[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۴
  • دوره جدید

به چند سالن دیگر مانند تختی نیازمندیم کسب سهمیه المپیک سخت‌تر از چیزی است که تصورش را می‌کنید، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین 
مسئول کمیته فنی هیئت جودوی فارس می‌گوید: جودو رشته‌ایست که برای کار فنی باید حتما روی تشک باشی و خارج از آن به هیچ عنوان نمی‌توان تمرین کرد. بنابراین با توجه به اینکه باشگاه‌ها هنوز باز نشده، فعلاً  از تمرینات جودو خبری نیست و اگر هم اجازه فعالیت داده شود، خودمان باید رعایت کنیم و در شرایط فعلی به باشگاه نرویم.
با محمد شیری، مربی با سابقه جودوی استان فارس و مسئول کمیته فنی هیئت جودوی استان درباره مسائل روز این رشته صحبت کردیم. او از وضعیت فعلی ورزشکاران فارسی می‌گوید و از سختی‌های‌کار. گفت‌و‌گوی ما با محمد شیری را در ادامه می‌خوانید.
* وظیفه شما به عنوان مسئول کمیته فنی هیئت جودو چیست؟
کار ما نظارت بر مسائل فنی جودوی استان است. یعنی یک اکیپ هستیم که مسابقات مختلف را زیر نظر داریم، وضعیت فنی ورزشکاران را بررسی می‌کنیم و البته مربیان تیم‌های‌استان را هم تعیین می‌کنیم.
* سطح فنی بچه‌ها را چطور می‌بینید؟
- در این دو سه سالی که هیئت جدید آمده و ما داریم کار می‌کنیم، خدا را شکر سطح فنی بچه‌ها ارتقا پیدا کرده و به شرایط مطلوبی رسیده‌اند. در تمام رده‌های‌سنی نونهالان، نوجوانان، جوانان، امید‌ها و بزرگسالان در سطح خوبی قرار داریم و از نظر بار فنی، چیزی از سایر ورزشکاران سطح کشور کم ندارند. از نظر تکنیک و آموزش در سطح قابل قبولی هستند.
* برای رسیدن به شرایط ایده‌آل چه باید کرد؟
- خب ما کمبودهای سخت افزاری داریم. محیط ورزشی ما باید گسترده‌تر شود و بتوانیم وقت بیشتری بگذاریم. از مربیان خوب و کاربلد استفاده کنیم، بتوانیم سطح دانش آنها را بالا ببریم و به روز باشیم تا نسبت به دنیا عقب نمانیم. ما در شیراز اگر بخواهیم تمام مربیان را یک جایی جمع کنیم، فقط باشگاه تختی را داریم. این باشگاه فقط مختص جودو هم نیست و دو سه رشته در آنجا آموزش داده می‌شود. بنابراین محیط کم داریم و برای رسیدن به حالت ایده آل، باید سه چهار سالن مانند سالن تختی داشته‌باشیم که در اختیار اهالی جودو قرار دهیم.
* وضعیت بانوان چطور است؟
بانوان هم وضعیت خوبی دارند و با آمدن خانم دکتر زمزم خیلی بهتر هم شده‌اند. وی با علاقه کار می‌کند و وقت زیادی می‌گذارد و باعث ارتقای سطح فنی خانم‌ها ی‌جودوکار شده است.
* در رده سنی بزرگسالان چند بازیکن در رده ملی داریم؟
- مهدی فتحی پور، تورج چناری و سجاد حسین زاده ملی پوشان ما در رده سنی بزرگسالان هستند
* اگر تعلیق جودو برداشته شود، آیا این بچه‌ها شانسی برای گرفتن سهمیه المپیک دارند؟
- ببینید تعلیق جودو یک مسئله سیاسی است و امیدوارم مسئولان کشور در سطح کلان بتوانند حلش کنند. آقای آرش میراسماعیلی با روابطی که دارند، تلاش زیادی می‌کنند که این اتفاق بیفتد. اگر تعلیق برداشته شود، با وجود اینکه بچه‌های‌ مستعدی داریم اما کارشان خیلی سخت است. این‌ها یک سال عقب افتاده‌اند و حالا برای رسیدن به المپیک باید در مسابقات متعدد گرند اسلم و گرند‌پری شرکت کنند. هر مسابقه‌ای یک امتیازی دارد و باید به یک سطحی از امتیاز برسند تا سهمیه را کسب کنند. می‌خواهم بگویم کار به این راحتی‌ها نیست. یعنی یک نفر مثل سعید ملایی که رنک یک دنیا را تصاحب می‌کند، در واقع یک چیزی فراتر از شاهکار را انجام داده. این طور نیست که با قهرمانی در یک مسابقه بین‌المللی بتوانی سهمیه بگیری، کار بسیار سخت است. ضمن اینکه باید به این نکته مهم اشاره کنم که ما چون تا الان یک سال از جودو دنیا عقب افتاده‌ایم، همین یک سال تعلیق، ما را هفت سال از جودوی دنیا عقب انداخته. یک ورزشکار زمانی که یک ماه در یکی از این رقابت‌های‌گرند اسلم یا گرند پری که شرکت نمی‌کند، به اندازه سه ماه عقب می‌افتد. حالا ببینید یک سال عقب افتادن، چقدر ما را از سطح اول جودوی نوین دنیا دور کرده است. بنابراین بازگشت به این سادگی‌ها نیست و بچه‌ها پس از برداشته شدن تعلیق باید سخت کار کنند، در اردوهای مشترکی که در کمپ‌های‌اسپانیا، مکزیک و ... برگزار می‌شود شرکت کنند تا خودشان را برسانند و آن فاصله هفت ساله‌ای که گفتم را به دو سه سال کاهش دهند. 
* متولد چه سالی هستید و از سوابق خودتان در جودو بگویید.
من متولد 27 مرداد 53 هستم و حدود 36 سال است که جودو کار می‌کنم. در دوره‌های‌متعددی در سطح کشور صاحب عناوین مختلف شده‌ام. چهار دوره قهرمانی ایران را دارم، سه دوره نایب قهرمانی، سه دوره هم به مدال برنز دست یافتم. یک سومی بین‌المللی هم دارم و در رده‌های‌مختلف نوجوانان، جوانان و بزرگسالان نیز چند سال عضو تیم ملی بوده‌ام.
* جودو ورزش سختی است؟
بله ورزش بسیار سختی است اما اگر با عشق این ورزش را شروع کنید، دیگر هیچ رشته‌ای را نمی‌توانید جایگزینش کنید. حضور در این رشته، عشق و علاقه خاصی را می‌طلبد.
* این که می‌گویند لباس جودو گران است حرف درستی است؟
بله فکر می‌کنم در حال حاضر یک لباس معمولی جودو دست کم یک میلیون تومان قیمت دارد و اگر بخواهید سراغ برندهای معروف بروید باید حدود هفت هشت میلیون هزینه کنید.
* حرف پایانی
امیدواریم که تعلیق برداشته شود تا ورزشکاران امید‌دار ما بتوانند به آرزوهایشان برسند و مسائل سیاسی گریبانشان را نگیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی