[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۳
  • دوره جدید

بهره‌برداری از نخستین دستگاه سونوگرافی همراه در شیراز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
 به همت درمانگاه خیریه حضرت ولیعصر(عج) شیراز، آیین بهره‌برداری از نخستین دستگاه پیشرفته پرتابل اولترا سونوگرافی انجام شد. مدیر عامل درمانگاه حضرت ولیعصر(عج) پنجشنبه 2 مردادماه در جمع خبرنگاران گفت: این بنیاد خیریه اسلامی به همت جمعی از نیک اندیشان در سال ٤٢ ساخته شده و به دلیل نام مبارک حضرت ولیعصر(عج) مورد اعتماد و توجه مردم می‌باشد.
دکتر مسعود سپهر با اشاره به حمایت همیشگی خیرین از این مجموعه، خاطرنشان کرد: با حمایت نیک اندیشان موفق به آغاز عملیات احداث درمانگاه شماره 2 ولیعصر(عج) در منطقه محروم سهل‌آباد با مساحتی بالغ بر 1600 مربع شدیم که تا سال آینده به بهره برداری خواهد رسید. وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آسایش و امنیت اقتصادی جامعه با جنگ و درگیری از میان می‌رود و باید توجه همه جهانیان را به صلح و دوستی جلب کنیم. این پژوهشگر علوم اجتماعی مبنای پایه‌گذاری زندگی بشر بر اسلوب جنگ و تخاصم را یک دروغ و فریب بزرگ ارزیابی کرد و اظهار داشت: اگر امریکا هزینه‌هایی را که برای جنگ افزارها در عراق انجام می‌داد به منظور گسترش صلح و سازندگی اختصاص داده بود، اکنون با کشوری پیشرفته و مرفه روبه‌رو بودیم. عضو هیئت امنای این مؤسسه خیریه اسلامی از تأسیس یک مرکز مردم نهاد وابسته به بنیاد خیریه حضرت ولیعصر(عج) در خیابان جهاد سازندگی شیراز خبر داد و گفت: کارهای اولیه تأسیس موزه صلح در شیراز انجام شده و به منظور شناخته شدن این مرکز فراخوان دو جشنواره بین‌المللی انتشار یافته است. همچنین برپایی کنگره صلح و سلامت با همکاری وزارت بهداشت و درمان و وزارت امور خارجه و مرکز خیریه حضرت ولیعصر(عج) برای سومین سال در دستور کار است که با توجه به شیوع کرونا به احتمال فراوان به صورت وبینار برگزار خواهد شد.
دکتر سپهر در ادامه خواستار معرفی شیراز به عنوان مرکز صلح در میان کشورهای اسلامی شد و گفت: دوستی و صلح طلبی در شیراز ریشه ای دیرینه دارد و باید به انحاء مختلف از سرمایه‌های معنوی شهر دفاع کرد و فرهنگ صلح پایدار باید به فرهنگ غالب جامعه بدل شود. عضو هیئت امنای خیریه اسلامی شیراز با اشاره به گوشه ای از خدمات این بنیاد مردم نهاد گفت: به همت نیک اندیشان تعدادی خانه در اختیار زنان بی سرپرست قرار گرفته و در دوران کرونا بسته‌های معیشتی و بهداشتی میان اقشار آسیب دیده توزیع شده است. این پژوهشگر علوم سیاسی و اجتماعی با اشاره به خدمات این مرکز خیریه و مردم نهاد در حوزه درمان گفت: به همت نیک اندیشان یک دستگاه سونوگرافی همراه برای این درمانگاه تهیه شده و با استفاده از آن افراد بیمار نیاز به مراجعه به درمانگاه ندارند و در منزل می‌توان از آنها سونوگرافی را انجام داد. این دستگاه برای نخستین بار در شیراز فراهم شده است.
در ادامه این مراسم رئیس هیئت امنای خیریه اسلامی شیراز در آیین بهره برداری از نخستین دستگاه پرتابل «اولترا سونوگرافی» پیشرفته در جمع اصحاب رسانه گفت: این دستگاه سونوگرافی پرتابل به یک آی پد متصل شده و با استفاده از اینترنت امکان سونوگرافی نقاط مختلف بدن را برای متخصصان فراهم می‌آورد. حجت‌ الاسلام محمدجعفر محلاتی با تجلیل از خدمات انسان دوستانه خیرین به منظور کمک رسانی به نیازمندان و بیماران گفت: دستگاه پرتابل اولترا سونوگرافی توسط بنیاد پزشکی رازی متشکل از پزشکان و ایرانیان و با همکاری جمعی از مسلمانان مقیم آمریکا تهیه و به شیراز ارسال شده است. همچنین در ماه گذشته بنیاد رازی به ریاست دکتر خرازی با وجود همه شرایط سخت تحریمی اقدام به ارسال 20 دستگاه ونتیلاتور برای هلال احمر ایران کرد که هم اکنون در بیمارستان مسیح دانشوری برای بیماران کرونایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. وی در بخش دیگری از سخنان با مطرح ساختن این پرسش که آیا در آستانه قرن 15 هجری شمسی جهانی نو در عصر جدید ساخته خواهد شد یا مسیر گذشتگان را ادامه خواهیم داد، اظهار داشت: کرونا این فرصت را مهیا کرد تا به فازهای بعدی فکر کنیم و اکنون بسیاری از اندیشمندان جهانی بر این باورند که جامعه جهانی به یک پارادایم شیفت یا جهش تمدنی نیازمند است؛ چراکه جهان فعلی با این معادلات و ماتریس‌ها به بن بست رسیده و در حال فروپاشی است.
سفیر پیشین ایران در سازمان ملل تنهایی انسان را در وضعیت ماگزیمال ارزیابی کرد و اظهار داشت: کرونا حساسیت بشر را افزایش داده و تکانه‌های شدیدی را به جامعه انسانی وارد کرده است.اتحادیه‌های بزرگ اقتصادی و سیاسی جهان در حال فروپاشی هستند و در نیویورک آسمان‌خراش‌ها خالی شده و ساکنین حتی فرصت نیافتند اثاثیه خود را جمع کنند. به همین دلیل بسیاری از مردم به مطالعه روی آورده‌اند و این امر سبب شده است تا سطح دانش جهانی در همه حوزه‌ها افزایش یابد و در آستانه عصر جدید قرار بگیریم.
حجت ‌الاسلام محلاتی در ادامه گفت: در انگلستان ایجاد وزارت امور تنهایی در دستور کار قرار گرفته و این در حالی است که ما با در اختیار داشتن سرمایه‌‌های اجتماعی عظیمی نظیر سعدی و حافظ که بنای اندیشه بر مدارا محبت و عشق گذاشته اند، می‌توانیم حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشیم. وی از راه اندازی کلاس‌های دوستی پژوهشی در دانشگاه‌های استان فارس خبر داد و بیان کرد: در محدوده خاورمیانه 8 جنگ بزرگ در جریان است و شهر پرپیشینه و ارزشمند شیراز می‌تواند نقش اساسی را در این میان ایفا کند؛ چراکه هیج خطه ای به اندازه فارس در صلح گستری و دوستی سابقه ندارد و باید در استان زمینه ای را فراهم کرد تا به‌صورت آکادمیک و علمی به این عرصه ورود کنند. حجت‌الاسلام محلاتی نقش بنیادهای مردم‌نهاد را در این زمینه حائز اهمیت ارزیابی کرد و گفت: مطالعات صلح دوستی باید به حوزه وقف وارد شوند تا قرن متفاوتی داشته باشیم. پیوند صلح و وقف کار مردم است و این خطه پهناور می‌تواند نقش محوری در ایجاد ثبات و پایداری و دوستی در منطقه ایفا کند. وی اساس شیعه را بر پایه میانجیگری ارزیابی کرد و اظهار داشت: باید از وضعیت واکنشی به سوی کنشی حرکت کنیم و استان فارس به دلیل سبقه تاریخی و ارزشی می‌تواند پیشگام سلامت گستری در کل جامعه شده و برای ختم تمامی جنگ‌ها وارد عمل شود. رئیس هیئت امنای خیریه اسلامی شیراز تصریح کرد: این مرکز قدیمی ترین خیریه دینی ایران است و می‌تواند در آستانه قرن 15 نقش ارزنده ای در گسترش فرهنگ صلح دوستی ایفا کند. بنابراین باید اختلاف نظرها و تسویه حساب‌ها را کنار گذاشت و در حوزه وقف گستری فعالیت کرد.
شایان ذکر است این مؤسسه خیریه اسلامی با شماره ثبت هفتاد بیش از ۶ دهه از تأسیس آن می‌گذرد و طی ماه‌‌های اخیر مسیری جدید را برای تداوم حرکت‌‌های اجتماعی تعریف و تلاشی را برای ترویج فرهنگ صلح و مدارا به عنوان یک نیاز تأثیرگذار بر تعاملات اجتماعی و ارتقای سلامت شهروندان شیرازی آغاز کرده است. این خیریه نام آشنا برای شهروندان شیراز تلاش دارد در کنار تداوم ارائه خدمات در زمینه‌‌های درمانی، مسکن، رفع مایحتاج ضروری و کمک به مستمندان و دستگیری از محرومان، راهکارهایی را برای پررنگ کردن فرهنگ صلح و مدارا اجرایی کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی