[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۶
  • دوره جدید

آیا روغن زیتون پوست را سفید می‌کند؟، روزنامه شیراز نوین

سیاه دانه، دانه‌های خشک شده گیاه Nigella sativa از خانواده آلاله (Ranunculaceae) است دانه‌ها بخش دارویی این گیاه را تشکیل می‌دهند.
به گزارش بهداشت نیوز، سیاه دانه، دانه‌های ریز، سیاهرنگ، گرد یا سه وجهی بوده و سطحی ناصاف دارد. دانه‌ها در ماه‌های تیر و مرداد جمع آوری می‌شوند. سیاه دانه، دانه‌های خشک شده گیاه Nigella sativa از خانواده آلاله (Ranunculaceae) است. سیاه دانه گیاهی است علفی، با ساقه افراشته منشعب با یا بدون کرک یا حاوی کرک‌های چسبناک، به ارتفاع 15 تا 30 سانتی متر، یکساله با برگ‌هایی به طول 2 تا3 سانتی متر به صورت 2 تا 3 عدد در اطراف دمبرگ است. دانه‌ها بخش دارویی این گیاه را تشکیل می‌دهند. آنها ریز، سیاهرنگ، گرد یا سه وجهی بوده و سطحی ناصاف دارند. له شده شان بوی لیمو دارد. پس از کنده شده پوسته رویی دانه شان، مغز سفیدرنگ و روغنی آنها نمایان می‌شود که بسیار خوشبو است.
دانه‌ها در ماه‌های تیر و مرداد جمع‌آوری می‌شوند. سیاه دانه در منطقه مدیترانه‌ای، هند و خاورمیانه به عمل می‌آید. در مناطق مختلف جنوب غرب آسیا، اروپا و شمال آفریقا بومی شده و کشت می‌شود. در ایران نیز در اراک و اصفهان می‌روید و در سایر نواحی هم پرورش می‌یابد. دانه گیاه حاوی 30-40% روغن و 5/0 تا 5/1% اسانس است.
ترکیب شیمیایی روغن سیاهدانه به طور عمده اسید‌های لینولئیک و اولئیک است. تیمو کینون نیز در سیاه دانه درصد بالایی دارد و هم در اسانس‌گیری و هم در روغن‌کشی وارد می‌شود.
مطالعه بالینی فرمولاسیون سیاه دانه (Nigella sativa) بر پایه عسل در طب سنتی ایران در درمان مشکلات دستگاه گوارش فوقانی کاربرد فراوان داشته است. با توجه به مصرف این روغن در طب سنتی هنوز اثر بخشی و ایمنی این روغن در در درمان مشکلات دستگاه گوارش فوقانی گزارش نشده است.
در این راستا پروژه‌ای با عنوان بررسی اثر ترکیب سیاه‌دانه و عسل بر بهبود علائم بیماران مبتلا به سوء هاضمه مراجعه‌کننده به درمانگاه گوارش بیمارستان بقیه‌الله (عج) در سال 88 الی 89 انجام گرفت. در این پژوهش هدف بررسی اثرات فارماکولوژیکی، اثربخشی و ایمنی روغن سیاه‌دانه مخلوط با عسل در درمان اختلالات عملکردی بود.
در این مطالعه هفتاد بیمار مبتلا به اختلال عملکردی دستگاه گوارش به عنوان کاندید دریافت روغن سیاه دانه بر پایه عسل طبیعی (روزانه 5 میلی لیتر روغن به صورت خوراکی) یا دارونما به مدت هشت هفته در یک مطالعه بالینی دوسوکور به نسبت مساوی قرار گرفتند. بیماران قبل و بعد از مطالعه از نظر دیس پپسی، وجود هلیکوباکتر پیلوری با تست اوره آز مورد بررسی قرار گرفته و درجه بندی شدند.
در پایان مطالعه مشخص شد که گروه دریافت کننده عسل-سیاه دانه در مقایسه با دارونما، میانگین درجات شدت زخم دیس پپسی با معیار هنگ کنگ و نرخ عفونت با هلیکوباکترپیلوری بسیار پایین‌تر بود. هیچگونه اثرات جانبی مضری مشاهده نگردید. این پژوهش نشان داد که استفاده از روغن گیاه سیاه دانه بر پایه عسل موجب بهبود علائم بیماری گوارشی عملکردی بیمارانی که داروهای استاندارد ضد ترشح دریافت می‌کنند، می‌شود.
مکانیسم اثر شربت سیاهدانه عسل تیموکینون موجود در سیاه دانه اثرات مهاری در پمپ پروتون و ترشح اسید معده دارند ضمن اینکه ترشح موسین را افزایش می‌دهد. علاوه بر این سیاه‌دانه خاصیت ضد میکروبی بر باکتری هلیکوباکتر پیلوری دارد. 
تیموکینون و سایر ترکیبات موجود در سیاه دانه خاصیت ضد التهابی دارند و فاکتور‌های التهابی مثل اینترلوکین 1 و 6 را مهار می‌کند و بدین‌صورت در التهابات گوارشی نیز مؤثر است. ضمن اینکه در این فرآورده عسل نیز به عنوان یک ترکیب فنولیک و فلاونوئیدی خاصیت ضد التهابی خود را با مهار نیتریک اکساید و پروستاگلاندین E2 اعمال می‌کند. عسل به عنوان پوششی بر غشای موکوسی گوارشی آن را از اکسیداتیو و اسید و سایر عوامل آسیب رسان محافظت می‌کند.
تداخلات دارویی ضد انعقاد ها(وارفارین):
 سیاه دانه اثر ضد انعقادی دارد و پیش بینی می‌شود با داروهای ضد انعقاد مثل وارفارین در تداخل بوده و بهتر است در زمان مصرف هم زمان وارفارین با سیاه دانه، INR بیمار مانیتور شود.
ضد دیابت‌ها:
سیاه دانه اثرات پایین آورنده در قند خون دارد و ممکن است اثرات داروهای ضد دیابت(متفورمین، انسولین و..) را تقویت کند.
داروهای پایین آورنده فشار خون:
سیاه دانه اثر پایین آورندگی در فشار خون دارد و ممکن است اثرات داروهای این دسته را تقویت کند.
داروهای سرکوب کننده و تحریک کننده سیتم ایمنی:
سیاه دانه یک ترکیب ایمونومدولاتور است و با اثر این داروها در تداخل است. 
مصرف در بارداری و شیردهی در مورد مصرف این دارو در دوران شیردهی و بارداری اطلاعات کافی در دسترس نمی‌باشد. نحوه مصرف 5 میلی لیتر از شربت برای سه نوبت در روز مصرف شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی