[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۳
  • دوره جدید

ادای دین شهرداری به مفاخر جهانی شیراز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
 به همت شهرداری شیراز عملیات اجرایی پروژه‌های‌انسان محور در محدوده شهرداری منطقه  3 آغاز شد. شهردار کلانشهر شیراز ظهر یکشنبه پنجم مردادماه در آیین عملیات اجرایی فضاسازی محور حافظ و بازطراحی محدوده مجاورت آرامگاه سعدی، گفت: اغلب کلانشهرهای دنیا با طراحی افق‌های‌نو در راستای تقویت زندگی پیاده شهرنشینان گام بر می‌دارند و پروژه‌های‌شهرداری شیراز نیز بر همین مبنا طراحی شده است. مهندس حیدر اسکندرپور با قدردانی از معاونت شهرسازی و مدیریت طراحی شهری و همه کارشناس دست اندرکار این پروژه‌ها خاطر نشان کرد: این پروژه مهم به دلیل ارزش و مقام معنوی شیخ اجل باید در سال‌های ‌پیش به بهره‌برداری می‌رسید اما به دلیل مشکلاتی که در زمینه تملک بوجود آمده بود با تأخیر انجام شد. البته در طرح نهایی ساماندهی اطراف سعدی باید پروژه‌های‌دیگری هم در اینده انجام شود.
  از جزییات به آسانی عبور نمی‌کنیم
وی با اعلام این خبر که پروژه سعدی منحصر به کف‌سازی نخواهد بود، اظهار داشت: به دلیل اهمیت این طرح از شهردار منطقه برای مدیریت آن استفاده شده و شهرداری و شورا باید نظارت بر کیفیت کار داشته‌باشند. همچنین از ناظرین پروژه و همکاران ما در حوزه معاونت شهرسازی تقاضا می‌کنم تحت هیچ شرایطی از جزییات پروژه‌ها به آسانی عبور نکنند، زیرا این طرح این در جایی واقع شده که مورد تردد گردشگران خارجی است و باید با نهایت دقت و با جزییات کامل اجرا شود. شهردار کلانشهرشیراز با تأیید گفته‌های‌ دکتر دستغیب، عضو شورای شهر اسلامی شهر شیراز مبنی بر اینکه پروژه باید برای مردم اجرایی شود، بیان داشت: امیدواریم همه طرح‌ها به شیوه‌ای اجرا شوند که موجب زحمت و آزردگی شهروندان منطقه نشود. به همین دلیل از همکاران در حوزه‌های‌ اجرا و نظارت درخواست می‌کنیم تا پروژه‌ها را قطعه قطعه اجرا کنند تا مشکلی برای شهروندان منطقه و گردشگران ایجاد نشود.
  احیای پتانسیل‌های‌فراموش شده
مهندس اسکندرپور در ادامه با اعلام این که احیای محور دروازه اصفهان به سمت دروازه قرآن از ابتدای در دستور کار مجموعه شهرداری شیراز قرار داشته، خاطر نشان کرد: قرارداد طراحی این پروژه در مهرماه 97 بسته شد و به دلیل اهمیت و توجه به نظرات معماران و شهرسازان  و کارشناسان مختلف و انجام مطالعات ترافیکی به تأخیر افتاد. وی در بخش دیگری از سخنان خود به دلایل طراحی این پروژه‌ها اشاره کرد و گفت: در ملاقات‌های ‌عمومی این مسئله مطرح شد که اگر شهروندان و گردشگران بخواهند در شهر کهن و دیرینه شیراز 2 ساعت پیاده‌روی کنند، متأسفانه مسیر مناسبی وجود ندارد تا با فراغ‌بال از فضای زیبای شهر و پتانسیل‌های‌ ارزشمند آن استفاده کنند. به همین دلیل مجموعه شهرداری شیراز تلاش کرد تا با نگاهی انسان محور این مسیر را که در گذشته توسط مرحوم مهندس میرمیران طراحی شده بود در دستور کار قرار داده و به نحو مطلوبی اجرا کند. مهندس اسکندرپور با اعلام جزییاتی از پروژه فضاسازی شهری محور حافظ گفت: یکی از کارکرد‌های‌اصلی این پروژه در کنار رونق گردشگری به احیای دروازه اصفهان و بازار وکیل شمالی می‌پردازد. متأسفانه بازار وکیل شمالی با تمامی پتانسیل‌های‌ارزشمندی که در بستر آن نهفته است سال‌های‌سال است که  کارکردهای خودش را از دست داده و مغازه‌ها و کسبه آن شرایط مطلوبی ندارند.
 گسترش نگاه عدالت محوری در شهرداری
این مقام مسئول دلیل رکود را فقدان یک محور پیاده‌روی برای شهروندان و گردشگران داخلی و خارجی ارزیابی کرد و گفت: پروژه بازآفرینی محور حافظ در حقیقت احیای یک مسیر قدرتمند فرهنگی و تاریخی و مذهبی است که با احداث مسیرهای دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، تراموا و عبور محدود اتومبیل نقش ارزنده‌ای در جلوه‌گری توانمندی‌های ‌شهر شیراز خواهد داشت. مهندس اسکندر پور با اعلام فازهای بعدی این طرح که در دستور کار شهرداری شیراز قرار دارد، گفت: امروزه عملیات احیای قطعه اول از چهارراه حافظیه انجام می‌شود و تا یک‌ماه آینده شاهد آغاز عملیات اجرایی از پل علی بن حمزه تا دروازه اصفهان خواهیم بود. شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنان خود خبر از احیای باغ ملی داد و بیان داشت: عملیات اجرایی در این منطقه  شامل اصلاحاتی در زمینه ساخت و ساز شده و بدنه‌سازی در دستور کار شهرداری شیراز قرار گرفته و گالری‌های‌هنری و فرهنگی نیز در این محور احداث می‌شوند.وی از نگاه عدالت محورانه مجموعه شهرداری شیراز در زمینه اجرای پروژه‌ها و توزیع امکانات شهری خبر داد و گفت: کیفیت پروژه‌ها به فراخور جغرافیای شهری نباید تفاوت داشته‌باشد و از شهرداران خواسته شده در انتخاب کیفیت مصالح مصرفی و شیوه طراحی و اجرا حساسیت ویژه‌ای به خرج دهند.
  بهره‌گیری از طرح‌های‌مطالعاتی
این مقام مسئول از طرح‌های‌مطالعاتی برای اجرای بهینه طرح‌های‌انسان محور در شیراز خبر داد و گفت: به دلیل اینکه چند نقطه ترافیکی پر اهمیت به ویژه در شهریور و اسفندماه  در این منطقه داریم، فازهای مطالعاتی ترافیکی وقت زیادی را به خود اختصاص داده است. همجنین اجرای تمامی طرح‌ها با هماهنگی میراث فرهنگی و سایر دستگاه‌های‌ذیربط انجام می‌شود. شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کلانشهرهای مهم دنیا به سمت و سوی ایجاد محورهایی برای زندگی پیاده در حال حرکت هستند. چنانکه پروژه اصلی لندن در سال 2020 به زندگی پیاده در منطقه مرکزی شهر اختصاص یافته است. زندگی در فضاهای بسته آپارتمانی فرصت گفت‌وگو و تعاملات اجتماعی و بهره‌برداری از فضا‌های‌فرهنگی و هنری را از مردم دریغ گرده و باید با اتخاذ راهکارهایی در صدد مقابله با این بحران فزاینده برآییم. شهردار کلانشهر شیراز در پایان گفت: در بافت تاریخی همیشه مگان‌هایی برای دورهمی‌های‌ مردمی وجود داشته است که امروزه به دلیل احداث بزرگراه‌ها از میان رفته است. حتی در شهرهای جدیدی مثل گلستان هم جای چندانی برای تعاملات مردمی وجود ندارد و کلیت شهرها به ساختمان و خیابان و کوچه اختصاص یافته است.
 اولویت با مردم است
در ادامه این مراسم عضو کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در اجرای پروژه‌ها باید نظر مردم در اولویت قرار گیرد.
دکتر سیداحمدرضا دستغیب در ادامه با بیان اینکه وظیفه ما به عنوان عضو شورا و نماینده مردم این است که در اجرای پروژه‌ها نظر مردم را در اولویت قرار دهیم، اظهار کرد: شهردار و اعضای شورای شهر بر این باورند که خواسته مردم بر نظرات کارشناسی شده ارجحیت دارد. حق مردم بر شهر حقی واضح و انکارناپذیر است و ما به عنوان نماینده و وکیل مردم باید صرفه و صلاح جامعه را در اجرای پروژه‌ها در نظر بگیریم.
وی در ادامه گفت: اگر صرفه و صلاح مردم را در پروژه‌ها رعایت نکنیم، خیانتی به بیت‌المال شده و امروز پروژه‌های‌مفید و مهمی به همت شهرداری در حال اجرا است که خواسته مردم در آن رعایت شده است. وی با اشاره به  آغاز عملیات اجرایی باز طراحی محدوده مجاور آرامگاه سعدی افزود: یکی از خواسته‌های‌مردم شیراز بویژه ساکنان شهرک سعدی باز طراحی اطراف این آرامگاه است که امروز این پروژه آغاز گردید و ماندگار خواهد شد.
 بهره‌برداری از همه پتانسیل‌های‌شهر
در ادامه این مراسم شهردار منطقه ٣ شیراز گفت: این پروژه در زمره طرح‌های ‌انسان‌محور و در راستای  بهسازی اطراف آرامگاه سعدی انجام می‌شود و در زمره پروژه‌های‌ شاخص و 27گانه شهری در سال جاری قرار گرفته و مورد تأیید شورا و شهرداری است. مهندس مسعود طهماسبی افزود: طراحی این پروژه با همکاری معاونت شهرسازی و معماری و منطقه ٣انجام شده و مطالعات فاز یک و دو آن به اتمام رسیده و با انتخاب پیمانکار شاهد آغاز عملیات اجرایی آن خواهیم بود. وی با اشاره به برخی از اهداف اجرای این پروژه، گفت: هدف اصلی اجرای این طرح تقویت زندگی پیاده در شهر با رویکرد انسان محوری و  ارتقا کیفیت فضاهای همگانی اطراف آرامگاه است. البته علاوه بر فضاهای پیاده‌روی مسیرهای دوچرخه سواری نیز ایجاد شده و تمامی تلاش خود را برای حذف گوشه‌های‌پنهان فضاهای شهری به کار بسته‌ایم. این مقام مسئول ضمن ارائه گزارشی از روند اجرای این پروژه تصریح کرد: در این پروژه ٢٣هزار متر مربع عملیات کف‌سازی انجام می‌شود و در کنار آن ٢هزار متر مربع فضای سبز داریم. همچنین هزینه اجرای این پروژه بالغ بر ١٧میلیارد تومان و هزینه تملک ١۶میلیارد تومان است که تاکنون بخش اعظم تملک آن انجام شده است. شهردار منطقه ٣شیراز ادامه داد: یکی از مباحثی که در مدیریت شهر مدنظرمسئولان و جز اولویت‌ها قرار گرفته به ایجاد توازن در اجرای پروژه‌های‌عمرانی باز می‌گردد. وی افزود: یکی دیگر از پروژه‌هایی که در این منطقه در حال انجام است لوله‌گذاری دفع آب‌های سطحی در عمق ۶تا٨متری از سطح زمین می‌باشد که با توجه به سیل سال قبل این پروژه یکی از اولویت‌های ما در این منطقه هست وامیدوارم با اجرایی‌سازی آن دیگر ‌شاهد تکرار حوادث ناگوار سال گذشته نباشیم.
 تداوم سازندگی در منطقه 3 شیراز
بر اساس این گزارش شایان ذکر است عملیات اجرایی باز طراحی محدوده مجاور آرامگاه سعدی با اعتباری بالغ بر ۳۳ میلیارد تومان شامل ۱۷ میلیارد هزینه اجرا و ۱۶ میلیارد تومان هزینه تملک انجام می‌شود. مساحت اجرای این طرح ۲۳ هزار متر مربع با هدف رونق گردشگری و بهسازی اطراف آرامگاه و بهبود کیفیت فضاهای عمومی شهر می‌باشد.
همچنین عملیات اجرایی فاز یک فضاسازی شهری محور حافظ با هزینه اجرای ۶ و نیم میلیارد تومان و با هدف تقویت زندگی پیاده در شهر و توسعه فضاهای شهری ورونق گردشگری و احیای منظر تاریخی و فرهنگی محور حافظ به بهره‌برداری خواهد رسید. تعدادی از پروژه‌های‌عمرانی شاخص که در محدوده شهرداری منطقه سه در حال اجرا می‌باشند، عبارتند از: احداث مسیر دوچرخه‌سواری کوهستان با پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصد، بهسازی و ساماندهی کوچه‌های‌۳۸ بلوار شهید وفایی با پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصد، پروژه اتصال بلوار شهید وفایی به جاده خرامه با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد، پروژه تأمین روشنایی پارک کوهستانی نور با پیشرفت فیزیکی ۱۰۰ درصد، پروژه عملیات آسفالت معابر با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد، پروژه ساماندهی و زیباسازی المان ورودی شمالی شهر شیراز  با پیشرفت فیزیکی ۱۵ درصد. عملیات اجرایی فضاسازی محور حافظ و بازطراحی محدوده مجاورت آرامگاه سعدی به همت شهرداری شیراز و با هدف اجرایی‌سازی پروژه‌های‌انسان محور و با هدف افزایش کیفیت زندگی شهروندان در کلانشهر شیراز انجام می‌شوند

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی