[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۳
  • دوره جدید

هفت مصلای فارس نیمه‌کاره مانده است، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
نشست خبری مشترک رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان فارس و رئیس ستاد برگزاری نمازجمعه شیراز به مناسبت هفته بزرگداشت نمازجمعه برگزار شد.حجت الاسلام‌والمسلمین ملک‌مکان ظهر یکشنبه 5 مردادماه در شبستان مسجد جامع شهدا در جمع خبرنگاران گفت: عملیات احداث هفت مصلای نماز جمعه در شهرستان‌های‌استان فارس نیمه کاره مانده‌ که برای اتمام پروژه‌ها به نگاه ویژه مسئولان و اختصاص اعتبارات کافی در کنار کمک‌های‌خیران نیازمندیم. وی با اشاره به انتخاب عبارت «ایران قوی، همبستگی ملی، مسؤلیت اجتماعی» به ‌عنوان شعار بزرگداشت هفته نماز جمعه خاطر نشان کرد: نخستین جلسه ستاد استانی بزرگداشت هفته نماز جمعه در قالب شورای فرهنگ عمومی به ریاست نماینده رهبر معظم انقلاب در استان و با جانشینی استاندار برگزار شد که در آن مصوباتی به شهرستان‌‌ها ابلاغ گردید. مدیر نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس با اشاره به برگزاری جلسه‌های‌هم اندیشی پیرامون بزرگداشت فریضه پراهمیت نماز جمعه گفت: در جلسه شورای اداری شیراز پنج نفر از ائمه جمعه دیدگاه‌‌ها و انتظارات خود را از مسؤلان استان مطرح کرده و با قول مساعد استاندار همراه شد.
حجت الاسلام والمسلمین ملک‌مکان به برخی از برنامه‌های‌هفته نماز جمعه در سطح استان اشاره کرد و گفت: آذین ‌بندی فضای مصلاها و خیابان‌ها، دیدار نماینده ولی‌فقیه و ائمه جمعه با خانواده معزز شهدا، تجلیل از ائمه جمعه فقید استان و دیدار با خانواده آنان، تجلیل از پزشکان و پرستاران و خانواده شهدای مدافع سلامت و همچنین گرامیداشت خیرانی که با کمک‌های‌ مؤ منانه نقش ارزنده‌ای در حمایت از اقشار آسیب دیده اجتماعی داشتند در دستور کار است. این مقام مسئول با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر آغاز مرحله دوم رزمایش مواسات و همدلی اظهار داشت: در مرحله اول رزمایش کمک مؤمنانه مبالغ میلیاردی توسط ائمه جمعه میان نیازمندان توزیع شد که این کمک‌‌ها از محل خیران و بنیاد مستضعفان جمع‌‌آوری شده بود.این روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که نهادهای نماز جمعه فاقد هرگونه ردیف مالی و اعتباری رسمی هستند خواستار اهتمام ویژه دولت‌مردان و مجلسیان به ستادهای نماز جمعه شد و تصریح کرد: از سازمان برنامه و بودجه و نمایندگان مجلس و سایر ارگان‌های‌ذیربط درخواست داریم تا عزم جدی برای تخصیص اعتبار و تکمیل احداث مصلاهای نماز جمعه شهرستان‌های‌فارس داشته‌باشند، چرا که مصلاهای بسیاری از شهرستان‌های‌فارس نظیر مرودشت، داراب، فیروزآباد، سروستان، خرامه، زاهدشهر، خشت به صورت نیمه کاره مانده‌اند.
حجت الاسلام والمسلمین ملک‌مکان با اشاره به تداوم فعالیت ائمه جمعه در شرایط شیوع کرونا بیان داشت: برخی تصور می‌کردند در شرایط قرنطینه کرونا که اقامه نماز جمعه تعطیل است، ائمه جمعه هم بیکار شده‌اند در صورتی که اقامه نماز جمعه فقط یکی از مسئولیت‌‌های ‌ائمه جمعه ارزیابی می‌شود و انها در ایام کرونا با تلاش بیشتری وارد میدان شده و کمک‌‌های‌مردمی به آسیب‌‌دیدگان کرونا را ساماندهی نمودند.
مدیر نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس با اشاره به بروز تغییرات در برخی از سیاستگذاری‌ها گفت: نهادهای نماز جمعه به سمت جوانگرایی سوق پیدا کرده و از طلاب جوان، خوش ‌فکر، مبتکر و با سواد در این عرصه استفاده می‌شود. همچنین یک برنامه جامع فرهنگی برای کشور و به استان فارس با مشورت با نمایندگان ولی فقیه طراحی شده که در راستای تحقق گام دوم انقلاب انجام خواهد شد.
در ادامه این نشست خبری رئیس ستاد نماز جمعه شیراز در جمع خبرنگاران گفت: بر اساس فرمایشات امام راحل نماز جمعه یکی از پایه‌های اساسی حفظ نظام جمهوری اسلامی است و مقام معظم رهبری نماز جمعه را قلب فرهنگی شهر ارزیابی کرده‌اند.  در همین زمینه هفت اصل مورد توجه قرار گرفته که اصل دوم آن معنویت و اخلاق است که باید در نماز جمعه‌‌ها ساماندهی و اجرایی شود. احمد فخارزاده از راه ‌اندازی مرکز فرهنگی دیجیتال شهدای آدینه در این ستاد و محل مسجد جامع شهدا خبر داد و گفت: این مرکز با اعتباری بالغ بر هفتاد میلیون تومان راه‌اندازی خواهد شد و تفاهم‌‌نامه همکاری با شرکت مخابرات استان فارس منعقد کردیم تا یک پهنای باند پرقدرت در این مجموعه احداث شود. وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای نماز جمعه شیراز چشم‌انداز ۵ ساله تعریف شده و در این افق کاری شاخصه‌هایی نظیر جبهه‌سازی، فرصت‌‌سازی، ایجاد بستر مناسب جهت انعکاس و ضریب دادن به رویدادهای شاخص استانی در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی، الگوسازی در تصمیم‌‌سازی در مسئولان، خط شکن، نواندیش و دارای پویایی و فکری مؤثر اجتماعی، تأثیرگذار بر گروه‌ها و کنش‌ران حوزه‌های مختلف، تعامل سازنده با دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های مردم نهاد تعریف شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی