[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

کشف یک لاک‌پشت زردرنگ نادر در هند، روزنامه شیراز نوین

یک آلبینو ترتل (به معنای لاک‌پشت مبتلا به آلبینیسم) به تازگی در هند کشف شده است. کشاورزی هندی یک لاک‌پشت زردرنگ را پیدا کرده که به گفته متخصصان به آلبینیسم مبتلاست. این کشاورز هندی که نامش بِسودِف ماهاپاترا است هنگامی این آلبینو ترتل زرد را یافت که سر زمینش در دهکده سانجاپور در منطقه بالاسور واقع در ایالت اودیسا مشغول کار بود. این مرد پس از آنکه لاک‌پشت را پیدا می‌کند تصمیم می‌گیرد آن را همراهش به خانه‌اش ببرد. آقای ماهاپاترا سپس این موضوع را با مقامات جنگل‌داری مطرح می‌کند و آن‌ها نیز مسئولات حفاظت از محیط زیست را در جریان وجود چنین لاک‌پشتی می‌گذارند. سیدهارت پَتی، مدیرعامل سازمان حفاظت از گونه‌های زیستی، در مصاحبه‌ای گفته این نخستین بار است که چنین گونه‌ای از لاک‌پشت را می‌بیند.
لاک‌پشت فلَپ شِل هندی گونه‌ای از لاک‌پشت‌ها هستند که در منطقه جنوب آسیا به وفور یافت می‌شوند.
آقای پتی رنگ زرد این لاک‌پشت را نتیجه ابتلای این خزنده به آلبینیسم دانسته و گفته: «آلبینیسم نوعی بیماری ژنتیکی است و مشخصه‌اش نیز کمبود خفیف یا حاد تیروزین است. همچنین گاهی هم تغییری در توالی ژنیتیکی روی می‌دهد.»
آقای پتی در ادامه صحبت‌هایش اشاره کرده است که این آلبینو ترتل اکنون به حیات وحش بازگردانده شده است. این گونه لاک‌پشت که از یکی انواع گونه‌های لاک‌پشت‌های فلپ شل هندی به شمار می‌آید، تاکنون ناشناخته مانده بود و متخصصان نیز بر این باورند که این آلبینو ترتل چیزی حدود یک‌ونیم تا دو سال سن دارد.
آقای پتی می‌گوید: «گونه‌های لاک‌پشت و خرچنگ را به کرات می‌بینیم و پس از نجاتشان آن‌ها را به دریا بازمی‌گردانیم. اما این نخستین بار در ایالت اودیسا و دومین باردر تمام هند است که آلبینو ترتل می‌بینیم.»
او در ادامه صحبت‌هایش گفته گونه‌ لاک‌پشت فلپ شل هندی در کشورهایی همچون پاکستان، سری‌لانکا، هندوستان، نپال، بنگلادش و میانمار به وفور یافت می‌شود و هچنین همه‌چیز خوار است و از قورباغه، حلزون و حتی برخی از گیاهان دریایی تغذیه می‌کند.
سال ۲۰۱۶ بود که یک آلبینو ترتل سبز نادر دیگری در سواحل استرالیا پیدا شد. این آلبینو ترتل که تازه از تخم درآمده بود گروه داوطلب حفظ پاکیزگی ساحل کولِم را شگفت‌زده کرد، تا حدی که آن‌ها برایش اسم گذاشتند و این آلبینو ترتل تازه از تخم‌درآمده را «لیتل آلبی» صدا می‌زدند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی