[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۴
  • دوره جدید

گرانی نرم سرکوب عدالت ، روزنامه شیراز نوین

  محمد شبیری-گروه گزارش
 
 پیدو سوخت‌رسانی سیار، در حالی اجرایی شده که در استان مبدع این طرح تاکنون اجرایی نشده؛ سوخت‌رسان سیار پیدو قرار است همیار رانندگانی باشد که در هرکجا با کمبود سوخت مواجه شده‌اند با استفاده از اپلیکیشن، درخواست سوخت کنند ولی حالا برای جایگاه‌داران در شرایط کرونایی مصیبتی شده است.
آزمون‌ وخطا همیشه یک برنده دارد و یک قربانی، برنده بودن همیشه مزایایی به همراه دارد که یک جغرافیا را در ابعاد مختلف به‌ویژه بُعد اقتصادی تأمین، تجهیز و ضمانت می‌کند، از سوی دیگر بازنده بودن پیامدهای منفی دارد که دامن‌گیر حوزه‌های مختلف می‌شود به‌خصوص از بین بردن بستر اعتماد.
شیراز در سال‌های اخیر همیشه مرکز آزمون ‌وخطا برای طرح‌های ناموفقی بوده که همیشه هزینه‌های فراوانی به همراه داشته است
اجرای آزمایشی مختلف ازجمله اجرای کارت پارک حاشیه‌ای، پایش تصویری و نظایر آن‌که هرکدام قرار است به‌عنوان خوش‌خدمتی مدیر مربوطه برای مدیر ارشد خود در شیراز اجرا شود.
فرزاد حسینی راننده کیا اسپورتیج می‌گوید: به‌نظر می‌رسد وجود چنین خدماتی در هر نقطه از استان می‌تواند مفید باشد ولی اینکه قیمت هر لیتر بنزین بخواهد پنج هزار تومان دریافت شود قدری ناعادلانه است.
وی که در صف ایستاده تا سوخت‌گیری کند، ادامه می‌دهد: امروزه اکثر ایده‌هایی که در کشور اجرا می‌شود در دیگر نقاط اجراشده ولی با این تفاوت که در آنجا اقداماتی را انجام می‌دهند تا کار تسهیل شود و افراد بتوانند به‌صورت رایگان از این نوع خدمات بهره‌مند شود ولی در کشور اجرای هرکدام برای شهروندان هزینه در بر خواهد داشت.
کیارش زارعی راننده دیگری است که منتظر است بتواند از خودرو پیدو سوخت‌گیری کند، در پاسخ به اینکه هدفش از سوخت‌گیری این نوع خودرو باقیمت گران‌تر می‌گوید: برای من بیشتر تفریح به شمار می‌رود و دیگر حوصله ایستادن در صف‌های جایگاه‌های بنزین را ندارم.
به عقیده این راننده استفاده از این نوع خدمات مربوط است برای قشر خاصی از جامعه و استفاده از این نوع سوخت‌گیری را مد می‌داند.
این گزارش سعی دارد به‌صورت مشخص طرح پیدو را بررسی کند.
در خردادماه امسال با حضور استاندار فارس و مدیر پخش فرآورده‌های نفتی استان طرحی با عنوان طرح پیدو یا همان سوخت‌رسان سیار راه‌اندازی و از آن طرح به‌عنوان گامی دیگر عرصه سوخت‌رسانی در فارس یاد شد. اجرای این طرح در حالی اجراشده که در استان اصفهان که مبدع این طرح است تاکنون اجرایی نشده و با مخالفت استاندار اصفهان و مسئولان مربوطه آن استان مواجه شده است
سوخت‌رسان سیار پیدو قرار است همیار و یاری‌رسان رانندگانی باشد که در هرکجا با کمبود سوخت مواجه شده‌اند با استفاده از اپلیکیشن درخواست سوخت کنند و یاری‌رسان رانندگان باشد ولی حالا برای جایگاه‌داران در شرایط کرونایی مصیبتی شده است.
دبیر انجمن صنفی جایگاه داران سوخت استان فارس معتقد است: بعد از افزایش قیمت سوخت، با کاهش ۶۰ درصدی فروش بنزین در جایگاه‌های کشور مواجه شدیم که در شرایط کرونایی این درصد به ۷۰ رسیده است.
علی‌رضا دادخواه با بیان اینکه بر اساس قانون فروش بنزین با فقط با قیمت مصوب امکان‌پذیر است، بیان کرد: امروز شاهد هستیم با راه‌اندازی شدن طرح پیدو در شیراز، جایگاه‌داران با سرمایه‌گذاری چند میلیارد تومانی با کارمزد ۱۰۰ تومانی بنزین را به فروش می‌رسانند ولی به دلایل نامعلومی شاهد هستیم فروشندگان بنزین پیدو با کارمزد ۵۰۰‌تومانی بنزین را به فروش می‌رسانند.
رئیس انجمن جایگاه‌داران شهرستان‌های کازرون نورآباد و فراشبند با اشاره به اینکه هدف از راه‌اندازی این طرح فروش سوخت با درخواست رانندگان از طریق نرم‌افزار است ولی امروز این خودروها در هر مناطق شهر مستقر و فروش سوخت دارند.
به عقیده دادخواه فروش این‌گونه سوخت به‌منزله چرخاندن بمب سیار در شهر است، عنوان کرد: تاکنون هیچ گزارش مبنی بر انفجار جایگاه‌های سوخت در شیراز اعلام‌نشده زیرا تمامی ایمنی‌های لازم در حوادث غیرمترقبه رعایت و جایگاه‌های سوخت از ایمنی لازم برخوردار هستند.
وی افزود: در فارس طرحی قرار است اجرا شود که مسئولان استان اصفهان به‌عنوان استان ابداع‌کننده این طرح تن به اجرای آن نداده و قرار است طرح به‌صورت آزمایشی در شیراز و استان تهران اجرا شود.
وی گفت: سه سال تمام است که با نامه‌نگاری‌های متعدد به مدیر پخش فرآورده‌های نفتی از وی خواسته‌شده با ارجاع چنین طرح غیر کارشناسانه‌ای مخالف شود زیرا اجرای این طرح برای شهری که با کمبود  بنزین مواجه نیست، ضرورتی ندارد اما هیچ پاسخی به نامه‌ها داده نشده است.
دادخواه اضافه کرد: بر اساس استاندارهای وزارت نفت از طریق هر نازل باید ۱۸۰۰ لیتر بنزین به فروش برسد ولی هم‌اکنون این مقدار در شیراز کمتر از ۱۸۰۰ لیتر است که این مهم منجر به فرار سرمایه‌گذار در احداث جایگاه سوخت خواهد شد.
دبیر انجمن صنفی جایگاه‌داران سوخت استان فارس همچنین بیان کرد: در شرایط فعلی برای احداث هر جایگاه سوخت حدود ۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که با انجام این کار تعداد قابل‌توجهی نیروی جوان به‌کارگیری می‌شود.
معاون خدمات شهری شهرداری شیراز با تأکید بر اینکه ارائه هم‌نوع فعالیتی در سطح شهر باید با مجوز شهرداری باشد، اعلام کرد: تاکنون مجوزی از سوی این معاونت برای ارائه فعالیت این‌گونه خدمات صادر نشده است.
محمدرضا حسن‌پور با اعلام اینکه نامه‌نگاری به مدیر پخش فرآورده‌های نفتی انجام‌شده تا مجوز فعالیت خودروها ارائه شود ولی تاکنون هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم زیرا هر نوع فعالیتی در سطح شهر باید از شهرداری مجوزهای لازم را کسب کند.
سوخت‌رسانی سیار با استفاده از اپلیکشن انجام می‌شود
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس استاندار فارس در حاشیه آیین رونمایی از خودروهای خدمات سوخت‌رسانی سیار در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تعداد ۱۲ دستگاه خودرو سوخت‌رسان سیار ارائه این خدمت به شهروندان را آغاز می‌کنند، گفت: سوخت‌رسانی سیار در این روش از طریق نصب اپلیکشن تلفن همراه و درخواست الکترونیکی سوخت انجام می‌شود.
دکترعنایت‌الله رحیمی بیان کرد: سوخت‌رسانی سیار علاوه بر اینکه دسترسی آسان به سوخت را برای شهروندان فراهم کرده و صرفه‌جویی در وقت به وجود آورده است سبب تردد کمتر خودرو در خیابان‌ها، مزایای زیست‌محیطی نیز به همراه دارد. وی ادامه داد: تردد کمتر خودرو در خیابان‌ها نیز علاوه بر کاهش آلودگی از تعداد تصادفات نیز می‌کاهد.
استاندار فارس خاطرنشان کرد: از مزایای دیگر این روش سایر سوخت‌رسانی این است که در مقایسه با جایگاه‌های ثابت سوخت نیاز به سرمایه‌گذاری کمتری دارد و راحت‌تر مورداستفاده قرار می‌گیرد.
وی افزود: سوخت‌گیری خودروها نیز در جایگاه‌های سوخت سطح شهر به‌صورت عادلانه انجام می‌شود.
دکتر رحیمی ابراز امیدواری کرد: این خدمتی نو و جدید بتواند تسهیلات بیشتری در اختیار مردم بگذارد و افزود: ما باید به سمت فنّاوری‌های جدید و روش‌های نو برای خدمات‌رسانی حرکت کنیم.
مدیریت پیدو منطقه فارس با اعلام اینکه هزینه سوخت‌گیری برای هر خودرو بین 15 تا 25 هزار تومان ارزیابی‌شده است می‌گوید: راننده هر خودرو به اندازه نیاز می‌تواند با نرخ مشخص سوخت‌گیری انجام دهد.
علی‌رضا قانعی با تأکید بر اینکه هم‌اکنون فروش سوخت از طریق 6 دستگاه خودرو در شهر شیراز در محل مناطق مشخص انجام و در صورت نیاز رانندگان می‌توانند با استفاده از نرم افراز این سامانه درخواست سوخت کند که با تعرفه مشخص سوخت تحویل داده شود.  وی در پاسخ به امن بودن این خودرو می‌گوید: اجرا و سوخت‌رسانی از طریق این خودروها با دریافت مجوز و استانداردهای لازم در حال انجام است و امروز به دلیل اینکه منافع برخی افراد به خطر افتاده خودروها را به بمب‌های سیار تشبیه می‌کنند. وی می‌گوید: در حال حاضر روزانه بیش از ۱۲ هزار لیتر سوخت از طریق خودروها به فروش می‌رسد که با استقبالی که شهروندان داشته‌اند پیش‌بینی می‌شود در صورت نیاز تعداد خودروها افزایش یابد.
قانعی با اشاره به اینکه سوخت‌رسانی برای خودروهای دستگاه‌های خدمت‌رسان مانند نیروی انتظامی، اورژانس، خودروهای شهرداری رایگان خواهد بود و هیچ کارمزدی از آنان دریافت نمی‌شود. وی طرح پیدو را یک طرح ملی می‌داند و می‌گوید: راه‌اندازی این طرح از سوی وزیر نفت مجوزهای لازم را دریافت کرده و قرار است در آینده نزدیک این طرح در استان اصفهان نیز اجرایی شود.
مدیر پخش فرآورده‌های نفتی نیز در روز افتتاحیه طرح از این طرح به‌عنوان گامی دیگر عرصه سوخت‌رسانی در فارس یادکرد و اعلام داشت: در راستای ارائه خدمات مطلوب‌تر و افزایش رضایتمندی شهروندان زمینه سوخت‌رسانی اینترنتی در شیراز با استفاده از نرم‌افزار پیدو فراهم شد.
امیر بنی‌کریمی از مراسم افتتاح سوخت‌رسانی اینترنتی با حضور استاندار فارس و مقامات شهرستان در کلان‌شهر شیراز خبر داد و گفت: در راستای افزایش خدمات‌رسانی مطلوب‌تر به مردم و دسترسی آسان‌تر به خدمات شهری درخواست اینترنتی بنزین با نرم‌افزار و اپلیکشن پیدو در شهر شیراز فراهم شد.
مدیر پخش فرآورده‌های نفتی اظهار کرد: با هماهنگی با مقامات استان و استفاده از توان و ظرفیت بخش خصوصی و همچنین اخذ مجوزها و استانداردهای لازم شهر شیراز بعد از شهرهای تهران و مشهد به‌عنوان سومین شهر دارای پمپ‌بنزین اینترنتی در کشور شناخته می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی