[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۱
  • دوره جدید

میزان کلسترول شما چند است؟، روزنامه شیراز نوین

از میزان کلسترول خود بیشتر بدانید و درباره آن بیشتر بخوانید.
به گزارش الودکتر، ما ممکن است کلسترول را به غذاهای چرب مرتبط کنیم، اما اکثر چربی‌ها توسط بدن ما ساخته شده است. کبد 75 درصد کلسترول تولید می‌کند که در خون ما جریان دارد. 25٪ دیگر از غذا می‌آید. در سطوح نرمال، کلسترول در حقیقت نقش مهمی در کمک به سلول‌ها در انجام کارها دارد. اما  مطالعات نشان داده است که میزان کلسترول در بیش از 100 میلیون آمریکایی به طور قابل توجهی بالا است.
نشانه‌های‌کلسترول بالا
کلسترول بالا نشانه‌ای ندارد، یعنی به موقع نشان داده نمی‌شود. اما باعث آسیب عمیق در بدن می‌شود. در طول زمان، کلسترول بیش از حد ممکن است منجر به ایجاد پلاک در داخل شریان‌ها شود. این وضعیت به عنوان آترواسکلروز شناخته شده است و این وضعیت فضای موجود برای جریان خون را مختل می‌کند و می‌تواند باعث بیماری قلبی شود. خبر خوب این است که کلسترول بالا برای تشخیص ساده است و راه‌های‌زیادی برای برداشتن آن وجود دارد.
تست کلسترول
افراد بالای 20 سال باید سطح کلسترول خود را حداقل یکبار در هر چهار تا شش سال بررسی کنند. این یک آزمایش خون ساده است که به عنوان یک پروفایل لیپیدی ناشتا شناخته می‌شود. پس از  9 تا 12 ساعت بعد از خوردن غذا این آزمایش انجام می‌شود، انواع مختلف کلسترول را که در خون گردش می‌کنند، اندازه گیری می‌کنند. نتایج این آزمایش سطح کلسترول بد، کلسترول خوب و تری‌گلیسیرید را نشان می‌دهد.
کلسترول لزوماً با یک عدد سنجیده نمی‌شود بلکه خطر کلی بیماری‌های‌قلبی و یا سکته مغزی را به شما نشان می‌دهد.
کلسترول بد
اکثر کلسترول در خون، توسط پروتئین‌هایی به نام لیپوپروتئین‌های‌چگالی کم یا LDL حمل می‌شودکه این به عنوان کلسترول بد شناخته شده است، زیرا با مواد دیگر برای بستن شریان‌ها ترکیب شده است. رژیم غذایی حاوی چربی‌های‌اشباع شده و ترانس چربی باعث افزایش سطح کلسترول LDL می‌شود. برای اکثر افراد، عدد  LDL زیر 100 سالم است، اما افراد مبتلا به بیماری قلبی ممکن است نیاز به مصرف داروها برای کاهش LDL داشته باشند.
کلسترول خوب
تا یک سوم کلسترول خون با لیپوپروتئین‌های‌چگالی بالا یا HDL حمل می‌شود. این کلسترول خوب نامیده می‌شود زیرا به حذف کلسترول بد کمک می‌کند و مانع ایجاد آن در داخل شریان‌ها می‌شود. هرچه قدر سطح کلسترول HDL، بالاتر باشد بهتر است. برای افرادی که این عدد بیش از حد کوچک است بیشتر احتمال دارد که به بیماری قلبی دچار شوند. خوردن چربی‌های‌سالم مانند روغن زیتون  باعث تقویت کلسترول HDLشود.
تری گلیسیرید
بدن، کالری‌های‌اضافی، قند و الکل را به تری گلیسیرید تبدیل می‌کند، یک نوع چربی است که در خون حمل می‌شود و در سلول‌های‌چربی بدن ذخیره می‌شود. افرادی که دارای اضافه وزن هستند، فعالیت بدنی کمی دارند، سیگاری هستند و یا نوشیدنی‌های‌سنگین استفاده می‌کنند، تمایل بیشتری به داشتن تری گلیسیرید بالا دارند، همانند افرادی که رژیم غذایی بسیار با کربوهیدرات مصرف می‌کنند. عدد تری گلیسیرید 150 یا بالاتر شما را در معرض خطر سندرم متابولیک قرار می‌دهد که به بیماری قلبی و دیابت مرتبط است.
در روز چه مقدار مجاز به مصرف کلسترول هستیم؟
غذاهای غنی از کلسترول مانند تخم مرغ، میگو و خرچنگ دیگر کاملاً ممنوع نیستند. زیرا بدن نیاز به کلسترول که همان کلسترول خوب است نیز دارد.  محدودیت‌های‌کلسترول روزانه 300 میلی گرم برای افراد سالم و 200 میلی گرم برای کسانی که در معرض خطر بیشتری هستند. یک تخم‌مرغ دارای 186 میلی گرم کلسترول است.
ارتباط کلسترول با جنسیت افراد
تا زمان یائسگی، زنان معمولاً سطح کلسترولی پایین‌تر از مردان در سنین مشابه دارند. آنها همچنین سطح بالاتری از HDL (کلسترول خوب)  دارند. یک دلیل استروژن است: هورمون جنسی زنانه سطح کلسترول HDL را افزایش می‌دهد. اوج تولید استروژن در طی سال‌های تولد است  و در طول یائسگی از بین می‌رود. پس از سن 55 سالگی، خطر ابتلا به  کلسترول بالا در زنان افزایش می‌یابد.
کلسترول و بچه ها
شواهدی وجود دارد که کلسترول می‌تواند در دوران کودکی در شریان‌ها انسداد ایجاد کند، و در نتیجه بعد از آن  بیماری‌های‌قلبی رخ می‌دهد. انجمن قلب آمریکا به بچه‌ها و نوجوانان توصیه می‌کند با داشتن فعالیت و استفاده کمتر از فست فودها سطح کلسترول خود را کنترل کنند. در کل  عدد کلسترول ایده آل باید در افراد 2 تا 19 ساله زیر 170 باشد.
رژیم کربوهیدرات برای کاهش کلسترول
شواهد نشان می‌دهد که رژیم‌های‌کم کربوهیدرات ممکن است بهتر از رژیم‌های‌کم چرب برای بهبود کلسترول عمل کنند. 
در یک مطالعه دو ساله که توسط مؤسسه ملی بهداشت انجام شده است، افرادی که به دنبال برنامه کم کربوهیدرات بودند، سطح کلسترولHDL (کلسترول خوب) را به میزان قابل توجهی بهتر از افرادی که برنامه کم چربی را دنبال کردند، دریافت کردند و افزایش دادند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی