[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

ساخت خانه‌های ۲۵متری، هشدار به رواج زندگی مجردی، روزنامه شیراز نوین

یک مقام مسئول کارگری با بیان اینکه کارگری که امنیت شغلی نداشته باشد یک متر خانه هم به دردش نمی‌خورد، پیشنهاد کرد که تعاونی‌های مسکن ویژه کارگران به وجود آید و از ظرفیت تشکل‌های کارگری برای خانه دار شدن کارگران استفاده شود.
علی اصلانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: در شورای عالی کار پیشنهاد کردیم با توجه به آنکه سه تشکل بزرگ کانون عالی شوراهای اسلامی کار، کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران و مجمع نمایندگان کارگری وجود دارد از ظرفیت این سه تشکل برای خانه دار شدن کارگران استفاده شود.
وی ادامه داد: این تشکل‌ها لیست تمام کارگران مناطق تحت پوشش خود را در اختیار دارند. بنابراین باید یک تعاونی مسکن ویژه کارگران ایجاد و اختیار آن به این سه تشکل کارگری واگذار شود و دولت نظارت عالیه خود را بر آن اعمال کند.
رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز درباره ساخت خانه‌های مسکونی در جوار کارخانه‌ها گفت: در استان البرز کارخانه ای هست که ۳۸۰ واحد آپارتمان برای کارگرانش ساخته و بر اساس رتبه بندی و متراژ واحدها را در اختیار نیروهای خود قرار داده است ولی تا زمانی که کارگر امنیت شغلی نداشته و قراردادهای کوتاه مدت و سفید امضا رواج داشته باشد، مسکن دغدغه اصلی او به شمار نمی‌رود چون مواردی بوده که وقتی کارگر داخل کارخانه خطایی مرتکب شده کارفرما قراردادش را تمدید نکرده و او را از خانه بیرون کرده و کارگر هم مقاومت کرده است. بنابراین باید ابتدا زیرساخت‌ها را درست کنیم بعد به فکر تأمین مسکن کارگران باشیم. به گفته وی در صورتی که تکلیف تبصره دو ماده ۷ قانون کار مشخص شود و کارگر امنیت شغلی داشته باشد با درآمدی که به دست می‌آورد می‌تواند وامی بگیرد یا با کارفرمای خود برای خرید خانه به توافق برسد. اصلانی در عین حال با بیان اینکه ۱۲۳هزار میلیارد تومان بودجه صرف ساخت خانه‌های مسکن مهر شده است، اظهار کرد: معتقدم اگر می‌خواهیم در مسکن اجتماعی و مسکن ملی یا هر طرح دیگری هزینه کنیم، این پول را صرف تکمیل واحدهای جامانده و بلاتکلیف مسکن مهر کنیم و در راه اندازی خط تولید کارخانه به کار بگیریم تا هم کارگران صاحبخانه شوند و هم جوانان سرکار بروند.
به گفته وی در حال حاضر واجب‌تر از مسکن برای کارگران، اشتغال است و کارگری که بیکار باشد یک متر خانه هم به دردش نمی‌خورد.
این مقام مسئول کارگری در پایان با انتقاد از افزایش نجومی قیمت مسکن در ماههای اخیر اظهار کرد: دریافتی کارگران با هزینه‌های امروز آنقدر ناچیز است که کفاف هزینه‌های اجاره بها را نمی‌دهد چه برسد به اینکه خانه بخرد. چرا ساخت خانه‌های ۲۵ متری مطرح شده است؟ چون جامعه این هشدار را می‌دهد که دیگر کسی به فکر ازدواج نیست و خانواده‌ها توان خرید حلقه و جهیزیه را ندارند. وقتی کار و درآمد نباشد جوانان به ازدواج و خانه فکر نمی‌کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی