[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

تخصیص مجدد ارز نیمایی از امروز به قطعه‌سازان، روزنامه شیراز نوین

عضو فعال در حوزه ارزی هیئت مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، از تخصیص مجدد ارز نیمایی به قطعه‌سازان از امروز (یکشنبه) با کنترل بانک مرکزی خبر داد و گفت که صادرکننده ارز حاصل از صادرات را به بانک مرکزی برگردانده و این بانک مسئول توزیع ارز به قطعه‌سازان به صورت نیمایی خواهد شد.
به گزارش ایسنا، اواسط ماه گذشته بود که سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت دستور تشکیل کمیته تخصیص ارز قطعه‌سازان برای قطعه‌سازان را صادر کرد تا نیاز این گروه از طریق ارز حاصله از صادرات صنایع معدنی تأمین شود.
این در حالی است که عملاً از پایان سال گذشته ارز نیمایی به قطعه‌سازان و خودروسازان تعلق نگرفته و مشکلات عدیده‌ای برای قطعه سازان ایجاد شده است. بنابراین پس از قطع تخصیص ارز نیمایی، ارز اشخاص و ارزهای صادراتی برای قطعه‌سازان جایگزین شد اما بانک مرکزی در تأمین آن با قطعه‌سازان همکاری‌های لازم را نداشت.
در این رابطه محمد شه‌پری- عضو انجمن سازندگان قطعه و مجموعه‌های خودرو- در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به اینکه از اسفند ماه سال گذشته ارز نیمایی بر روی قطعه‌سازان و خودروسازان بسته شد و ارزهای صادراتی منبع تأمین ارز قطعه‌سازان قرار گرفت، افرادی که در زمینه قطعه‌سازی ثبت سفارش کرده‌ و منتظر دریافت کد ارز صادراتی بودند، بانک مرکزی تمامی کدها را تأیید و سپس مدتی ۱۰-۱۵ روزه تعیین کرد تا قطعه‌سازان بتوانند ارزها را براساس آن کدها، خریداری کنند که این مدت تا امروز (۵ مردادماه) تعیین شده است.
وی افزود: رقم هنگفتی برای تمامی قطعه‌سازانی که ثبت سفارش کرده بودند، ایجاد شد و بانک مرکزی همه را تأیید کرد. در حال حاضر از این پس مجدد ارز نیمایی به قطعه‌سازان تخصیص خواهد یافت و بانک مرکزی و گمرک به صادرکنندگان فشار سنگین آورده تا ارز حاصل از صادرات را بازگردانند. تاکنون مشکلی که برای بانک مرکزی وجود داشت، این بوده که صادرکنندگان بر اساس کالایی که صادر می‌کردند، از بازگشت ارز خود امتناع می‌کردند که این موضوع سبب ایجاد خلا نسبی می‌شد. 
این عضو انجمن سازندگان قطعه‌ با اشاره به آمارهای ارائه شده توسط بانک مرکزی که در مقطعی ۲۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات بازنگشت است، تصریح کرد: فشاری که از سوی حاکمیت، بانک مرکزی، گمرک و دولت برای افرادی که صادرات خود را انجام می‌دهند، ارز حاصل از صادرات را بازنگرداند، کارت بازرگانی آن‌ها باطل خواهد شد. بنابراین بانک مرکزی مجدد در حال بازگشت به ارز نیمایی است.
شه‌پری اعلام کرد: ارز نیمایی که از اسفندماه به قطعه‌ساز و خودروساز تعلق نگرفت از فردا قرار است که مجدد قطعه‌سازان به ارز نیمایی برگردند؛ بنابراین کنترل ارز تخصیصی به قطعه‌سازان  دیگر برعهده خود بانک مرکزی خواهد بود و قطعه‌ساز براساس ارز نیمایی ارز مورد نیاز خود را از بانک مرکزی تأمین خواهد کرد. هرچه که از قبل بوده عطف به‌ماسبق بوده و بانک مرکزی تأکید کرد که قطعه‌ساز ارز خود را از صادرکننده و صراف‌ها تأمین کند؛ اما در حال حاضر طبق سیاست بانک مرکزی، صادرکننده موظف است ارز حاصل از صادرات را به بانک مرکزی تحویل دهد و بانک مرکزی توزیع‌کننده ارز باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی