[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

قنات دومن و نیم خرامه مرمت می‌شود، روزنامه شیراز نوین

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرامه از چهارمین مرحله احیا و مرمت قنات دوم نیم این شهرستان خبر داد و گفت: این قنات با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیون ریال از محل توازن استانی در حال بازسازی است. ‌به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خرامه، کاوس همتی با اشاره به لزوم تداوم عملیات احیاء و بازسازی قنوات ابراز کرد: با احتساب هزینه کرد فعالیت‌های انجام شده از سال ۹۶ تاکنون نزدیک به ۳ میلیارد ریال اعتبار به مرمت این رشته قنات تخصیص داده شده است.
 وی؛ لایروبی، بغل‌بری، پیشکار زنی، طوقه ‌چینی میله چاه و کف‌شکنی را از جمله تعهدات عملیاتی پیمانکار مجری طرح برشمرد.  همتی؛ از قنوات به عنوان شاهرگ حیاتی بخش کشاورزی را یاد کرد و افزود: همکاری و مشارکت مالی ذی‌نفعان در احیاء و لایروبی کاریزها  ضامن حفظ و نگهداری از قنوات بوده، استمرار بهره‌برداری را به دنبال دارد.  این مقام مسئول تصریح کرد: در حال حاضر این رشته قنات با ۶ حلقه چاه و یک مادر چاه قریب به ۱۵۰ هکتار از اراضی زراعی و باغی شهر خرامه وسجل‌آباد را مشروب می‌سازد.  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرامه با تأکید بر ضرورت توانمندسازی جوامع محلی و مشارکت آنان در امر توسعه پایدار یادآور شد: تقویت ارتباط و تعامل بین مردم و مسئولان زمینه بهره‌برداری اصولی از منابع موجود را فراهم ساخته تاب آوری در مقابل بحران را افزایش می‌دهد.
قنات دومن و نیم یکی از منابع آبی مشهور دوره قاجاریه است که از زمان نصیرالملک والی فارس آب شرب و اراضی کشاورزی خرامه و سجل‌آباد را تأمین ‌نموده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی