[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۲
  • دوره جدید

بیکاری بحران تکراری، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی - روزنامه نگار

amirabadi_shznvn@yahoo.com

نیرو محرکه بحران با گسترش بیکاری شتاب می‌گیرد. در راستای تبارشناسی آسیب‌های‌اجتماعی، با مؤلفه‌های‌تأثیرگذاری روبرو هستیم که هر یک از آنها در جایگاه مولد قرار گرفته و نطفه‌های‌شوم بحران را در خود پرورش می‌دهند. بیکاری و فقدان امنیت شغلی در صدر سلسله آسیب‌های‌اجتماعی مولد قرار می‌گیرند. این آسیب‌های‌مولد که رفته رفته جامعه را به سوی پرتگاه تباهی بدرقه می‌کنند می‌توان به دو گروه عمده تقسیم کرد. در جرگه اول، جوانان باانگیزه و تازه نفسی قرار می‌گیرند که با فراغت از تحصیل در صدد ورود به بازار کار بوده و به دنبال یافتن جایگاهی مناسبی همسو با توانمندی‌ها و آموخته‌هایشان هستند...

چنانچه صنایع و چرخه تولید به دلیل بی‌ثباتی‌های‌اقتصادی و تیغ بحران‌ها از جذب آنها معذور بماند، در آن برهه است که راه‌ها و بیراهه‌های‌ مختلفی پیش رویشان قرار می‌گیرد. گروهی به شغل‌های‌دون پایه‌تر از تخصص خود روی آورده و جامعه از پتانسیل و توانمندی‌های ‌آنان محروم می‌شود. گروهی دیگر عزم مهاجرت می‌کنند و نیروهای کارآمد کشور که سال‌های‌زیادی برای پرورش آنها هزینه مادی و معنوی گزافی صرف شده، به سادگی در اختیار دیگر کشورها قرار می‌گیرند تا از بنیه جوانانی و توانمندی ذهنی آنها به رایگان بهره‌برداری نمایند.
گروه دیگری که از آشفته بازار بیکاری متحمل درد و رنج مضاعفی می‌گردند، شاغلانی هستند که در دوران میانسالی به دلایل بی‌ثباتی‌های ‌اقتصادی و التهابات سیاسی، در جریان امواج ویرانگر تعدیل نیرو و تعطیلی واحد کارآفرینی قرار گرفته و با دستان خالی به جرگه بیکاران کوچ می‌کنند. بیکاری ناگهانی و شوک اقتصادی سبب می‌گردد سفره‌های‌این قشر زحمتکش هر روز حقیرتر از روز قبل شده و خط فقر و شاخص فلاکت در جامعه قلمرو خود را افزایش دهد. با آسیب‌شناسی عوامل مؤثر در پیدایش و ازدیاد بحران بیکاری، درمی‌یابیم سلسله رخدادها و رشته عواملی در بروز این مسئله نقش دارند و چالش بیکاری بر یک پایه واحد استوار نیست.
با این اوصاف جامعه‌ای را تصور کنید که در آن نرخ سود بانکی میان بنگاه‌های‌پولی رقابتی شده و سرمایه گذاران بدون هیچ ریسک و تلاشی می‌توانند در پایان هر ماه مبلغ هنگفتی را دریافت می‌کنند. در همین زمینه، در نظر داشته باشیم که چرخ‌های‌صنعت با حمایت‌های‌مالی بانک‌ها دارای ارتباط تنگاتنگی است و بازپرداخت وام‌ها با ارقام نجومی، هیچ توجیه منطقی نخواهد داشت. این در حالی است که جامعه کارگری، کارمندی، کارگاه‌ها و صنایع بزرگ در صف اول پرداخت مالیات قرار دارند و برخی از شغل‌های‌ واسطه‌گری بدون پرداخت هیچ درصدی از درآمد هنگفت خود به بیت المال، هر روز فربه‌تر از روز قبل می‌گردد. در چنین حالتی، بسیاری از صاحبان صنایع خرد و کلان دچار ضررهای هنگفت یا حتی ورشکستگی شده و ترجیح می‌دهند باقیمانده سرمایه خود را از مدار تولید و صنعت و اشتغال خارج کرده و به بانک‌ها واگذار نمایند و از سود بی‌زحمت و بی‌دردسر آن بهره مند گردند. خوشبختانه، کارشناسان اقتصادی در سال‌های‌اخیر به خوبی بر این آسیب مولد اشراف یافته و با کاهش نرخ سودهای بانکی، زمینه‌ای برای رونق تولید و کاهش آمار بیکاری فراهم ساخته‌اند. اما گروهی از بنگاه‌های‌پولی قانون گریز همچنان سودای جذب نقدینگی با نرخ‌های‌غیرقانونی در سر دارند و با فعالیت‌های‌خزنده، بازار نقدینگی را آشفته‌تر می‌کنند.
قدم بعدی در راستای مقابله با فرآیند شوم بیکاری، ارائه طرح‌های‌حمایتی برای صاحبان مشاغل خرد و کلان است. در اقتصاد نوین جهانی، دیگر دولت‌ها و بخش خصوصی در جبهه‌های ‌رودر رو قرار نمی‌گیرند؛ بلکه بخش خصوصی بازوی توانمند دولت محسوب شده و با حمایت از آنها شاهد شکوفایی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و غیره خواهیم بود. 
در نظر داشته‌باشیم کاهش نرخ بیکاری ارتباط مستقیمی با سیر نزولی آسیب‌هایی نظیر اعتیاد، بزهکاری، وقوع جرم، فروپاشی بنیان خانواده‌ها و بسیاری از ناهنجاری‌های‌دیگر دارد. بنابراین، این صنایع خرد و کلان هستند که می‌توانند با استفاده از نیروی کار متخصص و پرورش نیروهای کارگری مقدمات شکوفایی چرخه صنعت، افزایش تولید ناخالص ملی و دستیابی به اهداف فاخر اقتصاد مقاومتی را فراهم آورده و کشور را به سوی مرزهای تعالی رهنمون سازند. به طور حتم توقف قطار بحران، رسالت مهم و دشواری برای همه ارکان جامعه خواهد بود و شیوع بیکاری می‌تواند بن مایه‌های‌کلان و تأثیرگذار کشور را در مسیر آسیب قرار دهد. نیروی محرکه همه بحران‌ها با شیوع بیکاری شتاب می‌گیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی