[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۱
  • دوره جدید

آنفلوآنزا مکمل کرونا می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

مسئولان بهداشتی استان فارس وضعیت ۱۹ شهرستان این استان را از لحاظ آلودگی به ویروس کرونا و همه‌گیری این بیماری قرمز اعلام کرده‌اند، کرونا در این شهرستان‌ها بی‌محابا می‌تازد به در بسته نمی‌خورد و همچنان قربانی می‌گیرد و شرایط را برای ماه‌های پیش رو در این استان دشوارتر می‌کند.
هر چند محدودیت‌های‌ صنفی و شغلی در این شهرستان‌ها از هفته‌های‌گذشته اجرایی شده است اما کرونا به در بسته نمی‌خورد، در برخی موارد این مرزبندی‌ها و محدودیت‌ها به صورت رسمی و غیررسمی شکسته می‌شود، بر اساس گزارش کمیته اپیدمیلوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز موج جدید ابتلا به این بیماری در استان فارس آغاز شده و به صورت شتابناک و فزاینده افراد به کرونا مبتلا می‌شوند و همچنین شماری نیز جان خود را از دست می‌دهند. شمار جان باختگان کرونا در استان فارس از مرز ۵۲۰  نفر گذشته است و اکنون مرگ روزانه دست کم ۱۰ نفر بر اثر این بیماری به آماری طبیعی رسیده است، مساجد، حسینه‌ها و مراکز برگزاری مراسم مذهبی تعطیل است اما همچنان شاهد برپایی مراسم ختم و عزاداری در قبرستان‌ها به صورت غیررسمی، تجمع‌ها و دورهمی‌های‌خانوادگی در شیراز و شهرستان‌های‌قرمز کرونا دراستان فارس هستیم. هر چند استقبال از ماسک و وسایل مراقبتی افزایش یافته و بیشتر شهروندانی که در سطح شهر آمد و شد می‌کنند ماسک بر چهره دارند، اما کرونا با همان افراد اندک که ماسک نمی‌زنند کار خود را به پیش می‌برد و از فردی به افرادی دیگر منتقل می‌گردد، شیوه نامه‌های‌بهداشتی نسبتا پرو پا قرص در ادارات و مراجعات مردمی رعایت می‌شود ولی عادی انگاری کرونا هم روی دیگر این موضوع است که به خوبی در بین مردم دیده می‌شود.  اعضای ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا در شیراز برای افزایش آمادگی مجموعه سلامت استان فارس در آستانه فصل پاییز به همفکری پرداختند و  با توجه  به نزدیک بودن فصل پاییز، پیرامون راهکارهای افزایش آمادگی مجموعه سلامت استان  و برخورد با خطر شیوع بیماری‌های‌تنفسی، تصمیم‌گیری کردند. مهرزاد لطفی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز یکشنبه در یکصد و سی و سومین نشست ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کرونا  از آمادگی تمامی مجموعه بهداشت و درمان استان فارس برای مقابله با گسترش شیوع بیماری کرونا خبر داد.
دکتر لطفی با توجه به موضوع شیوع بیماری آنفلوآنزا در فصل پاییز و زمستان؛ آماده سازی تخت‌های‌مجزا، گسترش آموزش‌های‌عمومی در این زمینه، هماهنگی و همکاری با مسئولان مرتبط، تقویت و آماده‌سازی مراکز ۱۶ ساعته و افزایش تعداد آن در سطح شیراز و استان را در دستور کار اعضای این ستاد قرار داد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین بر آموزش و ارتقای سطح آمادگی پزشکان خانواده، پزشکان مستقر در مراکز ۱۶ ساعته درمان سرپایی کرونا و اسکرین بیمارستان‌ها، اینترن‌ها و دستیاران داخلی و اطفال در خصوص کرونا و بیماری آنفلوآنزا تأکید کرد.
لطفی در این نشست ضمن بررسی مصوبات نشست‌های‌پیشین، وضعیت آمار مبتلایان به کرونا  و جان‌باختگان این بیماری در شیراز و دیگر شهرستان‌های‌استان، روند انجام تست‌ها در مراکز ۱۶ ساعته، فعالیت آزمایشگاه‌های‌تشخیصی کرونا ، همچنین اقدامات کارگروه‌های‌مختلف ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کرونا  را ارزیابی کرد. وی همچنین با اشاره به هفته جهانی شیر مادر و برخی نگرانی‌ها نسبت به شیردهی در دوران کرونا و یا خطر ابتلا به کرونا  در دوران بارداری، گفت: مادران می‌توانند پرسش‌های‌مربوط به سلامت خود و نوزاد را با کارشناسان سامانه ۴۰۳۰ و ۱۸۱۹ مطرح کنند. معاونان و مدیران ارشد دانشگاه نیز توضیحاتی در خصوص حوزه‌های‌مختلف مانند فرآیندهای دارویی، واکسیناسیون، زیرساخت‌های‌آزمایشگاهی، دوره‌های‌آموزشی دانشجویان و دستیاران، بیماری‌های‌تنفسی و آنفلوآنزا، تجهیزات و امکانات، فعالیت بخش‌های‌اطفال، وضعیت بیماران بستری کرونا  اقدامات کارگروه‌های‌مختلف و پیگیری مصوبات ستاد، درصد اشغال تخت‌های‌عادی و ویژه، خدمات بیمارستان پشتیبان، وضعیت ابتلا در شهرستان‌های‌استان، انجام تست‌های‌کرونا ، نوبت کاری پزشکان و کارکنان ارائه کردند. همچنین تزریق ضروری واکسن آنفلوآنزا برای گروه هدف شامل کودکان زیر ۶ سال، مادران باردار، سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای، تشابهات علائم بیماری آنفلوآنزا و کرونا، تریاژ بیماران، حفظ سلامت کارکنان بهداشت و درمان، از دیگر مطالب مطرح شده از سوی معاونان و مدیران ارشد دانشگاه دراین نشست بود. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست گفت: شوربختانه شمار مرگ و میر‌های‌روزانه کرونا در استان فارس روز آمار دو رقمی مانده است و در حال حاضر آمار جان‌باختگان کرونا  در فارس از ۵۲۰‌نفر بیشتر شده است. عبدالرسول همتی ادامه داد: هم اکنون ۸۸۷ بیمار مشکوک و دارای علامت کرونا  در بخش‌های‌عمومی بستری هستند، علاوه بر این تعداد، ۱۲۰ بیمار مبتلا به کرونا  نیز به دلیل دشواری وضعیت جسمی در بخش‌های‌مراقبت ویژه بیمارستان‌های‌استان بستری هستند. 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه کماکان استان فارس در وضعیت قرمز به سر می‌برد، یادآور شد: ۱۹ شهرستان فارس در وضعیت قرمز، ۱۵ شهرستان زرد و ۲ شهرستان در وضعیت سفید هستند. او با بیان اینکه برخی از خانواده‌ها به دلیل شرایط به وجود آمده ناشی از کرونا ، از انجام واکسیناسیون فرزندان  خودداری می‌کنند که این امر عوارض بسیاری برای سلامت کودک به همراه دارد، گفت: اطمینان داشته‌باشید در مراکز بهداشتی تمامی شیوه نامه‌های‌ بهداشتی رعایت می‌شود و جای نگرانی نیست، بنابراین تزریق واکسن فرزندان خود را در زمان مشخص انجام دهید و حتی یک روز هم به تأخیر نیاندازید. از ۱۱مرداد تا دیروز ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۶۸۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا  در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران   در کشور به ۳۰۹ هزار و ۴۳۷ نفر رسید، متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۰۸ بیمار  جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۷ هزار و ۱۹۰‌نفر رسیده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی