[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۷
  • دوره جدید

تکرار کارخانه سیمان ، روزنامه شیراز نوین

  فرزاد وثوقی-گروه خبر:
رئیس شورای شهر شیراز درحالی دوباره موضوع نخ نمای خروج کارخانه های آلاینده را از شیراز مطرح می‌کند که در چهار دوره گذشته نیز این موضوعات به کرات از سوی شورا مطرح وبدون نتیجه مانده است وبهتر آن است اعضای شورای شهر شیراز از این تکرار بدون حاصل صرف‌نظر کنند و از جذب سرمایه‌گذاران بزرگ وتعامل با واحدهای صنعتی نوسازی شده و تازه تأسیس گزارش ارایه کنند تا واکاوی درخصوص این موضوعات نخ نما وبدون حاصل. همچنین رئیس شورای شهر شیراز دیروز درجلسه علنی این شورا از سازمان‌ صمت، اداره کل محیط‌زیست فارس و دانشگاه علوم پزشکی شیراز خواست تا گزارش های کارشناسی شده خود را پیرامون کارخانه سیمان به شورا ارائه کنند.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با تأکید بر اینکه کارخانه‌های آلاینده سلامتی شهروندان را تهدید می‌کند، گفت: کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورا و همچنین سازمان‌های صمت، محیط‌زیست و دانشگاه علوم پزشکی مکلف هستند گزارش‌های خود را در این زمینه در صحن شورا به مردم ارائه کنند.
به گزارش شیراز نوین به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر «سید عبدالرزاق موسوی» در ابتدای یکصد و چهل و سومین جلسه صحن علنی این شورا با اشاره به درخواست‌های مکرر شهروندان شیراز در خصوص انتقال کارخانه سیمان به خارج از محدوده شهر، اظهار داشت: مردم در خصوص وجود کارخانه سیمان در محدوده شهر و آلودگی‌هایی که در محلات مسکونی شهر ایجاد کرده به شدت ناراضی هستند و این نارضایتی را از طریق مختلف به ما منعکس کرده‌اند.
وی با بیان اینکه سال‌هاست قرار است این کارخانه به بیرون از شهر منتقل شود، تصریح کرد: صِرف مطرح کردن این بحث‌ها که قرار است فضای این کارخانه در بیرون از شهر آماده شود و انتقال کارخانه صورت گیرد، بدون اینکه اتفاق عملی رخ دهد مشکلی از مردم را حل نخواهد کرد و چیزی از شدت نگران و نارضایتی آن‌ها کم نمی‌کند.
موسوی با هشدار نسبت به اینکه آلودگی‌های ناشی از وجود این کارخانه‌ها سلامتی جسمی و روانی شهروندان را به شدت تهدید می‌کند، تأکید کرد: اینکه در تعارض بین حقوق مسلّم مردم ازجمله تأمین سلامتی روحی و جسمی آنها در مقابل تأمین برخی منافع اقتصادی کدام را ترجیح دهیم، هیچ تردیدی در بین صاحب‌نظران وجود ندارد که اصل همواره تأمین جان و سلامتی جسمی و روحی مردم است. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با تأکید بر اینکه در اداره جامعه بحث مصلحت و نظم عمومی در کنار قانون یک حکم دارند و از اهمیت برابری برخوردارند، تصریح کرد: یکی از مصادیق نظم و مصلحت عمومی همین بهداشت عمومی است که نمی‌توان به هیچ قیمتی از آن عبور کرد و آن را با هیچ چیز دیگری نمی‌توان معامله یا مبادله کرد. موسوی با یادآوری اینکه دو کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری و همچنین شهرسازی و معماری شورا موضوع انتقال کارخانه سیمان را پیگیری کرده و خواهند کرد، اضافه کرد: با توجه به اینکه این موضوع یکی از مصادیق بارز بهداشت عمومی است و به استناد تکلیفی که بند ۱۸ ماده ۸۰ قانون بر عهده شوراها گذاشته، از رئیس کمیسیون سلامت درخواست دارم که گزارش این کمیسیون از وضعیت بهداشت عمومی را به شورا ارائه کنند. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در پایان از دستگاه‌ها و نهادهای متولی درخواست کرد که برای این موضوع چاره‌اندیشی کنند و افزود: مسئولان محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی این بخش، اداره‌کل محیط‌زیست و همچنین مجموعه بهداشت و درمان استان به استناد بند ۳۲ ماده ۸۰ مکلف هستند که گزارش مربوط به این موضوع را به شورا ارائه کنند تا حل موضوع تسریع شود؛ در غیر این صورت شورا به وظیفه قانونی خود در این خصوص عمل خواهد کرد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی