[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۲
  • دوره جدید

افزایش اجاره‌بها حداکثر ۲۰ درصد، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
فرماندار شیراز گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا، قراردادهای اجاره بهای واحدهای مسکونی در شیراز با حداکثر ۲۰ درصد افزایش و در سایر شهرهای استان فارس تا سقف ۱۵ درصد مجوز تمدید دارند. 
محمدرضا امیری ظهر پنجشنبه 2مردادماه در یک نشست خبری چند جانبه که با حضور تنی چند از مدیران و مسئولان در سالن آمفی تئاتر فرمانداری شیراز برگزار شد، خاطر نشان کرد: هر سال با پایان سال تحصیلی مشکل اجاره مسکن تشدید می‌شود و این مسئله همواره در زمره اصلی ترین دغدغه‌‌های مردم قرار داشته و امروزه با دشوارتر شدن بحران‌های اقتصادی شاهد آسیب دیدگی اقشار مختلف جامعه و به ویژه مستأجران هستیم. این مقام مسئول شیوع کرونا در کشور را از عوامل پیچیدگی هرچه بیشتر این بحران ارزیابی کرد و افزود: امروزه در جامعه با پدیده گرانی و کاهش درآمدهای مردم روبه‌رو هستیم و اجاره بها هم از سیر صعودی این چالش‌ها پیروی کرده و مشکلات مستأجران را افزایش داده است.
 به همین دلیل با پیگیری‌های رئیس جمهور، ستاد ملی بحران کرونا وارد عمل شد و قانون تمدید اجاره نامه‌های سال گذشته را به صورت مدون ابلاغ کرد. وی در خصوص سقف افزایش اجاره بها در کشور گفت: بر اساس ‌مصوبه ستاد ملی کرونا حداکثر اجاره‌بهای مسکن در تهران ۲۵ درصد، در کلانشهرهایی مانند شیراز ۲۰ درصد و سایر شهرها به میزان ۱۵ درصد مجاز است و قرارداد‌هایی که پس از ابلاغ این قانون موعدشان فرارسیده، به صورت خودکار تمدید شده و حکم تخلیه‌ ای صادر نخواهد شد. مگر در موارد خاصی که مستأجر به ملک آسیب وارد کرده یا اینکه مالک، مسکن مورد اجاره را با ارائه ادله قانونی به فروش رسانده باشد.
فرماندار شیراز در پاسخ به خبرنگار روزنامه شیرازنوین مبنی بر اینکه آیا طرح پرداخت وام ودیعه مسکن زمینه‌ساز بروز امواج تورمی در حوزه‌های اقتصادی و به‌ویژه مسکن خواهد شد، پاسخ داد: اقتصاد یک زنجیره به‌هم‌پیوسته است و با سیاست‌گذاری‌های سنجیده و اعمال نظارت‌های دقیق تلاش می‌شود تا از ایجاد یک موج تورمی جدید پیشگیری شود. البته در نظر داشته باشیم با توجه به شرایط جامعه و محدودیت‌های کرونا در شیراز، ارائه وام ودیعه از سوی دولت به منظور حمایت از معیشت مردم و برطرف ساختن مشکلات جامعه مستأجران در برهه کنونی ضروری به نظر می‌رسید.
امیری از عزم جدی دولت برای حمایت از مستأجران و حفظ حقوق مالکان خبر داد و گفت: تاکنون نشست‌های کارشناسی زیادی با مشارکت شورای تأمین، اتحادیه مشاوره املاک، راه و شهرسازی، اتاق اصناف، تعزیرات حکومتی و سایر نهادها و دستگاه‌ها و برای اجرایی کردن مصوبه ملی ستاد کرونا برگزار شده تا با حفظ رابطه مستأجر و مالکین بتوانیم از اقشار آسیب دیده جامعه حمایت بیشتری به عمل آوریم. وی با بیان اینکه کلیه اتحادیه مشاوران املاک، راه و شهرسازی و اتاق اصناف موظف به نظارت و اجرای این مصوبه در کلانشهر شیراز هستند، خاطر نشان کرد: تمام مشاوران املاک شیراز موظف شده اند مصوبه افزایش حداکثر ۲۰ درصدی اجاره بها را بر روی بنر نصب کرده و آن را به اطلاع اقشار عمومی جامعه برسانند. همچنین کمیته‌های بازرسی، متشکل از اتاق اصناف، اتحادیه مشاوران املاک، راه و شهرسازی، اماکن و نیروی انتظامی در شیراز به منظور پایش این مسئله تشکیل شده و به صورت مداوم اجرای مصوبه ستاد ملی کرونا در زمینه رعایت سقف حداکثری افزایش اجاره بها و پروتکل‌های بهداشتی در مشاوران معاملات املاک را مورد رصد و بازرسی قرار می‌دهند.
فرماندار شیراز با اشاره به کارنامه درخشان سراسر دوستی و مهربانی اهالی شیراز در زمینه حمایت از آسیب دیدگان خاطرنشان کرد: اگرچه حداکثر افزایش اجاره بها نسبت سال گذشته در شیراز ۲۰ درصد تعیین شده است ولی امیدواریم مالکان خیراندیش و نیکوکار به منظور حمایت از جامعه مستأجران تا جای ممکن از افزایش اجاره خودداری کرده یا ضریب کمتری نسبت به سقف پیش بینی شده را در نظر بگیرند. 
اهالی بافرهنگ شیراز در همه برهه‌های حساس حمایت خود را از اقشار آسیب دیده نشان داده اند و اکنون باید عموم جامعه به یاری اقشار آسیب دیده همت گمارند. وی در ادامه از بخشش ۶میلیارد تومان اجاره بهای واحدهای تجاری با دعوت اتاق اصناف از سوی مالکان خبر داد گفت: ما در بحث مسکن با توجه به شرایط مالکان انتظار بخشش اجاره بها نداریم؛ بلکه امید می‌رود مصوبه ستاد ملی کرونا در شیراز اجرا شود. امیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیش بینی‌های انجام شده به منظور جلوگیری از ورود مالکان و مستأجران به مراجع قضایی گفت: در اتاق اصناف شیراز کمیته‌هایی برای سازش در نظر گرفته شده و در صورت نیاز در 11 منطقه شهرداری شیراز نیز مراجعی برای دعوت به سازش مالکان و مستأجران تشکیل می‌شود. البته این مصوبه ستاد ملی کرونا از پانزدهم تیرماه ۹۹ ضمانت اجرایی دارد و شامل قراردادهای قبل از آن نمی‌شود.فرماندار شیراز در پایان ابراز امیدواری کرد تا نرخ‌بندی اجاره‌بها بر اساس منطقه بندی شهر اجرایی شود. در ادامه این نشست چندجانبه رئیس اداره راه و شهرسازی شیراز، رئیس اتاق اصناف استان فارس و نایب رئیس اتحادیه املاک شیراز به بیان نظرات خود پیرامون اجرایی سازی بهینه مصوبات ستاد کرونا پرداختند. در پایان این نشست خبری جمعی از خبرنگاران رسانه‌های مکتوب و برخط استان فارس از تعامل ایجاد شده توسط فرشته حکمت، مدیر روابط عمومی فرمانداری شیراز در راستای تلاش برای ایجاد تعامل بهینه و هم افزایی در حوزه اطلاع رسانی تقدیر و تشکر کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی