[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۱
  • دوره جدید

پشت تحریم‌ها پنهان نشویم رازقی: نباید ناکارآمدی اقتصادی کشور را پشت قاب تحریم‌ها پنهان کرد، روزنامه شیراز نوین

دکتر نوبحت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه با مؤدیان استان فارس گفت: نباید ناکارآمدی اقتصادی کشور را پشت قاب تحریم‌ها پنهان کرد. به گزارش شیراز نوین به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس رازقی گفت: وی ناکارآمدی اقتصادی و عدم اهلیت حرفه‌ای تصمیم‌گیران در دهه‌های ‌اخیر کشور باید ما را به سمت مطلوبیت در شیوه‌های‌حکمرانی حرکت دهد تا بتوانیم بر مشکلات و نواقص فائق آییم.
وی افزود: به نظر می‌رسد عده‌ای در کشور هر موضوعی را به تحریم‌ها نسبت می‌دهند تا از این راه با نمود تصویری غیر واقعی، ناتوانی خود را پوشش دهند در حالی که مشکلات فعلی اقتصاد کشور را ناشی از تحریم‌ها و بیماری کرونا نیست.
وی گفت: دولت باید تخصیص ارز  4200 تومانى را به دلیل فسادها و رانت‌هاى انجام شده  قطع کند، اما به جاى تخصیص آن منابع به عنوان کوپن، باید به همان میزان بر دستمزد جامعه کارگرى و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستى بیفزاید.
رازقی در ادامه خاطر نشان کرد: اتاق بازرگانى نسبت به تخصیص ارز 4200 تومانى اعتراض جدى داشته و دارد و ما معتقدیم ارز دولتى جز فساد نتیجه‌اى در بر نداشته است. همچنین نسبت به موضوع مصوبه اخیر مجلس درباره جایگزینی از تخصیص ارز دولتى و اعطاى کوپن به خانوار نیازمند، پیشنهاد کارشناسی ما این است که مابه ازاى ارز دولتى و ارز آزاد به عنوان یارانه دستمزد به اقشار حقوق بگیر و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستى پرداخت شود. بر اساس آمارها رتبه کشور ما در شاخص‌های‌کسب و کار بانک جهانی در سال 2020 از بین 190 کشور جهان در رتبه 127 و در شاخص شفافیت در سال جاری با افت 8پله رتبه 146 را در بین 180 کشور داریم.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش‌های‌پایش فضای کسب و کار بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های ‌اجرایی ناظر بر کسب و کار، غیر‌قابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه، تأمین مالی از بانک‌ها و رویه‌های‌ناعادلانه ممیزی در دریافت مالیات از مهم‌ترین مشکلات در اقتصاد کشور است. رئیس اتاق بازرگانی فارس افزود: آنچه ما را در کشور گرفتار کرده ناتوانی، عدم آینده نگری و عدم اهلیت حرفه‌ای تصمیم‌گیران اقتصادی کشور بوده و حاکمیت سیاست بر اقتصاد و عدم واگذاری تصمیم گیری به کارشناسان، متخصصان اهل فن و میدان‌داران اقتصاد کشور موجب شده فضای ارائه راه‌های ‌علمی و مبتنی بر تجربه ایجاد نشود و مسایل اقتصادی موجود پیچیده و اوضاع اقتصادی کشور هر روز نابسامان‌تر شود. با بررسی کارشناسی در می‌یابیم با این عملکرد سال رونق تولید را با موفقیت طی کرده‌ایم و سال جهش تولید را با همان شیوه و روند طی می‌کنیم و همین بررسی لزوم تغییر شیوه‌های‌حکمرانی و سیاست‌گذاری را نشان می‌دهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی