[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۸
  • دوره جدید

۴ هزارعشایر معلول شناسایی شدند، روزنامه شیراز نوین

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی استان فارس از شناسایی حدود 4 هزار معلول عشایر در فارس در طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه(CBR) خبرداد.
حمید گودرزی با بیان اینکه در این طرح دو بحث فراگیرسازی و دسترس‌پذیری مدنظر است، اظهار داشت : طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه بر اساس آمار بالای عشایر در استان بنا به پیشنهاد سازمان بهزیستی فارس اجرا می‌شود. وی افزود : ما به دنبال اختصاص ردیف ویژه این طرح برای ارائه خدمات بهتر به گروه هدف هستیم.
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی فارس با اشاره به اینکه هر سال تفاهم نامه چهارجانبه‌ای میان اداره کل بهزیستی، آموزش پرورش عشایر، سپاه عشایر و اداره کل عشایر فارس منعقد می‌شود، تصریح کرد: این تفاهم‌نامه با هدف نیاز‌سنجی و ارائه خدمات بیشتر، توانمند سازی عشایر، آموزش و بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها منعقد و دنبال می‌شود.
گودرزی با بیان اینکه بالغ بر 15 هزار نفر عشایر کوچ رو در استان فارس داریم، افزود: حدود 4 هزار از این جمعیت شناسایی شده‌اند وسایرین پس از بررسی و احراز شرایط تحت پوشش این طرح قرار خواهند گرفت. 
وی آمار معلولان هرجامعه را طبق آمار جهانی 10 درصد آن جامعه عنوان و تصریح کرد : در حال حاضر 850نفر از جامعه عشایر در پوشش طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه قرار داشته و 682 از این افراد به طور مستقیم مستمری‌بگیر سازمان بهزیستی هستند و 318 نفر در شرایط احراز و بررسی شرایط قرار دارند. 
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی فارس کل مبلغ پرداختی به عشایر فارس را در قالب مستمری مستقیم به ازای هر ماه 4 میلیارد 595 میلیون عنوان و خاطر نشان کرد: مبلغ 4 میلیارد 484 میلیون و 220 هزار و 625 ریال در قالب پرداخت غیر نقدی شامل ایاب و ذهاب، بیمه، درمان به جامعه هدف پرداخت شده است.  گودرزی ادامه داد:  تسهیلات پرداختی شامل شورای توانبخشی و مسکن به غیر از تسهیلات مشارکت‌های‌مردمی، مؤسسات غیر دولتی و اشتغال به میزان 1 میلیارد و 146 میلیون 500 هزار ریال به صورت بلاعوض پرداخت شده است.  وی با بیان اینکه در بحث اشتغال به دوشکل استاد و شاگردی و کمک هزینه سرمایه کار پرداخت‌ها انجام می‌شود، اظهار داشت: در سال گذشته مؤسسه توانخواهان عشایر برای حمایت از معلولان عشایر راه اندازی و در سال جاری دومین مرکز نیز راه اندازی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه 400 تسهیل گر به دو شکل محلی و میانی رابطان حل مشکلات معلولان در جامعه هستند، یادآور شد: از این تعداد 10 تسهیلگر ویژه پیگیری موارد مرتبط با عشایر و رابط این جامعه هدف با سازمان بهزیستی هستند که در تلاش هستیم آمار این افراد را در سال جاری افزایش دهیم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی