی، عدم امکان استفاده از ادوات مکانیزه و لزوم به کار گیری نیروی انسانی قوی موجب شده بود تا عملیات حفظ و نگهداری قنات انجام نشود و میله چاه‌ها با رسوبات مدفون و این قنات در اذهان عموم به عنوان چشمه مطرح باشد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با تأکید بر سختی کار مرمت این قنات به دلیل ضرورت حمل مصالح تا محل اجرای طرح به فاصله ای قریب به یک کیلومتر با مسیری سخت و به صورت فردی افزود: پیمانکار بومی این طرح، با نظارت کامل شرکت مهندسین مشاور طرح، با جدیت تمام در حال اجرایی نمودن دستورات فنی است. وی تأکید کرد: با اقداماتی که در دو سال اخیر توسط مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین و با همکاری ذی نفعان به منظور مرمت این رشته قنات انجام شده است موجب گردیده تا ضرورت حفظ و نگهداری قنات‌ها این میراث گران بها از دوران کهن در بین بهره برداران بیش از بیش احساس شود. به گفته همتی، بزرگ ترین و مهم ترین تفرجگاه شهرستان قیروکارزین در مظهر قنات سرآسیاب واقع شده است که با اقدامات عمرانی شهرداری قیر فضای سبز قابل توجهی به وسیله آب این قنات ایجاد که مورد استفاده عموم مردم قرار می‌گیرد. مادرچاه به اولین چاه قنات و دورترین چاه از مظهر قنات گفته میشود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی