[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

معاون ظریف: برای جزئیات توافق ایران و چین باید صبر کنیم، روزنامه شیراز نوین

معاون ظریف: 
برای جزئیات توافق ایران و چین باید صبر کنیم

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه شیوع کرونا برگزاری مذاکرات حضوری درباره توافق همکاری‌های بلندمدت سیاسی و اقتصادی با چین را به تعویق انداخته است، گفت: درباره جزئیات توافق ایران و چین باید صبر کنیم. به گزارش ایسنا، غلامرضا انصاری درباره آخرین خبرها درخصوص مذاکرات بین ایران و چین برای اجرای سند همکاری‌های راهبردی بلندمدت اظهار داشت: برای اینکه یک سند مسیر خود را (تا زمان اجرا) طی کند، مدت طولانی زمان می‌برد و ممکن است چندین بار سند نهایی شود، اما دوباره کم و زیاد و (تغییراتی در آن داده) شود؛ امیدواریم سند همکاری‌های ایران و چین هرچه سریع‌تر به مرحله نهایی خود برسد و برای مذاکرات اجرایی آماده شود. معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ادامه داد: یکی از موضوعاتی که الان با چین داریم بحث رفت و آمدهاست؛ الان سفر از ایران به چین یا از چین به ایران، به ویژه سفرهای رسمی، متوقف است. بنابراین در اولین زمانی که موفق شویم به چین سفر داشته باشیم یا سفرهایی از چین به ایران انجام شود می‌توانیم مذاکراتمان را با چینی‌ها آغاز کنیم.
انصاری اضافه کرد: اینکه «روی چه موضوعاتی توافق شود» و تصمیم بگیرند توافقات «به چه صورتی منتشر شود»، اینکه «در کجاها تصویب شود» و «آیا به صورت یک سند همکاری باقی بماند» یا «به صورت موافقت نامه»، همه به محتوای مذاکرات برمی‌گردد. معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه با تأکید بر اینکه تنها کاری که درباره توافق بین ایران و چین می‌توانیم بکنیم «صبر کردن» است، گفت: باید صبر کنیم مذاکرات آغاز شود، محتوای مذاکرات مشخص و توافقات روشن شود، آن وقت می‌توانیم بگوییم که این سندها به چه صورت باید منتشر شود. وی در پاسخ به این سؤال که آیا نظیر امضای سند همکاری بلند مدت با چین، با سایر کشورها از جمله روسیه و هند هم خواهیم داشت، تصریح کرد: با هر کشوری که روابطمان به یک بلوغ روشن برسد، طبیعی است که پیشنهاد ما ایجاد بستر مطمئن‌تر برای روابط در آینده است؛ با کشورهایی همچون روسیه و هند نیز به محض این که روابط به پختگی خود برسد وارد مرحله برنامه ریزی برای همکاری‌های درازمدت خواهیم شد که امروز این مرحله با چین آغاز شده است.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه آغاز بحث توافق بلندمدت با چین به سفر رئیس جمهور این کشور به تهران در سال ۹۴ برمی‌گردد، گفت: امروز بعد از پنج سال به اینجا رسیده ایم که در مرحله آماده سازی اسناد و انجام مذاکرات هستیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی