[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۴
  • دوره جدید

برق صنایع بزرگ صعودی شد ، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل توانیر با اشاره به اینکه مردم می توانند با مدیریت مصرف، از مشوق‌ها و پاداش های صنعت برق بهره مند شوند، یادآور شد: در بخش خانگی با وجود آنکه مردم بیشتر از گذشته در منازل حضور دارند اما مصرف برق بخش خانگی تاکنون افزایشی نداشته است.
به گزارش پایگاه خبری توانیر، مهندس محمدحسن متولی زاده گفت: برق به معنای واقعی از تولید به مصرف است؛ یعنی همان لحظه که با فشار یک کلید اراده می‌کنیم برق باید در همان لحظه تولید و با سرعت نور منتقل شود تا روشنایی حاصل شود. به این منظور کارکنان وزارت نیرو 24 ساعته و بدون وقفه مشغول فعالیت هستند تا برق مطمئن به دست مردم برسد.
متولی زاده با اشاره به اینکه در فصل گرم 40 درصد از مصرف برق کشور به سیستم های سرمایشی اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: به طور میانگین در 10 سال گذشته سالانه 5 درصد رشد مصرف داشته ایم و با توجه به اضافه شدن سالانه یک میلیون مشترک و صنایع جدید، مصرف برق افزایش می‌دهد.
متولی زاده افزود: برای پاسخگویی به این میزان رشد مصرف یکی از راه‌ها، ساخت و توسعه نیروگاه های تولید برق و ایجاد تأسیسات جدید بیشتر است که برای این کار باید سالانه 3 تا 4 هزار مگاوات برق وارد شبکه کنیم و برای این منظور سالانه 100 هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز است. وی با بیان اینکه راه دوم مدیریت مصرف برق است که باعث می شود با کمترین میزان هزینه، از سرمایه گذاری بیشتر برای ایجاد تأسیسات جدید برای زمان محدودی که تنها در فصل گرم رخ می‌دهد و افزایش مصرف را باعث می شود، جلوگیری شود خاطرنشان کرد: صنایع بزرگ امسال نه تنها تولیدشان کم نشده است، بلکه مصرف برقشان نسبت به سال گذشته 10.06 درصد افزوده شده است.
مدیرعامل توانیر اظهار داشت: منحنی بار نشان دهنده آن است که مصرف برق از صبح تا ظهر به تدریج مصرف افزایش می‌یابد. 
وی افزود: با هماهنگی مشترکان و تفاهم نامه‌هایی که از پیش‌تر با آنها منعقد شده است، بار مصرف برق را جابه جا می‌کنند. به این معنی که مصرف برق را از ساعت‌های گرم (13 تا 17) به ساعت‌های پس از آن موکول می کنند و در ازای آن از مشوق های صنعت برق بهره مند می‌شوند. متولی زاده ادامه داد: در اوج بار، صنایع با کاهش مصرف می‌توانند در مصرف برق صرفه جویی کنند و سوخت کمتری هم مصرف کنند و از پاداش‌های صنعت برق بهره مند شوند.
وی گفت: در همین راستا سال گذشته با 120هزار مشترک بزرگ تفاهم نامه امضا کرده بودیم اما امسال 250هزار مشترک بزرگ با ما همکاری دارند که این تفاهم نامه‌ها نسبت به سال قبل دو برابر شده است.
متولی زاده همچنین در خصوص پیک روز سه‌شنبه نیز گفت: روز سه‌شنبه اوج مصرف به بیش از 58 هزا و 250 مگاوات رسید که نسبت به سال قبل در همین روز یک درصد افزایش داشتیم.
مدیرعامل توانیر با اشاره به همکاری مردم در سال گذشته خاطرنشان کرد: همکاری خوب مردم، برنامه ریزی وزارت نیرو همگی باعث شد که تابستان بدون خاموشی را در سال گذشته سپری کنیم و امسال نیز تمام تلاش‌ها برای گذر بدون خاموشی از فصل گرماست.
متولی زاده مدیریت مصرف برق را یک مسئولیت اجتماعی دانست و افزود: یک کیلووات ساعت معادل مصرف برق 4 دستگاه تنفس مصنوعی است که یک شبانه روز کار می کند و جان هموطنان را نجات نمی دهد اگر درجه یک کولرگازی که روی 18 تنظیم شده، به 24 درجه تغییر دهیم، یک کیلووات ساعت در مصرف برق صرفه جویی می شود
وی تأکید کرد: می توان با روش های بسیار ساده بدون اینکه رفاه خانواده کاهش یابد، مصرف برق را مدیریت کرد به طوری که اگر در منازل از ساعت 13 تا 17، وسایل پرمصرف برقی را در ساعت‌های ابتدایی صبح یا ساعت های پایانی شب استفاده کنند، باعث کاهش مصرف برق خواهد شد. متولی زاده خاطرنشان ساخت: استفاده از دور کند کولرهای آبی و تنظیم کولرهای گازی روی درجه 24 نیز از دیگر راهکارهایی است که هرکدام می‌تواند تا 20 درصد از مصرف برق را کاهش دهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی