[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

شهرفروشی نکرده‌ایم، روزنامه شیراز نوین

   سعیدرضا امیرآبادی - گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com 

اشاره:
تقریباً همه چیز علیه صنعت گردشگری ما هست. در عرصه تبلیغات آن چنان که شایسته هست نتوانسته‌ایم ظرفیت‌های‌این دیار کهن را به جهانیان بشناسانیم و آگاهی ملت‌های‌جهان از تاریخ پرپیشینه و افتخارآمیز ایران به موارد انگشت‌شماری خلاصه می‌شود. در حالی که ملک ایران سرشار از فرازهای تمدنی و جاذبه‌های‌توریستی است و با سرمایه‌گذاری تبلیغاتی بر آنها می‌توان به عواید مادی و معنوی بی‌شماری دست یافت. دیکتاتور قرن هم بر مسند کاخ سفید نشسته و آن چنان عرصه را بر صنعت گردشگری ما تنگ کرده که مخاطبان جهانی از هراس محدودیت‌ها و بازخواست‌ها چندان تمایلی برای سفر به ایران ندارند. بنگاه‌های‌دروغ پراکنی و سیاه‌نمایی هم تصاویر نادرست و آلوده‌ای از فرهنگ و تمدن ایرانی به نمایش می‌گذارند تا مبادا درآمدهای پاک و هنگفت گردشگری جای نفت را بگیرد. متأسفانه گروهی از جامعه مسئولان هم هنوز دل خوش به درآمدهای ناپایدار نفتی هستند و گویی برای ذخایر فسیلی پایانی نمی‌توان متصور شد. در عرصه گردشگری داخلی هم با وضعیت مطلوبی روبرو نیستیم. بنیه اقتصادی مردم آن قدر نحیف و رنجور هست که رمقی برای ایرانگردی نداشته‌باشد و آنها از بامدادان خمار تا شامگاهان دلگیر به واسطه شغل‌های‌سوم و چهارم به دنبال راه حلی هستند تا سفره‌های‌شان حقیرتر از دیروز نشود. ویروس چینی هم تیر خلاص را بر صنعت گردشگری ایران و جهان شلیک کرد و چاره جز تعطیلی اقامت‌سراهای سنتی و هتل‌های‌مدرن باقی نمی‌ماند. البته ما در سالیان اخیر دریافته بودیم که به واسطه بوم‌گردی می‌توان روح تازه‌ای در این پیکره کم رمق دمید و به واسطه جذابیت‌های‌کلاسیک امرار معاش کرد. با این حال صنعت گردشگری ایران هنوز هزار راه نرفته پیش روی خود می‌بیند و تا ایده‌ال‌هایی که برای آن می‌توان متصور شد فرسنگ‌ها فاصله دارد. شهر هفت هزار ساله شیراز به عنوان یکی از اضلاع اصلی گردشگری ایران و گوهر بی‌تکرار خاورمیانه دارای چشم‌اندازهای پرفروغی در این زمینه است که می‌توان با پرورش آنها به مواهب مادی و معنوی بی‌شماری دست یافت. در نظر داشته‌باشیم که رونق صنعت توریسم فقط در حوزه‌های‌اقتصادی نیست. بلکه در زمینه‌های‌پیچیده‌ای نظیر جنگ نرم و پدافند غیرعامل هم می‌توان از آن به نحو بهینه‌ای بهره‌برداری کرد و عمق تمدن ایرانی را به جهانیان یادآوری نمود. چنانچه جهانیان ذره‌ای با ارزش‌ها و اصالت‌های ‌این دیار آشنا شوند، کمتر در معرض سم پاشی‌های‌شبکه‌های‌معاند تحت‌تأثیر واقع شده و می‌توان دسیسه‌های‌اهالی استعمار را با فانوس روشنگری‌های‌در ابعاد جهانی خنثی کرد. در همین زمینه گروه اجتماعی روزنامه شیرازنوین گفت‌وگویی با رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز داشته و از این مقام مسئول درباره موانع این حوزه می‌پرسد. دکتر سولماز دهقان بر این باور است که با یاری بخش خصوصی می‌توان بسیاری از مشکلات صنعت توریسم را پشت سرگذاشت و مردم را از مواهب مادی و معنوی آن بهره‌مند کرد. 

ـ شهر شیراز در حوزه گردشگری از ظرفیت‌‌های‌ بی‌شماری برخوردار است و هنوز نتوانسته آن‌چنان که باید در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی ورزشی از قابلیت‌های‌آن بهره‌مند گردد. به نظر شما مهم‌‌ترین چالشی که در این زمینه وجود دارد چیست و چه راهکاری که برای عبور از این بحران پیشنهاد می‌کنید؟
وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور در گسترش مؤلفه‌های‌گردشگری نقش بسزایی دارند. شهرداری‌ها سکاندار اصلی گسترش زیرساخت‌ها هستند و به واسطه پدیدآوردن امکاناتی نظیر تله‌‌‌کابین، شهر بازی، پارک آبی،‌ باغ گل‌ها و مضامینی از این دست می‌توان در حوزه گردشگری ایجاد جذابیت کرد. متأسفانه در سال‌های‌اخیر نتوانسته‌‌ایم جاذبه‌های‌جدید و مدرنی را به اندوخته‌های‌شهر راز اضافه کنیم و از گذشته‌های‌دور تاکنون بیشترین سرمایه‌های ‌ما در انحصار آثار تاریخی و مذهبی در جا زده است. به همین دلیل  اولین دستوری که در کمیسیون گردشگری شورای شهر پنجم مطرح شد، راه ‌اندازی خیابان خوراک بود که پس از سه سال وقفه، در اواخر سال ۹۸ عملیات اجرایی آن آغاز شد. خیابان خوراک در قسمتی از خیابان مشکین ‌فام ساماندهی می‌شود که به دلیل فضای مناسب و قرارگیری در ضلع جنوبی پارک آزادی می‌تواند محل جذابی قلمداد شود. البته شهرداری منطقه یک هم طرحی برای بازآفرینی بولوار ارم در نظر گرفته که با وصل شدن این منطقه به خیابان خوراک بر جاذبه‌های نوین گردشگری شهر شیراز افزوده خواهد شد. البته در حوزه محورهای خاص گردشگری هم شورا مسیر خودش را مشخص کرده است. طراحی فاز اول و دوم محور حافظ انجام شده که شاهد کلنگ‌زنی قسمتی از این پروژه انسان‌محور بودیم. در کنار همه این‌ها، سرمایه‌گذاری در زمینه گسترش باغ‌ موزه‌ها هم از دیگر برنامه‌‌های ‌در دست اقدام هستند که کمیسیون گردشگری شورای پنجم اهتمام ویژه برای پیگیری آن دارد. باغ ‌موزه هنر واقع در خیابان چمران جنوبی که درختکاری و ساماندهی فضای سبز در حال انجام است می‌تواند در زمره مواهب نوین گردشگری و توریسم شهر شیراز قرار گیرد و بر اندوخته‌های‌مادی و معنوی شهر بیفزاید. شورا با همراهی شهرداری بر آن است تا از هدر رفتن پتانسیل‌های‌شهر به انحا مختلف جلوگیری کند و با احیا باغ‌هایی که در حال از بین رفتن هستند، آنها را به جاذبه‌های‌شهری تبدیل سازد.
- در صنعت توریسم، شاخصه‌های‌گردشگری فقط در انحصار گنجینه‌های‌تاریخی به جا مانده از پیشینیان نیست. کمیسیون زیارت و گردشگری شورای پنجم که با شعار انسان‌محوری بر مسند کار نشسته در زمینه‌های‌توریسم فرهنگی و ورزشی چه اقداماتی انجام داده است؟
فضای دیگری که در آینده نزدیک به جذابیت‌های‌شهر شیراز اضافه خواهد شد، خیابان فرهنگ و هنر است. این خیابان یکی از برنامه‌های اصلی کمیسیون گردشگری شورای پنجم است که با فراهم آوردن امکانات و زیرساخت‌های‌لازم مورد استقبال شهروندان فرهنگ‌مدار شیراز قرار خواهد گرفت. در کنار خیابان فرهنگ و هنر، عملیات طراحی و اجرای باغ و بوستان ایرانی در منطقه چهار شیراز در دستور کار شورا و شهرداری قرار دارد. این بافت سبزینه شهری، باغ دهقان نام داشت که شهرداری با خرید مالکیت آن تلاش دارد طراحی آن را با بهره گیری از معماری اصیل و سنتی ایرانی، بازآفرینی کرده و در اختیار شهروندان قرار دهد. یکی دیگر از پروژه‌های‌مهم در عرصه فرهنگی و اجتماعی به ساماندهی محور اطراف سعدیه باز می‌گردد که یکی از مطالبات جدی تمامی مردم شیراز بوده و عملیات کلنگ‌زنی آن در دستور کار شهرداری قرار گرفته است. پروژه دیگری در عرصه تفریحی و ورزشی که شورای پنجم با جدیت آن را پیگیری می‌کند مربوط به احداث‌ پارک بزرگ آبی و شهربازی سی ‌هکتاری شیراز است که پرونده آن پس از وقفه‌ای کوتاه مدت دوباره به جریان افتاده است. با وجود همه چالش‌ها و بی‌ثباتی‌های‌ اقتصادی، روند مذاکره با سرمایه‌گذاران برای احداث یک شهربازی مدرن و پرجاذبه  نتیجه‌ بخش بوده است. در ابتدا قرار بر این بود که مکان شهربازی در محدوده پارک دراک باشد. اما به دلیل کیفیت خاک نامناسب و غارهای آهکی و برخی از ملاحظات دیگر، این مکان تصویب نشد و به احتمال فراوان این شهربازی در محدوده انجیره احداث می‌شود. در نظر داشته‌باشیم که پس از برجام،‌ رونق اقتصادی خوبی برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی در شیراز حاصل شده بود و شهرداری می‌‌توانست از این فرصت بهره‌برداری بهینه‌ای را انجام دهد که متأسفانه شرایط به خوبی پیش نرفت. در شرایط کنونی با توجه به مشکلاتی که به دلیل تحریم‌ها پیش روی شهروندان قرار دارد شورای اسلامی شهر شیراز همه تلاشش را به منظور بهره‌برداری بهینه از ظرفیت‌های‌موجود به کار خواهد بست.
ـ همانطور که اطلاع دارید به همت شورای شهر شهرستان‌ علامرودشت خیابانی در این شهر جنوبی فارس به نام استاد شجریان نام‌‌گذاری شده است و هیچ یک از اعضای شورا با آن مخالفتی نداشتند . آیا در شیراز هم اتفاق مشابهی در دستور کار هست؟
 شورای شهر شیراز همیشه جایگاه ویژه‌ای برای مفاخر این سرزمین قائل است. از این رو خیابان نفت را به نام دکتر مصدق نام‌‌گذاری کرده است و درباره استاد شجریان هم این مسئله در دستور کار شورا قرار خواهد گرفت. همچنین یکی از اقدامات مانا و شایسته شورای پنجم نام‌ گذاری خیابانی در مجاورت حافظیه به نام ادیب برجسته جهان با نام  گوته است. 
در این زمینه با رایزن فرهنگی آلمان مکاتبات لازم برای تبادلات فرهنگی انجام شده است. البته در مقیاس وسیع‌تر در نظر داریم تا با احیای باغ ملی، این منطقه را به باغ‌ موزه موسیقی ایرانی تبدیل کنیم. برای تحقق این ماجرا تندیس‌‌هایی از مشاهیر موسیقی ایران طراحی شده که این مکان را در کشور منحصر به فرد خواهد کرد و شهر شیراز را به جایگاه پایتخت فرهنگی ایران نزدیک‌تر می‌نماید. البته طرح باغ‌ موزه موسیقی ایرانی را در حدود یک سال پیش مطرح شده بود که عملیات فاز اول و دوم ان انجام پذیرفته و روند اصلاح فضای سبز هم در دست اقدام است. در نهایت امیدواریم این باغ ‌موزه فرهنگی در زمره مکان‌های‌جذابی قرار گیرد که بارقه‌های‌فرهنگی و تمدنی ایرانی را جلوه‌گر ساخته و با استقبال شهروندان روبرو شود.
ـ چندی پیش در فضای مجازی بحث استخدام شما در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس آن هم بدون طی کردن روند قانونی و اعمال نفوذ از طریق جایگاه شورا مطرح شده بود. این مسئله تا چه اندازه صحت دارد؟
روند استخدام اینجانب در دستگاه فرهنگی فارس به صورت کاملاً قانونی در حال طی شدن است. در اسفندماه سال ۱۳۹۷ در آزمون رسمی شرکت کردم و پس از طی مراحل قانونی هم‌ اکنون در مرحله گزینش هستم. به همین دلیل هنوز استخدام رسمی مسجل نشده و در شرایط کنونی هیچ چیز معلوم نیست. متأسفانه شاهد اتهامات نادرستی در این زمینه در فضای مجازی بودیم که کاملاً کذب و بی‌اساس است.
ـ به نظر می‌رسد شورای پنجم در سال‌های‌۹۶ و ۹۷ با اقتدار و یکپارچگی بیشتری در مسیر شعار انسان‌محوری که برای خود برگزیده بود گام برمی‌داشت. اما هرچه به پایان نزدیک شدیم از انسجام عملکرد شورا در عرصه تصمیم گیری کاسته می‌شود. نظر شما در این رابطه چیست؟
با  در نظر گرفتن شرایط ویژه‌ای که در آن قرار داریم به نظر می‌رسد تصمیمات شورا و عملکرد شهرداری نمره قبولی گرفته و مثبت اررزیابی شود. 
بخشی از آیین نامه‌ها و مصوبه‌های ‌شورا در این ماه‌ها و سال‌‌ها آن چنان که باید دیده نشده است. هر چند شورا و شهرداری برای کسب درآمد کارهای زیادی می‌‌توانست انجام دهد که به دلایلی انجام نداد. سعی کردیم بیشتر به درآمدهای پایدار توجه کنیم و هیچ وقت به خودمان اجازه ندادیم در زمینه شهرفروشی گام برداشته یا به هر قیمتی مجوزهای خاص و بی‌ضابطه صادر کنیم. در حوزه حفظ باغ‌ها، ستادی ویژه تشکیل شد و حساسیت زیادی در شورا در زمینه تغییر کاربری آنها وجود داشته و دارد. اینها گوشه‌ای از تصمیمات مثبت شورا و عملکرد قابل دفاع شهرداری است. البته مطالبات شهروندان هم همیشه در اولویت بوده و توجه ویژه‌ای به آن شده است.  در همین زمینه بود که در روزهای کسری بودجه شاهد آغاز نهضت آسفالت در گستره‌ای به میزان دو میلیون متر مربع در معابر اصلی و فرعی شهر هستیم که توسط شهرداری کلانشهر شیراز انجام می‌پذیرد. امیدواریم در کنار پروژه‌های‌ عمرانی و گسترش زیرساخت‌ها شاهد به ثمر رسیدن طرح‌های‌انسان‌محور و نرم‌افزاری هم باشیم. 
یکی از پروژه‌هایی که شورا و شهرداری شیراز به آن اهتمام ویژه‌ای دارند، احداث سینمای جوان در محله کوزه‌‌گری است که با سرعت مطلوبی انجام پذیرفته و در شرف بهره‌برداری قرار دارد. 
کلنگ احداث پردیس تئاتر نصر هم در ماه‌های‌گذشته به زمین خورده و عملیات احداث آن در حال پیگیری می‌باشد. در پایان باید به این نکته اشاره کرد که همکاران ما در شورا و شهرداری همه تلاش خود را برای خدمت‌رسانی بهینه به مردم به دور از حاشیه‌سازی و جنجال آفرینی انجام می‌دهند. هرچند که حاشیه‌ها همیشه وجود دارند ولی بر این باورم که شورای پنجم در سال آخر به پختگی لازم رسیده و کارها طبق روال و برنامه‌ریزی به پیش می‌روند. در ماه‌های‌آتی شاهد بهره‌برداری از بسیاری پروژه‌های‌عمرانی و انسان‌محور خواهیم بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی