[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۳
  • دوره جدید

گفت‌و‌گوی مفصل با رئیس هیئت بسکتبال استان فارس: پیشرفت بسکتبال فارس چشمیگر بوده است، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین: بسکتبال فارس سال‌هاست که در سطح اول بسکتبال ایران حرفی برای گفتن ندارد ولی متولی این رشته ورزشی در استان فارس، عملکرد تیم‌های‌مختلف بسکتبال استان در رده‌های‌مختلف را مثبت ارزیابی کرده و نسبت به آینده بسکتبال بزرگسالان مردان در لیگ برتر کشور نیز با امیدواری زیادی صحبت می‌کند. با فریدون رئیسی که در همین ماه به پایان چهار سال ریاست خود بر هیئت استان می‌رسد گفت‌و‌گوی مفصلی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
* از وضعیت کلی بسکتبال استان بگویید و اینکه آیا از عملکرد هیئت تحت امرتان رضایت دارید یا خیر.
- خب باید بگویم که کرونا خیلی ضربه زده به بسکتبال فارس. یعنی هرچه بافته بودیم به یک‌باره پنبه شد تیم‌های‌ما روی دور افتاده بودند و سال گذشته نتایج خوبی گرفته بودیم. دو تیم در لیگ برتر نوجوانان و یکی در لیگ جوانان داشتیم.تیم‌هایی که قرار بود در مسابقات  شرکت کنند و اگر شرکت می‌کردند حتماً روی سکو می‌رفتند اینها سه چهار ماه تمرینات خوبی را پشت سر گذاشته بودند و قرار بود در اسفندماه تمریناتشان شروع شود که متأسفانه خورد به کرونا و لغو شد. با توجه به اینکه بسکتبال هم ورزشی است که نیاز به تمرین دائمی دارد اما متأسفانه از اسفندماه تعطیل شد و مسابقه‌ای را توانستیم برگزار کنیم و این تیم‌هایمان را به اردو فرا بخوانیم. اما در مجموع سال ۹۸ سال خوبی برای بسکتبال بود. هیئت بسکتبال فارس در بین ۳۱ هیئت کشور رتبه اول را به دست آورد. در همه رده‌ها تیم‌های ما روی سکو رفتند، در المپیاد نخبگان که معیار ارزیابی فدراسیون است هیئت بسکتبال از چهار تیمی که اعزام کرده بود سه تای آنها روی سکو قرار گرفتند و رتبه اول بین ۳۱ استان کشور را به دست آورد.
همچنین تیم لیگ برتری بانوان  را داشتیم که خود  هیئت مجبور شد حمایت از این تیم را به عهده بگیرد. چون اسپانسر نبود هزینه‌هایش را خود هیئت پرداخت کرد. 
همچنین در لیگ بسکتبال آقایان اگر قرار باشد برگزار شود، امسال دو تیم در لیگ برتری خواهیم داشت. تیم جهرم که حضورش صد در صد شده و  به دنبال این هستیم که تیم فسا هم در مسابقات لیگ حضور پیدا کند. یکسری مذاکراتی با تهران انجام دادیم که نیروی پدافند کشوری که حامی این تیم است امیدوارم کمک کند، هیئت هم کمک می‌کند فدراسیون هم قول همکاری داده و ان‌شاءالله شرایطی فراهم شود دو تیم از فارس در لیگ برتر آقایان شرکت کنند. برای لیگ برتر بانوان هم دنبال اسپانسر هستیم اگر اسپانسر گیر همان بیاید قطعاً یک یا دو تیم در لیگ برتر بانوان شرکت خواهیم کرد که خیلی امیدواریم بتوانیم نتایج خوبی به دست بیاوریم
* خانم روانی‌پور در مصاحبه‌ای گفته بودند که هیئت از تیم او حمایت نکرده و انتقادهایی نسبت به شما داشتند. در این باره چه نظری دارید.
- من آن مصاحبه را خوانده‌ام. متأسفانه بعضی‌ها فقط منافع شخصی خود را در نظر می‌گیرند.
خانم روانی پوردر طول دورانی که دارند مربیگری بسکتبال می‌کنند یک بار هم به اردوی تیم ملی دعوت نشده بود و اگر آن ارتباطی که هیئت بسکتبال استان فارس و فدراسیون داشت نبود، مطمئن باشید که وی به عنوان مربی تیم ملی انتخاب نمی‌شد. چون روزی که می‌خواستند گزینه مربی تیم ملی را انتخاب کنند، بین او و خانم جعفری از اصفهان بود که نظر فدراسیون بیشتر به خانم جعفری بود ولی با توجه به نتایجی که  بانوان ما گرفته بودند در مسابقات، من از فدراسیون درخواست کردم که او را انتخاب کنند. حتی خواستیم دو مربی دیگر از فارس در تیم‌های ملی پایه حضور داشته‌باشد.
خانم قره‌خانیان و خانم بهار بوستانی مربیانی هستند که هر ساله تیم‌شان در مسابقات رده‌های‌پایه کشوری مقام می‌آورد و ما تلاش کردیم که حداقل دو سه تا از مربیان ما در تیم‌های ملی حضور داشته‌باشند. به‌نظر من این دیگر خیلی دور از انصاف است که ما بخواهیم این طور صحبت کنیم.
ما سال گذشته آمدیم یک تغییراتی در کادر تیم‌های‌لیگ برتری به وجود آوردیم. اوگفت من اسپانسر دارم و ما هم گفتیم اگر اسپانسر دارید بیایید شرکت کنید. اما به خاطر اینکه  تعدادی بازیکن جوان داشتیم و نگاهمان هم در بسکتبال نگاه جوان گرایانه است، سعی کردیم از پایه شروع کنیم و تیم‌های‌ما هم اگر نگاه کنید نتایج خیلی خوبی کسب کردند در چند سال گذشته.
یک تیم جوان با مربیگری خانم ملک مهاجر که بازیکن و مربی تیم ملی بوده و در رده‌های‌ مختلف عملکرد قابل قبولی داشته را روانه مسابقه کردیم اما متأسفانه خانم روانی‌پور اجازه ندادند هیچکدام از بازیکنانشان بیاید برای تیم شیراز بازی کند و این بازیکنان رفتن برای تیم دسته یکی بندرعباس بازی کردند. با آن تیم جوان علی‌رغم اینکه دیر شکل گرفته بود اما روند رو به رشدی داشتیم.  در دور برگشت خیلی متفاوت با تیم‌های دیگر بودیم و دو سه برد خیلی خوب هم به دست آوردیم و انشاءالله اگر اسپانسری باشد که ما بتوانیم امسال شرکت کنیم موفق‌تر هم خواهیم شد.
سال گذشته اداره کل ورزش و جوانان قول کمک داده بودند اما متأسفانه شرایط مهیا نشد که کمک کنند و همه هزینه‌ها افتاد به دوش هیئت و متأسفانه شرایطی که در کرونا  پیش آمد، اسپانسری هم پیدا کرده بودیم برای امسال‌مان، اما متأسفانه چون شرایط برگزاری مسابقات نداریم فعلاً کنار کشیده. 
اگر شرایط عادی شود و بتوانیم مسابقات را برگزار کنیم، اسپانسر هم حضور پیدا خواهد کرد. اما رضایتمندی ما از  تیم بانوان بسیار بسیار خوب بود. مربیان و بازیکنان ما زحمت زیادی کشیدند، بدون اینکه یک ریال پرداختی به این بازیکنان داشته‌باشیم اما آمدند با جان و دل و با تمام توان برای اعتلای بسکتبال فارس بازی کردند. حتی هفت هشت بازیکن از این تیم شناخته شد طی سال‌های آینده حرف‌های زیادی برای گفتن خواهند داشت و دورنمای ما در این تیم که در لیگ برتر شرکت کرده بود برای مسابقات جوانان امسال که قرار بود برگزار شود که متأسفانه برگزار نشد مطمئن بودیم اگر امسال مسابقات قهرمانی کشور در رده جوانان دختران برگزار می‌شد، فارس به راحتی با اختلاف قهرمان می‌شد.
ما در بسکتبال در چند سال گذشته شاید بالای سی، چهل کلاس مربیگری دانش افزایی برای مربیان گذاشتیم و اولین بار بود که در تاریخ بسکتبال فارس، کلاس درجه یک مربیگری در فارس برگزار می‌شد.
یک مدرس خارجی نامبر وان را آوردیم در کلاس دانش افزایی. کیفیت وی به گونه‌ای بود که خیلی از مربیانی که در این کلاس‌ها شرکت کرده بودند در پایان می‌گفتند ما تازه فهمیدیم که هیچ چیزی از بسکتبال نمی‌دانیم یعنی اینقدر سطح کلاس بالا بود و علم روز بسکتبال به اینها تدریس می‌شد.
ما سال گذشته در لیگ جوانان کشور تیم کازرون را به عنوان نماینده فارس یک داریم در رده مینی بسکتبال نیز سال گذشته تیم دختران کازرون را به عنوان نماینده فارس به مسابقات کشوری اعزام کردیم که قهرمان ایران شدند. اینها کارهایی که در بسکتبال فارس انجام شده و این حمایت‌ها و ارتباطات خوبی که  هیئت بسکتبال استان با فدراسیون دارد باعث شده که فدراسیون نگاه ویژه‌ای به بسکتبال فارس داشته‌باشد، حمایت کند و هر موقع  که خواستیم کلاسی برگزار کنیم و میزبانی داشته‌باشیم، فدراسیون قبول کرد. چون آن شرایطی که در  بسکتبال فارس وجود دارد مورد قبول فدراسیون بوده و این مهم میسر نبود مگر با یک وفاق و همدلی در خانواده بزرگ بسکتبال. همه دوستان و همکاران در مجموعه بسکتبال فارس که اگر من بخواهم اسم ببرم شاید نام عزیزی از قلم بیفتد. 
امروز خوشحالیم که بسکتبال فارس حرف‌های زیادی برای گفتن در کشور دارد. با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های‌که در بسکتبال فارس داریم توانمندی داشتن دو تیم در لیگ برتر آقایان و دو تیم در لیگ برتر بانوان را داریم و من به شما قول می‌دهم که در ۴ سال آینده ما در بخش بانوان و آقایان هر کدام ۴۰ بازیکن داریم که می‌توانند در لیگ‌های‌کشوری بازی کنم الان در رده پایه سه بازیکن  برای المپیک ۲۰۲۲ جوانان دعوت شدند به اردوهای تیم ملی. در تیم ملی بزرگسالان هم آقای محمد حسن زاده قطعاً مسافر المپیک خواهد بود.
 نشانه‌ای از توانمندی استان فارس این است که در مسابقات آسیایی جاکارتا که ورزش فارس ششم مدال کسب کرد، دو مدال توسط بسکتبالیست‌های‌ما به دست آمد.  یعنی یک سوم مدال‌های به دست آمده از استان فارس در بازی‌های آسیایی جاکارتا توسط بسکتبالیست‌های ما به دست آمد. آقایان محمد حسن زاده و علی الله‌وردی که الان در لیگ چین بازی می‌کنند.
* درباره مسئله دیگری که خانم روانی‌پور اشاره کرده بودند، توضیح دهید. وی گفته بود زمانی شهرداری  ۲۰ میلیون پول در اختیار اداره  ورزش و جوانان قرار داده که به تیم او داده شود اما هیئت فقط ده میلیون از این پول را به آنها داده است.
- اولاً شهرداری هیچ‌گاه یک ریال پول پرداخت نکرده که به این تیم‌ها بدهیم. این کمک‌هایی بوده که خودم رفته‌ام و از آقای تاجگردون و سایر دوستان گرفته‌ام برای تیم‌های‌بسکتبال. دوم اینکه بسکتبال  ما فقط یک تیم خانم روانی‌پور نیست. من وقتی به عنوان رئیس هیئت استان فعالیت می‌کنم، باید نگاه عادلانه به تمام ورزشکاران داشته‌باشم.
خانم روانی‌پور یک نامه بیاورد که نوشته باشند که این ۲۰‌میلیون را بدهید به خانم روانی و من به وی نداده باشم. ضمن اینکه تیم‌های او  هر گاه در مسابقات حضور پیدا کرده‌اند، تمامی امکانات در اختیارشان گذاشته شده و شاید بالای ۴۰ ،۵۰ میلیون نقدی به آنها کمک کرده‌ایم. اینها اسنادش در هیئت بسکتبال موجود است.
من متأسفم که وی این صحبت‌ها را انجام داده است. شهرداری هیچ پولی به ما نداده که بدهیم به یک تیم خاص. می‌توانید از شهرداری استعلام بگیرید اگر شهرداری گفت که من ۲۰ میلیون پول داده‌ام برای تیم بسکتبال بانوان، من ۵۰ میلیون از جیب خودم می‌دهم به خانم روانی‌پور.
نگاه‌ من به بسکتبال یک نگاه استانی است و برای من هیچ فرقی ندارد بسکتبالیست‌ها اهل شیراز باشند یا کازرون، یا فسا یا نورآباد. اما متأسفانه بعضی از دوستان که در شیراز هستند توقع دارند هرچه امکانات است هیئت بسکتبال آن را اختصاص بدهد به تیم‌های شیرازی.
من به شخصه منافع استان را در نظر می‌گیرم. لیگ نوجوانان سال گذشته ۱۸ تیم شرکت کردند و من بیشتر مسابقات را گذاشتم در شهرستان‌ها. تا بسکتبال در تمام نقاط استان دیده شود در شیراز بسکتبال به اندازه کافی دیده شده است و حاصل این رویکرد ما باعث شده که بعضی شهرستان‌ها  مثل اوز و لار که اصلاً بکستبال نداشتند، خیلی جان بگیرند و رشد کنند.
الان بانوان  فیروزآبادی ما یک قطب بسکتبال هستند. در آقایان هم شهرستان‌های جهرم، فسا، کازرون، داراب، مرودشت و خرامه حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. یعنی شما وقتی بخواهید مسابقه برگزار کنید در لیگ قهرمانی استان، دیگر مثل قبل نیست که بگویند از قبل شیراز قهرمان است و حالا تیم‌های دیگر بجنگند برای دوم و سومی.
بسکتبال در همه زمینه‌ها رشد کرده و حتی کلاس‌های داوری و مربیگری را هم در شهرستان‌ها برگزار کردیم تا  اگر قرار است درآمدی هم از این کلاس‌ها به دست بیاید، به حساب هیئت‌های‌شهرستان برود و کمکی هم به آنها بشود.
* فکر نمی‌کنید در این میان، نقش هیئت بسکتبال شیراز، کمرنگ شده است؟
- نه شیراز کمرنگ نیست. در هیئت شیراز هم انصافاً آقای خاکسار که از مربیان و دلسوزان هستند، در دو سال گذشته حضور وی یک حرکت خیلی خوب ایجاد کرده و یک تقابل سازنده بین هیئت بسکتبال شیراز و آموزش و پرورش وجود دارد.
خیلی از امکانات آموزش و پرورش در اختیار هیئت شیراز است  و ما حتی  جشنواره‌ای زیر نظر هیئت شیراز برگزار کردیم با همکاری شهرداری شیراز، در سالن امام حسن مجتبی که رقابت‌های‌استعدادیابی بود و ۶۰۰ دختر در شیراز آمدند و در این جشنواره شرکت کردند. یک چیز منحصر به فردی بود. فعالیت‌های خوبی را هیئت شیراز دارد انجام می‌دهد، علی‌رغم مشکلات مالی که وجود دارد.
* به عنوان صحبت پایانی، از انتخابات جدید هیئت بگویید که در چه مرحله‌ای قرار دارد.
- ثبت‌نام‌ها انجام شده و باید استعلام‌ها را بگیرند که ببینیم به چه صورت است. اگر شرایط بحث بازنشسته‌ها اجازه بدهد که من شرکت می‌کنم و اگر هم قانون اجازه ندهد، هیئت را می‌دهیم دست عزیز دیگری که توسط مجمع انتخاب می‌شود. هر کسی هم که به عنوان رئیس هیئت باشد، ما در کنارش هستیم و کمک می‌کنیم. ما در ۴ سال گذشته برای بسکتبال زحمت کشیدیم و دوست داریم این نهالی که کاشتیم، ثمرش را در پایان ۴ سال آینده ببینیم. امیدواریم نتیجه آن داشتن چهل بازیکن در بخش بانوان و چهل بازیکن در بخش آقایان در تیم‌های ملی، تیم‌های ‌منتخب و تیم‌های لیگ کشوری  باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی