[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۲
  • دوره جدید

اگر نگاهی هست باید برای همه رشته‌ها یکسان باشد، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیته فنی کنفدراسیون طناب زنی آسیا گفت: بی مهری زیادی به تیم فارس که اولین مدال آوران مسابقات برون مرزی در رشته ورزشی طناب زنی بودند شده است و ما از نهادهای مختلف مطالبه گر هستیم.
فاطمه شیبانی در گفت و گویی ناراحتی و مطالبه‌های بسیاری از مسئولین برای عدم توجه و دیده نشدن دختران طناب زنی فارس داشت و اظهار کرد: برخی ورزشکاران رشته طناب زنی با هدف تقدیر و دیده شدن در برنامه عصر جدید شرکت کرده اند و حتی از آنان تجلیل شده است اما از دختران فارس که در آسیا دارای سکو هستند هیچ تقدیر و تشکری نشده است.
وی با بیان اینکه شعار فدراسیون ورزش‌های همگانی ورزش برای همه است و ورزش طناب زنی یک ورزش قهرمانی است و همگانی نیست، افزود: ورزش طناب زنی در ساختار نباید زیر مجموعه ورزش‌های همگانی باشد یا اینکه اگر باشد، به‌عنوان یک رشته ورزشی قهرمانی دارای ردیف بودجه جهت اعزام باشد.
رئیس کمیته طناب زنی استان فارس با اشاره به اینکه نگاه‌ها به سمت این رشته ورزشی حرفه ای و جدی نیست و به صورت نمایشی به آن نگاه می‌کنند، ادامه داد: این نوع نگاه به ما و فعالین در این رشته ورزشی بر می‌گردد که تبلیغات خوبی در این زمینه نداشتیم و طناب زنی در ایران به عنوان یک برنامه نمایشی جهت افتتاح مسابقات انجام می‌شود و ما نیز برای دیده شدن و معرفی رشته خود مجبور به اجرا در چنین جاهایی هستیم.
شیبانی بیان کرد: مجبوریم برای دیده شدن و معرفی به سمت رسانه‌ها و صدا و سیما روی بیاوریم، همین اتفاقی که در عصر جدید می‌افتد، مهم است که چگونه و به چه شکل بخواهیم این رشته را معرفی کنیم و دیده شویم تا به ساختار رشته آسیب وارد نشود.
دیده‌شدن استعداد‌ها با دیده‌شدن یک قهرمان خیلی فرق دارد 
وی ضمن انتقاد از برنامه‌های نمایشی طناب زنی در مسابقه عصر جدید، اضافه کرد: اینکه عصر جدید به دنبال کشف استعداد و معرفی افراد است جنبه مثبتی دارد اما بزرگ‌ترین ضربه برای یک ورزشکار حرفه ای جایی است که شخصیت خود و ساختار رشته ورزشی را تغییر بدهد و روی صحنه ای قرار بگیرد که داور ورزشی برای قضاوت نیست.
عضو کمیته فنی کنفدراسیون طناب زنی آسیا گفت: چرا باید عملکرد وزارت ورزش و برخی فدراسیون‌ها در برخی رشته‌های ورزشی اینقدر کم رنگ باشد که ورزشکاران حرفه ای برای دیده شدن چهارچوب رشته ورزشی خود را تغییر بدهند؟ آیا خلأ عدم اهمیت مسئولین ورزشی با شرکت در برنامه عصر جدید پر می‌شود؟
شیبانی با بیان اینکه ما نباید در مسیری باشیم که مربی یا ورزشکار ما خلأ دیده نشدن را حس کند و بخواهد به سمت برنامه‌هایی مانند عصر جدید برود، خاطرنشان کرد: وقتی یک تیم طناب زنی از ابزاری غیر از طناب در اجرای مهارت‌های طناب زنی و معرفی این رشته ورزشی استفاده می‌کند، یعنی آسیب این رشته ورزشی که وارد جنبه اجرای نمایشی در سبک نمایش می‌شود.
وی همچنین دغدغه خود را شاگردانش عنوان کرد و ابراز داشت: از تیم پنج نفره فارس که سه نفر دارای سکو هستند هیچ تشکری انجام نشد و از مرداد ۹۸ تاکنون شاگردان من منتظر یک تشکر هستند و تمام حرف من این است که وقتی ورزشکاری در سن ۱۴ سالگی و در تحمل سخت‌ترین شرایط توانست به مسابقات آسیایی برود و کسب مقام داشته و آبروی کشورش را حفظ کند، اما حتی یک مسئول از او یک تشکر خشک و خالی نکند، دیگر هیچ انگیزه ای برای ادامه راه نخواهد داشت و وارد مسیر دیگری می‌شود و این رشته در آینده هیچ ورزشکار حرفه ای نخواهد داشت.
رئیس کمیته طناب زنی استان به مقایسه وضعیت طناب زنی از گذشته تاکنون پرداخت و بیان کرد: در گذشته سیستم مسابقات آموزش و پرورش قوی تر و گسترده تر بود و اکنون بسیاری از رشته‌ها حذف شده اند و در کل تعداد رشته‌هایی که هر سال در مسابقات شرکت می‌کنند رفته رفته کمتر می‌شود. در حال حاضر نگاه فدراسیون ورزش دانش‌آموزی مانند گذشته نگاه مثبتی است و از نظر علم ورزش و در بعد همگانی کردن ورزش اکنون موفق تر از قبل است اگر چه دید قهرمانی نسبت به گذشته کمتر شده است. وی در پایان ضمن مطالبه از فدراسیون ورزش‌های همگانی و آموزش و پرورش، مسئولان استان فارس و شورای اسلامی شهر شیراز اضافه کرد: چرا برای بقیه رشته‌ها می‌توانند کاری انجام بدهند اما برای این رشته نمی‌شود؟ اگر نگاهی باشد باید برای همه رشته‌ها یکسان باشد زیرا سختی همه برابر است. فاطمه شیبانی عضو کنفدراسیون طناب زنی آسیا و رئیس کمیته طناب زنی استان فارس از دوران دانش آموزی ورزشکار بوده و در مسابقات چندین رشته مختلف ورزشی شرکت کرده و دارای عناوین قهرمانی می‌باشد. وی همچنین دارای مدرک مربیگری و داوری بین المللی طناب زنی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی