[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۴
  • دوره جدید

می خواهند پیشکسوتان را خـانـه نـشـین کـنند، روزنامه شیراز نوین

پیشکسوت فوتبال فارس و کشور در بیان خاطرات خود از اوج فعالیت‌های ورزشی‌اش در این رشته اظهار داشت:‌ در حالی که سه ماه در اردوی تیم ملی فوتبال بزرگسالان زیرنظر علی پروین بودم اما در آخرین لحظه قربانی شدم یعنی از فهرست تیم ملی خط خوردم.
اصغر اکبری چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: زنده یاد حسین فکری که مربی تیم مرصاد شیراز بود به مربیان تیم ملی اعتراض کرد و علتش را جویا شد که مایلی کهن  پاسخ داد اکبری مورد تأیید ماست اما چون بهزاد داداش‌زاده و حمید روزبهانی عضو تیم پرسپولیس بودند و با تیم نیسان ژاپن در جام در جام آسیا بازی داشتند اگر آنها را خط می‌زدیم برابر تیم ژاپنی در زمین راه می‌رفتند، برای همین اکبری را خط زدیم.
اکبری ادامه داد: جالب اینکه تیم پرسپولیس مقابل نیسان ژاپن که سال ۱۳۷۰ برگزار شد، شکست خورد که بیش از هر چیز به من ظلم کردند و فردای آن روز هم تیم ملی برای برگزاری اردو راهی آلمان  شدند که این حق‌کشی را هیچ وقت فراموش نخواهم کرد.
این پیشکسوت فوتبال کشور در سال ۱۳۴۲ در شیراز به دنیا آمد و از سن هفت سالگی  فوتبالش را در زمین‌های‌خاکی محله گلکوب و سهند شیراز آغاز کرد و طی دوران بازی به افتخارات زیادی دست یافت که می‌توان به حضور در تمرینات تیم ملی، مربی تیم ملی جوانان و شکست دادن تیم‌های‌پرسپولیس و استقلال به عنوان مربی تیم‌های‌مرصاد و قشقایی شیراز اشاره کرد.
اکبری که پست اصلی او هافبک وسط بود با فیزیکی مناسبی که داشت به عنوان بازیگردان و هافبک دفاعی در زدن شوت‌های‌از راه دور تخصص زیادی داشت  و از این راه نیز گل‌های‌زیادی را به ثمررسانده است و به موتور جنگنده  تیم منتخب فارس شهرت یافت.
اکبری گفت:  بیش ازسه  ماه در تمرینات تیم فوتبال استقلال تهران شرکت داشتم اما قانون دست و پاگیر آن روزهای فوتبال کشور اجازه نداد به تیمی که دوست داشتم ، بروم.
وی ادامه داد: در سال ۷۰  از تیم مرصاد به تیم ملی  دعوت شدم، یک روز در تمرینات تیم ملی زنده یاد منصور پورحیدری، علی جباری و کاظم اولیایی که مدیر عامل استقلال بود به سراغم آمدند و رفتم باشگاه استقلال قرار داد داخلی امضا و در تمرینات تیم شرکت کردم و چند بازی دوستانه هم انجام دادم اما باشگاه مرصاد رضایت نامه یکساله دادند که مورد قبول باشگاه استقلال قرار نگرفت زیرا قراردادها سه و پنج ساله بود.
اکبری در خصوص چگونگی ورودش به عرصه فوتبال گفت: فوتبال را از سال ۵۵ به صورت رسمی با تیم کیان زند شیراز زیر نظر ، کاظم مهربانپور و شهید آیت فرجی اغاز کردم و طی ۱۰ سال حضور در این تیم، به تیم ملی جوانان هم دعوت شدم.
او با بیان اینکه پس از تیم کیان زند به تیم برق شیراز پیوستم، افزود: سه سال در تیم برق توپ زدم  و سپس تیم مرصاد را سال ۶۹ با همکاری صمد پرندک، شاپور شفیعی و محمد عباسی راه اندازی کردیم و به استخدام رسمی شرکت مخابرات راه دور در امدم و ناگزیرشدم در تیم مرصاد بازی کنم.
اکبری با اشاره به اینکه زمانی که زنده یاد حسین فکری مربی تیم مرصاد شد فوتبال فارس را متحول کرد، افزود: فکری به صورت کلاسیک و با روش نوین تغییرات اساسی را در فوتبال این استان ایجاد کرد طوری که ما در تمرینات هر کدام یک توپ داشتیم و این در حالی بود که اکثر تیم‌های‌شیرازی در آن زمان هر پنج بازیکن با یک توپ تمرین می‌کردند ضمن اینکه کارهای بدنی هم با توپ صورت می‌گرفت.
وی گفت: هم اینک فوتبال فارس از نظر زیرساخت‌ها کیفی خوبی ندارد و به صورت گلخانه‌ای کار می‌کنند، به عنوان مثال تیم فجر از بازیکنان سرباز سود می‌برد در صورتی که با یک منابع مالی متوسط با توجه به استعدادهای زیاد اگر روی بازیکنان بومی کار کنند طی دو یا سه سال می‌توان تیم را به لیگ برتر بُرد.
اکبری بیان کرد: همین کار را در تیم‌های‌مرصاد و قشقایی انجام دادم و در سال سوم هم نتیجه گرفتیم و تیم‌های‌استقلال پرسیولیس را شانسی نبردیم  زیرا با تفکر و برنامه کار می‌کردیم و بازیکنان هم فوتبالشان را به تیم‌های‌پرسپولیس و استقلال دیکته می‌کردند. مربی سابق تیم ملی جوانان با بیان اینکه برخی دوست ندارند بزرگان فوتبال شیراز از خانه بیرون بیایند، اظهار داشت: هروقت از ما خواستند به مانند یک سرباز حضور یافتیم اما به نظر می‌رسد دست‌هایی در کار است که آنها از ما خوششان نمی‌آید ضمن اینکه  مربیان کار بلد زیادی داریم که توانایی کار کردن با تیم‌های‌قشقایی و فجر را دارند اما چون اهل زدو بند نیستند باید در خانه بمانند. وی گفت: زنده یاد غلام فتاحی زمانی که سرپرست تیم کیان زند شیراز بود با دوچرخه روزنامه‌ها را در شیراز توزیع می‌کرد و از زن و بچه خود می‌گرفت و خرج فوتبال می‌کرد زیرا آنها عاشق بودند اما متأسفانه مدیران کنونی این روزهای فوتبال فارس نه عاشق کار هستند و نه کار بلد و تنها  به دنبال شهرست و کاسبی هستند. اکبری افزود: با فوتبال زندگی کردم و خاطرات تلخ و شیرین زیادی هم دارم و زمانی که مربی تیم ملی جوانان بودم در مسابقات بین‌المللی ویتنام در فینال آن بازی‌ها مقابل تیم تایلند از دقیقه ۴۰، تیم ملی با اخراج جلال  علی محمدی ۱۰ نفره شد  اما در پایان  با نتیجه ۲ بر یک بازی را بردیم و قهرمان شدیم که این بهترین خاطره‌ام است ضمن اینکه شکست دادن تیم‌های‌استقلال و پرسپولیس هم به عنوان سرمربی تیم‌های‌مرصاد و قشقایی راهیچ وقت فراموش نخواهم کرد.  اکبری گفت: اما بدترین خاطره‌ام مربوط  به زمانی بود که حدود  سه ماه در اردوی تیم ملی بزرگسالان بودم و علی‌پروین سر مربی تیم ملی همانگونه که اشاره کردم یکروز قبل از سفر تیم ملی به آلمان اسم من را خط زد تا بهزاد داداش‌زاده که به تازگی به تیم پرسپولیس پیوسته بود به جای من راهی آلمان شود و در حقیقت قربانی گرایش رنگی مربیان تیم ملی شدم. وی در مورد بهترین گل‌هایی که زده است، افزود: بهترین گل‌هایی که زدم به تیم پیام مشهد از فاصله ۳۰ متری بود و یگ گل هم به تیم نساجی مازندران از نزدیک نقطه کرنر و از روی ضربه ایستگاهی  به ثمر رساندم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی