[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

با این ۳ حبوبات قند خون خود را کاهش دهید، روزنامه شیراز نوین

الودکتر- حبوبات به دلیل فیبر و پروتئین بالایی که دارند می‌توانند از بیماری‌های‌قلبی و دیگر بیماری‌های‌جدی جلوگیری کنند. لوبیا و حبوبات حاوی فواید بسیاری هستند از جمله کاهش کلسترول، کاهش سطح فشار خون و افزایش باکتری‌های‌مفید روده.لوبیا و حبوبات جز مواد خوردنی محسوب می‌شوند که در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند منابع غنی از فیبر و ویتامین B می‌باشند. همچنین جایگزین خوبی برای گوشت در رژیم غذایی سبزی خواران به منظور پروتئین مورد نیاز بدن محسوب می‌شوند. لوبیا و حبوبات حاوی فواید بسیاری هستند از جمله کاهش کلسترول، کاهش سطح فشار خون و افزایش باکتری‌های‌مفید روده. در ادامه این مقاله با مزایای لوبیا و حبوبات آشنا خواهید شد.
نخود فرنگی:
نخود فرنگی منبع خوبی از فیبر و پروتئین می‌باشد. بسیاری از تحقیقات علمی نشان داده اند که لوبیا و حبوبات از جمله نخود فرنگی می‌توانند به کاهش وزن، کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های‌قلبی و سرطان کمک کنند بخصوص وقتی آن‌ها را جایگزین گوشت قرمز در رژیم غذایی می‌کنند.
164 گرم  از نخود فرنگی پخته شده حاوی:
کالری: 269
پروتئین: 14.5 گرم
فیبر: 12.5 گرم
فولات ( ویتأمین B9): 71 درصد از نیاز روزانه
منگنز: 84 درصد از نیاز روزانه
مس: 29 درصد از نیاز روزانه
آهن: 26 درصد از نیاز روزانه
نخود فرنگی بخصوص در کاهش قند خون و افزایش حساسیت به انسولین بسیار مؤثر است. در تحقیقی 19 خانم را که عده‌ای در هر وعده 50 گرم نخود فرنگی و عده‌ای 50 گرم نان سفید و یا خوراکی‌های‌حاوی گندم مصرف می‌کردند را تحت نظر گرفتند. دسته اول، آن‌هایی که نخود فرنگی مصرف کرده بودند، به میزان چشمگیری در سطح قند خون و انسولین آن‌ها کاهش اتفاق افتاده بود. در تحقیقی دیگر 45 نفر در هر هفته 728 گرم نخود فرنگی استفاده می‌کردند و این کار را به مدت 12 هفته انجام دادند در انتها به این نتیجه رسیدند که میزان سطح انسولین آن‌ها کاهش یافته است. مصرف نخود فرنگی ممکن است به بهبود سطح کلسترول خون نیز کمک کند. یک تحقیق نشان داده است که نخود فرنگی می‌تواند در کاهش کلسترول کل و کلسترول بد خون مؤثر شود. این دو عامل از جمله فاکتور‌های‌مؤثر در ایجاد بیماری‌های‌قلبی محسوب می‌شوند. باکتری‌های‌مفید درون روده نقش مهمی در تمام جنبه‌های‌سلامتی بازی می‌کند بنابراین خوردن غذاهایی که حاوی فیبر می‌باشند برای سلامتی بدن بسیار مفید هستند. یک مطالعه نشان داد که رژیم غذایی حاوی نخود فرنگی می‌تواند به بهبود عملکرد روده و کاهش باکتری‌های‌بد درون روده کمک کند.
عدس:
عدس یک منبع خوب پروتئین برای گیاه خواران است و می‌تواند یک افزودنی خوب به سوپ و آش باشد.
عدس حاوی مزایای زیادی می‌باشد:
198 گرم عدس پخته حاوی:
کالری: 230
پروتئین: 17.9 گرم
فیبر: 15.6گرم
فولات ( ویتأمین B9): 90 درصد از نیاز روزانه
منگنز: 49 درصد از نیاز روزانه
مس: 29 درصد از نیاز روزانه
تیامین ( ویتامین B1) : 22 درصد از نیاز روزانه
همانند نخود فرنگی، عدس می‌تواند به کاهش قند خون نسبت به دیگر خوراکی‌ها کمک کند.
در تحقیقی 24 مرد را تحت نظر قرار دادند رژیم غذایی این افراد پاستا و سس گوجه‌فرنگی حاوی عدس بود. افرادی که در رژیم غذایی آن‌ها عدس وجود داشت میزان قند خون پایین‌تری مشاهده شد. دیگر تحقیقات که بر روی 3هزار فرد انجام شد، نشان دادند افرادی که در رژیم غذایی خود از میزان زیادی عدس و دیگر حبوبات استفاده می‌کنند، نرخ ابتلا به دیابت در آن‌ها کمتر خواهد بود.
علت این مزایا شاید به دلیل تأثیر باکتری‌های‌مفید در بدن باشد. برخی از تحقیقات دیگر نشان داده‌اند باکتری‌های‌مفید بدن از مزایای عدس استفاده خواهند کرد و به بهبود عملکرد روده و معده در هضم غذا و جلوگیری از افزایش قند خون کمک خواهد کرد. در انتها، عدس با کاهش کلسترول بد خون و افزایش کلسترول خوب خون می‌تواند به کاهش بیماری‌های‌قلبی کمک می‌کند.
نخود:
نخود نوعی از حبوبات می‌باشد که حاوی انواع مختلفی است.
160 گرم از نخود پخته شده حاوی:
  کالری: 125
پروتئین: 8.2 گرم
فیبر: 8.8 گرم
فولات ( ویتأمین B9): 24 درصد از نیاز روزانه
منگنز: 22 درصد از نیاز روزانه
مس: 48 درصد از نیاز روزانه
تیامین ( ویتدمین B1) : 30 درصد از نیاز روزانه
همانند دیگر حبوبات، نخود یک منبع خوب فیبر و پروتئین است. تحقیقات زیادی نشان داده اند که فیبر و پروتئین نخود، که می‌توانند در مکمل‌ها مورد استفاده قرار بگیرند، مزایای زیادی برای سلامتی خواهند داشت.
در یک مطالعه 23 نفر را اضافه وزن و کلسترول بالایی داشتند را مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که مصرف 50 گرم نخود به مدت 28 روز به طور چشمگیری مقاومت بدن آن‌ها با انسولین و چربی دور شکم را کاهش خواهد داد.
نخود می‌تواند به کاهش قند خون بعد از وعده غذایی، کاهش‌تری گلیسیرید و افزایش سیری فرد کمک کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی