[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۲
  • دوره جدید

اخلال در اقتصاد ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

زمان به سرعت درحال گذر است و بدون برنامه روزها را می‌گذرانیم. اینکه رهبرمعظم انقلاب درمورد موضوعات اقتصادی خصوصاً تغییرات شگفت‌انگیز ارز اظهارنظر می‌کنند و فرموده‌اند موضوع پیش از آنکه اقتصادی باشد سیاسی وامنیتی است تأکید ما را روی محور دلال بازی و واسطه‌گردی متمرکز می‌کند که البته توسط عناصر نفوذی در بدنه حاکمیتی درحال اتفاق است. احتکار اولین نشانه‌های‌ این موضوع می‌باشد چرا که عده‌ای با احتکار ملزومات مردم دربخش‌های ‌مختلف صنعتی، پزشکی و ... درحال افزودن برشدت ضربات تحریم‌ها هستند... 

اینکه هر روز توسط پلیس امنیت اقتصادی ویا دستگاه‌های اطلاعاتی وامنیتی انبارهای بزرگ وکوچک احتکار کشف می‌شود حکایت از آن دارد که برخی دنبال فضاسازی با رویکرد سیاسی و امنیتی هستند. چرا که با اقتصاد می‌توان امنیت یک کشور را برهم زد. مدتهاست که افسار سیاست به‌دست گروه‌های پرزور ومنفعت اقتصادی افتاده است. کار به جایی رسیده که با همین ابزار افراد برای انتخابات معرفی می‌شوند و جای تعجب ندارد که با رأی حداقلی هم که شده به عرصه قدرت نفوذ پیدا می‌کنند. از اینکه مجلس شورای اسلامی در ده دوره گذشته خود نتواسته به اصلاح قوانین اقتصادی بپردازد شاید توجه به همین موضوع باشد که اراده‌ای برای به روز رسانی قوانین وجود نداشته است و نمایندگان ترجیح داده‌اند وقت گذرانی کنند تا قوانین را اصلاح کنند. 
باید پذیرفت که درکشور هم از نعمت حقوقدان‌های‌چیره دست برخورداریم وهم از نعمت تشکل‌های‌صنفی که از بدنه مردم هستند ومی‌توانند به سهولت تمامی مشکلات را بیان کنند وحتی راهکار بدهند واین راهکارهابه شورگذاشته شود وبه یک نتیجه نهایی با گفتمانی نرم برسیم ، اما تا کنون هیچ اقدامی صورت نگرفته و تجار و تولید کنندگان وکارگران ما دراین چهار دهه با قوانین پیر وخسته، پیر وخسته شدند. برابر آنچه دراظهار نظر تیم‌های‌اقتصادی بخش‌های‌دولتی وخصوصی می‌توان یافت ومورد ارزیابی قرار داد هم عدم توان اجراست وهم عدم توان اصلاحات، هر دو موضوع، موضوعات مهمی هستند که متأسفانه تا کنون هیچ همت وشجاعتی برای حل وفصل آن از سوی مدیران ومسئولان دیده نشده است. 
حالا ما به یک دیپلماسی اقتصادی، فرهنگی منهای سیاسی بازی با رویکرد تأمین وحفظ منافع ملی  نیازمندیم تا امور درحوزه گفتمان ملی وبین‌المللی حل وفصل شود. اما ملاحظه می‌کنیم که کاسبان تحریم وفعالان حوزه قاچاق اجازه انجام این حرکت را نمی‌دهند. کشور همچنان درحال انتظار است و این انتظار می‌تواند به کانون آتش تبدیل شود. بطور مثال تغییر قیمت بنزین درسال گذشته آنهم بدون اعلام قبلی وقرار گرفتن درشیب ملایم افزایش به یک  بحران خشونت آمیز خیابانی تبدیل شد. درحالی که باید این حرکت با برنامه ریزی قبلی ودریافت مصوبه مجلس ونیز اعلام نظر کارشناسان اقتصادی امنیتی با زمینه‌سازی‌های ‌مناسب انجام می‌شد. اما نفوذی‌ها تصمیم گرفته بودند آنرا یک شبه اعلام کنند و اگر با بدنه اطلاعاتی وامنیتی کشور حتی یک مشاوره حداقلی کرده بودند در می‌یافتند که ظریب خطر وتنش‌های‌خیابانی بالاست و ارزیابان حوزه اطلاعاتی وامنیتی پرهیز را درچنین شرایطی توصیه می‌کردند. اما انگار خواست مجریان خشونت طلب ، با رویکردی سیاسی وبرای جریان‌سازی درکشور، اغتشاش خیابانی بودو برای شأن وسعت تنش بسیارمهم بود. وسعتی که بعلاوه گزارش‌ها و فراخوان‌های‌داخلی، رسانه‌های‌خارجی از آن سود بردند و امنیت اقتصادی برای سرمایه گذاران احتمالی خارجی درایران را به صفر رساند و یک فضای انحصاری برای خود ایجاد کردند. حالا اقتصاد درانحصار گروه‌های فعال در اقتصاد پنهان است. 
0این فعالان تمام منابع ومنافع را برای خود وشرکای بیگانه خود می‌خواهند وباید دید چگونه می‌توان از چرخه این اشتباه بزرگ خارج شد. حالا دستگاه قضایی تمام قدجلوی این عناصر ایستاده است وحتی برخورد با فساد را بصورت درون دستگاهی آغاز کرده است. باید حاصل این رخداد مهم تا چند سال آینده مشخص شود وحجم اختلاس ودست درازی به بیت‌المال به صفر برسد اگر درست برخورد کرده باشیم، چراکه نتیجه برخورد‌های‌حساب شده و برنامه‌ریزی شده اصلاح امور است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی