[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۶
  • دوره جدید

روزگار خوش معادن، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان فارس با اشاره به تفویض اختیارات جدید شورای عالی معادن به استان‌ها، گفت: این تفویض اختیارات، شورای معادن فارس را تقویت کرده است.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت، حمیدرضا ایزدی بیان کرد: افزون بر اختیارات قبلی استان‌ها، در شورای معادن بخشی از اختیارات جدید شورای عالی معادن با هدف رونق‌ بخشی به تولید، احیا و ایجاد تحرک در معادن غیرفعال مستقر در سراسر کشور، به شورای معادن استان‌ها واگذار شده که با واگذاری اختیارات جدید شورای عالی معادن به استان‌ها، شورای معادن استان فارس نیز قوت بیشتری گرفت.
وی، با اشاره به تفویض اختیارات جدید اظهار داشت: ابقا و تمدید پروانه‌های اکتشافی با پیشرفت بیش از ۵۰ درصد، ابطال و رفع سلب صلاحیت معادن گروه‌های یک، سه و ۲ نیز به شورا تفویض اختیار شد که بر این اساس بخشی از مفاد اختیارات شورای عالی معادن از جمله کاهش یا افزایش موجودی معادن، بهره‌برداری، کیفیت و کمیت ذخایر، میزان برداشت‌ها و مشوق‌ها در اختیار این شورا برای بهره‌برداری بهینه از ذخایر معدنی با مراقبت‌های لازم از حیث محیط زیست و ایمنی با هدف توسعه پایدار در معادن به شورای معادن استان واگذار شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس ادامه داد: شورای‌ عالی معادن، یکی از مراجع اصلی تصمیم‌گیری در بخش معادن کشور محسوب می‌شود؛ لذا سیاست‌گذاری در حوزه معدن از وظایف این شورا بوده و متشکل از نمایندگان بخش دولتی و خصوصی است و بر این اساس، با تفویض بخشی از اختیارات شورای عالی معادن به شورای معادن استان، بُعد نظارتی تقویت شده و استان مکلف است نسبت به ارئه گزارش‌های مستند به صورت مدون و ماهانه به شورای عالی معادن اقدام کند. ایزدی افزود: با توجه به افزایش قیمت محصولات معدنی ظرف سال‌های اخیر و قابلیت این بخش برای جبران کاهش درآمدهای نفتی ناشی از تحریم‌ها، توسعه معادن بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است و در این راستا، طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس با مشارکت بخش‌های مختلف اجرا و تعدادی از معادن در قالب این طرح شناسایی و احیا شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس همچنین در مورد برخی از برنامه‌های این سازمان با تأکید بر تداوم اقدامات و طرح‌هایی که از سال ۹۸ شروع شده، گفت: افزایش ذخایر معدنی استان از طریق اکتشاف منابع جدید و تعیین‌تکلیف پهنه‌های مطالعاتی و به‌عبارتی توسعه فعالیت‌های اکتشافی استان و تکمیل زنجیره ارزش در بخش معدن از سال جهش تولید است، که در این زمینه تکمیل طرح‌های در دست احداث در حوزه صنایع معدنی و راه‌اندازی برنامه‌های واحدهای فرآوری مواد معدنی شامل تولید کنسانتره آهن، کرومیت و... در شهرستان‌های مختلف استان فارس در دستور کار قرار دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی