[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۱
  • دوره جدید

کاشت کنجد برای اولین بار در کربال، روزنامه شیراز نوین

رئیس مرکز جهاد کشاورزی کربال گفت: برای اولین بار ۲۵هکتار از اراضی زراعی بخش کربال شهرستان خرامه به کشت کنجد اختصاص یافته است.
‌به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خرامه، نیما گرامی با بیان اینکه ارقام بذور مصرفی، محلی و از نوع داراب و دشتستان است، اظهار کرد: کاشت کنجد در این بخش عمدتاً به صورت سنتی و دست پاش و در اوایل تیرماه انجام شد.
به گفته وی؛ استفاده از دستگاه‌های‌کارنده و کشت مکانیزه گیاه کنجد، به طور میانگین مصرف بذر را به میزان سه کیلو گرم در هکتار کاهش داده و به پنج کیلو گرم در هر هکتار می‌رساند که از نظر اقتصادی حائز اهمیت است.
او  با تأکید بر گرما دوستی و نیاز آبی کم این گیاه تصریح کرد: با توجه به بحران آب در سال‌های‌اخیر، کشت کنجد به عنوان یک زراعت تابستانه کم آب بر در قالب برنامه تغییر الگوی کشت توسط این مرکز در دستور کار قرار گرفته است. گرامی؛ به برداشت دو مرحله‌ای کنجد اشاره کرد و افزود: جمع آوری محصول از مزرعه با استفاده از دروگر و جداسازی دانه در بیرون زمین زراعی با دست یا خرمن کوب از عوامل محدود کننده کشت گیاه کنجد محسوب می‌شود. رئیس مرکز جهاد کشاورزی کربال ابراز کرد: تلاش و توصیه‌های‌ترویجی کارشناسان خستگی‌ناپذیر عرصه کشاورزی موجب افزایش هفت برابری کشت کنجد در شهرستان گردیده است. کنجد دانه‌ای روغنی و منبعی سرشار از کلسیم، فسفر و پتاسیم است که در صنایع تهیه روغن خوراکی، انواع حلوا شکری و شیرینی استفاده می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی