[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۳
  • دوره جدید

مورمور شدن و بی حسی دست و پا نشانه چیست؟، روزنامه شیراز نوین

الودکتر- مورمور شدن و بی‌حسی دست و پا می‌تواند ناشی از مشکلات عصب دست و پا باشد.
بی‌حسی دست و پا از جمله مشکلاتی است که معمولاً خانم‌ها از آن گله دارند و عوامل مختلفی می‌تواند مسبب آن باشد.
در این مقاله توضیح خواهیم داد که مورمور شدن و بی‌حسی دست و پا نشانه چیست؟
رایج‌ترین نشانه‌های ‌مور مور شدن دست و پا
احساس سوزن سوزن شدن یا گز گز
به خواب رفتن آن بخش خاص
گرم شدن یا سرد شدن پوست
بی‌حسی
شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی می‌تونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش‌های‌سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک‌های‌اختصاصی این کلینیک آنلاین.
حس خارش یا نوعی احساس سوزش
علل مور مور شدن و بی‌حسی دست‌ها
کمبود ویتامین
یکی از رایج‌ترین علل مور مور شدن دست و پا کمبود برخی ویتامین هاست، از جمله کمبود ویتامین B، B1، B6، B12 یا ویتامین E. علاوه بر کمبود این ویتامین ها، زیاده روی در مصرف ویتامین D و ویتامین B6 نیز منجر به مورمور شدن دست و پا می‌شود.
عفونت
عفونت‌هایی مانند هرپس، زوناو علائم فتق که گاهی نادیده می‌گیرید معمولا منجر به سرد ی گرم شدن پوست می‌شود و گاهی منجر به سوزن سوزن شدن پوست می‌شود.
صدمه دیدن
یک تصادف یا ورزش اشتباه مانند بلند کردن وزنه بیش از حد سنگین، منجر به فشرده شدن رگ‌ها می‌شود. علاوه بر آن فتق دیسک و استخوانی که از جای خود در رفته منجر به بروز این مشکل می‌شود.
بیشتر بدانید: علائم فتق که گاهی نادیده می‌گیرید
مصرف الکل
الکل برای سلامت خوب نیست، یکی از مشکلاتی که بر اثر مصرف بیش از حد الکل بروز می‌کند، آسیب دیدن عصب‌هاست، این شریط نوروپاتی الکلی نامیده می‌شود.
داروها و سموم
سموم محیطی، مانند سرب، آرسنیک و جیوه در سیستم بدن می‌تواند بر روی عملکرد عصب‌ها تأثیر بگذارد. علاوه بر این برخی داروها، مانند داروهای شیمی درمانی و برخی آنتی بیوتیک‌ها و آنتی ویروس‌ها بر روی سیستم داخلی بدن تأثیر می‌گذارد.
بیماری‌های‌سیستمی
بیماری‌های‌سیستمی مانند آسیب دیدن کبد، بیماری‌های‌خونی، بروز مشکل در تعادل هورمون‌ها و دیابت منجر به پارستزی یا مور مور شدن دست و پا می‌شوند.
نیش حشرات و گاز گرفتن حیوانات وحشی
که این مسئله منجر به بروز بیماری‌هایی از جمله بیماری لایم می‌شود.
سایر بیماری‌هایی که منجر به مور مور شدن می‌شوند، عبارتند از: سکته مغزی، دیابت نوع ۲و کم کاری تیروئید.
گاهی اوقات بیماران از خواب‌رفتگی و مورمور شدن شبانه می‌نالند و می‌گویند تا بالای بازوی‌شان تیر می‌کشد.
بله، چنین موردی که اشاره کردید اگر شست، انگشت سبابه و انگشت وسطی را درگیر ‌کند، یا اینکه فرد دچار ضعف عضلانی شود، مطرح‌کننده اختلالی موسوم به - نشانگان تونل مچ- است.
اختلال تونل مچ چطور بروز می‌کند؟
همان‌طور که می‌دانید داخل مچ انسان یک مسیر عبوری برای وترها و عصب مدیان وجود دارد. التهاب یا تورم بافت‌های داخل تونل می‌تواند عصب مدیان را تحت فشار قرار دهد.
عصب مدیان مسئول حس لامسه در انگشت شست، انگشت اشاره، انگشت میانی و قسمتی از انگشت حلقه‌ای است. 
 تحت فشار قرار گرفتن این عصب موجب تولید بی‌حسی و درد خاصی می‌شود که تحت عنوان - نشانگان تونل کارپال- شناخته می‌شود. بسیاری اوقات، این نشانگان در هر دو مچ دست پدید می‌آید.
چه عواملی ما را مستعد این اختلال می‌کند؟
اگر چه نشانگان تونل کارپال اغلب بدون علت خاصی اتفاق می‌افتد، اما تعدادی از عوامل می‌توانند شما را مستعد ابتلا به این بیماری کنند. این عوامل شامل التهاب مفصل، چاقی، سیگار کشیدن، بارداری و داشتن مشاغلی خاص است که دارای حرکات مکرر و قوی دست هستند؛ مثلا نشانگان تونل کارپال در افراد قالیباف، تایپیست، قصاب، پیانیست و مکانیک بیشتر است و به ندرت افرادی را که به طور تفریحی گلف، دوچرخه‌سواری یا قایق‌سواری انجام می‌دهند، نیز گرفتار می‌سازد.
عامل اصلی بروز این مشکل، انجام فعالیت‌های تکراری و با نیروی زاید، در حالی که مچ دست خم است، می‌باشد. 
البته نشانگان تونل کارپال می‌تواند در بعضی اختلالات غدد درون‌ریز نظیر دیابت، اکرومگالی و ندرتا کم‌کاری تیرویید و آرتریت روماتویید نیز دیده شود.به طور کلی زنانی که به میانسالی نزدیک می‌شوند، بیشتر در معرض ابتلا به این اختلال قرار دارند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی