[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۷
  • دوره جدید

فارس در لیست قرمز برق ، روزنامه شیراز نوین

بررسی نقشه‌های‌هواشناسی نشانگر آن است که در هفته جاری، دمای هوا روندی صعودی دارد به طوری که در برخی نقاط دما از ۵۰ درجه نیز بالاتر خواهد رفت که همین موضوع احتمال افزایشی شدن مصرف برق را بیشتر و در کنار آن ضرورت توجه به راهکارهای مدیریت مصرف برق را بیش از پیش نشان می‌دهد.
به گزارش ایسنا، نگاهی به نقشه‌های‌هواشناسی نشانگر آن است که دیروز (یکشنبه)، میانگین دمای هوا در کل کشور به ۳۷.۶۸ خواهد رسید. این درحالی است که امروز (دوشنبه) دمای هوا در کشور به ۳۸.۰۳ افزایش خواهد یافت و حتی برخی مناطق کشور به ویژه مناطق جنوبی، گرمایی تا بیش از ۵۰ درجه را نیز به خود خواهند دید. روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری نیز میانگین دمای کشور از ۳۷.۰۹ پایین‌تر نخواهد آمد.
همچنین نگاهی به روند مصرف برق در کشور نیز حاکی از آن است که از هفته گذشته تاکنون پیک مصرف برق چندین بار از ۵۸ هزار مگاوات عبور کرده و حتی (شنبه) که به نسبت دو روز آینده دمای پایین‌تری داشت، پیک مصرف برق به ۵۸ هزار و ۱۶۲ مگاوات رسید.
مجموع این ارقام بیانگر آن است که در هفته جاری استفاده از وسایل سرمایشی بازهم بیشتر خواهد شد که همین امر مصرف برق را افزایش خواهد داد. روندی که با توجه به گرمای پیش رو و احتمال تداوم آن، می‌تواند مصرف را از توان تولیدی نیروگاه‌ها بیشتر کرده و خطرات احتمالی در شبکه را افزایش دهد.
همچنین طبق نقشه برق، ۱۴ استان و دو کلان شهر در منطقه قرمز و پنج استان و دو کلان شهر در منطقه زرد نقشه مصرف برق قرار گرفتند. این ۱۴ استان شامل خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، اصفهان، فارس، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، لرستان، قزوین، همدان، کرمانشاه، زنجان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و دو کلان شهر مشهد و شیراز در منطقه قرمز نقشه مصرف برق قرار گرفته‌اند.
هموطنان ساکن در مناطق یاد شده می‌توانند با کاهش تنها  ۱۰درصدی مصرف برق خود، به وضعیت سبز مصرف بازگشته و  امکان بهره مندی همه مردم به ویژه هموطنان ساکن در مناطق جنوبی از برق را که در حال حاضر با گرمای شدیدی روبه رو هستند و نیاز به مداومی به استفاده از وسایل خنک کننده دارند، فراهم کنند.
به این منظور رعایت نکات ساده مدیریت مصرفی مانند تنظیم کولرهای گازی روی دمای ۲۴ درجه و استفاده از دور کُند کولرهای آبی در ساعت‌های‌گرم روز که به صورت فوری نیز قابل اجراست، می‌تواند در پیوستن مناطق قرمز به سبز و برخورداری از برق پایدار تأثیر بسزایی داشته‌باشد.
همچنین نقشه برق دیروز تا ساعت ۱۲ ظهر نشانگر آن بود که پنج استان شامل هرمزگان، بوشهر، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و کردستان  و دو کلان شهر اهواز و اصفهان در منطقه زرد مصرف قرار داشتند.
برپایه این گزارش  هموطنان ساکن در این مناطق  نیز می‌توانند تنها با کاهش ۵ درصدی مصرف برق خود، در بازگشت به وضعیت سبز تأثیری فوری داشته‌باشند.
عدم استفاده از وسایل پُرمصرف مانند ماشین‌های‌لباسشویی و ظرفشویی، اتو و جاروبرقی در ساعات پیک شبکه از دیگر راهکارهای کاهش مصرف برق به شمار می‌رود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی