[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۳
  • دوره جدید

فروش اوراق ۵۰۰میلیاردی به نفع توسعه ناوگان حمل‌ونقل شهری ، روزنامه شیراز نوین

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز از اختصاص 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت، برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی شیراز خبر داد.
به گزارش روابط عمومی معاونت مالی و اقتصادی شهرداری شیراز، محمد هادی هاشم پور با اشاره به اینکه با پیگیری‌های متعدد شهرداری شیراز مجوز انتشار اوراق مشارکت برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی شیراز از سوی بانک مرکزی، صادر گردیده، از اختصاص 500میلیارد تومان اعتبار از محل بند «د» تبصره ۵ بودجه سال 1398کشور و با تضامین بانکی، برای توسعه زیرساخت‌های عمومی حمل و نقل شهری شیراز خبر داد.
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز افزود: در شرایط پساشیوع و چالش‌های اقتصادی حاکم بر کشور که مسیر تحقق اعتبارات بودجه با دشواری‌هایی روبه‌روست، تخصیص 500میلیارد تومان اعتبار برای ادامه توسعه فعالیت‌ها و تکمیل چرخه حمل و نقل عمومی شیراز حیاتی و مغتنم است. هاشم پور با بیان اینکه عبور مطمئن از تنگناهای مالی برای توسعه شهر از مسیر تلفیق اقتصاد شهری و اقتصاد اسلامی میسر خواهد شد، می‌افزاید: تأمین منابع مالی ابرپروژه‌های شهری همچون مترو و تجهیز، توسعه و مناسب سازی ناوگان اتوبوس رانی، از محل توسعه و تحصیل ابزارهای مالی یکی از مهم ترین راهکارهایی است که می‌تواند در شرایطی که کشور تحت تأثیر پیامدهای حاصل از چالش‌های مالی قرار گرفته است، راه گشا باشد. از این رو انتشار اوراق مشارکت به سبب ماهیت سودآوری، مشارکت پذیری و برخورداری از مولفه‌های بانکداری اسلامی همواره در نزد مردم و مشتریان بازار سرمایه با اقبال مواجه بوده است. وی با اشاره به شرایط موجود و ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی افزود: نمی‌توان انتظار داشت که ظرفیت حمل و نقل عمومی شهر برای حفظ فاصله اجتماعی افزایش یابد اما اعتبارات مورد نیاز آن در مسیر تخصیص باز بماند. هاشم پور با اشاره به اینکه از این میزان، اختصاص 200میلیارد تومان اعتبار برای خرید و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: تولید اتوبوس در کشور با شیب نزولی مواجه گردیده است و خریداری اتوبوس‌های جدید مورد تأیید استانداردهای بین المللی با دشواری بسیاری روبه‌روست. از این رو استفاده از انتشار اوراق مشارکت با هدف توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی در شیراز بسیار اثرگذار خواهد بود و به عنوان یک سیاست نوین مالی که دارای توجیهات اقتصادی است، می‌تواند انتفاع شهر، شهروندان و خریداران اوراق را به همراه داشته باشد.
معاون شهردار شیراز با تأکید بر برنامه‌ریزی فشرده و اهتمام جدی شورای پنجم و شهرداری شیراز برای توسعه خط 2 قطارشهری، از تخصیص 300 میلیارد تومان اعتبار جهت توسعه خط دو مترو شیراز خبر داد و خاطرنشان ساخت: با توجه به آغاز مراحل ساخت خط دو متروی شیراز، فعال سازی انتشار اوراق مشارکت و استفاده از 300میلیارد تومان اعتبار از ظرفیت مالی این اوراق در دستور کار قرار گرفت که با ارائه تضامین بانکی موردنیاز، مجوز انتشار از سوی بانک مرکزی صادر گردید. وی با تأکید بر نقش فزاینده و کارآمد انتشار اوراق مشارکت در تأمین اعتبارات لازم جهت توسعه زیرساخت‌های حمل و نقلی افزود: انتشار و فروش اوراق مشارکت به عنوان یک سیاست هماهنگ مالی و پولی، می‌تواند نقش بسزایی در کارایی این ابزار در کنترل تورم بین زمانی و افزایش نقدینگی منابع مالی شهری داشته باشد. به عبارت دیگر مقایسه روند انتشار و فروش اوراق با آمارهای مربوط به رشد نقدینگی و تورم، طی دوره‌‌های مختلف نشان می‌دهد که استفاده از این ابزار از یک کارایی نسبی برخوردار بوده است.
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با اشاره به اینکه اوراق مشارکت از نظر تقاضا شبیه به سپرده‌های کوتاه‌مدت است، افزود: مزیت خرید این اوراق نسبت به سپرده‌های کوتاه مدت سودبالای روزشمار آن است. از این منظر و با توجه به ماهیت بازارپذیری، نقدینگی پذیری آنی و معاف بودن از مالیات برای مشتریان بازار سرمایه بسیار برانگیزاننده و قابل اتکاست؛ ضمن آنکه به عنوان یک الگوی مشارکتی می‌تواند سهم شهروندان در اداره امورات شهر را رقم بزند.
هاشم پور با بیان اینکه تعهد بازپرداخت سود این اوراق به‌طور مساوی برعهده دولت و شهرداری شیراز می‌باشد، افزود: سود علی الحساب این اوراق هر سه ماه یک بار قابل واریز خواهد بود. ضمن آنکه سود و اصل این اوراق نیز در سر رسید قابل دریافت خواهد بود.
معاون شهردار شیراز در پایان با تأکید بر رویکرد مدیریت شهری شیراز در زمینه توسعه حمل و نقل عمومی تصریح کرد: این همدلی در میان شهرداری و شورای اسلامی شیراز وجود دارد و اجازه نخواهیم داد مشکلات اقتصادی خللی در روند تکمیل، تجهیز و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی شیراز ایجاد کند و برآنیم تا با تأمین اعتبارات موردنیاز زیرساختی، در جهت دستیابی شیراز به مؤلفه‌های بهبود زیست شهری و توسعه یافتگی گام برداریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی