[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

تداوم فسادستیزی برای اعتماد و آبادانی ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
 شهردار صدرا گفت: امیدواریم با اجرای وسیع پروژه‌های‌عمرانی و تداوم فسادستیزی شاهد بازگشت امید و اعتماد در میان شهروندان رنجدیده صدرا باشیم. دکتر بهزاد پرنیان ظهر پنجشنبه 16مردادماه در جمع خبرنگاران خبر از بازبینی دقیق قراردادهایی داد که در ادوار گذشته توسط شهرداران خاطی به امضا رسیده بود و خاطر نشان کرد: با بررسی بسیاری از قراردادها متوجه موارد شبهه برانگیزی شدیم که حقوق مادی و معنوی شهر و شهرندان در آن پایمال شده بود. به همین دلیل با همکاری دستگاه قضایی و حمایت‌های‌استانداری به آنها ورود کردیم و  میلیاردها تومان از حقوق تضییع شده به صندوق شهرداری صدرا بازگشت که از آنها برای اجرای پروژه‌های‌عمرانی و ارایه خدمات به شهروندان استفاده می‌شود. وی با اعلام این خبر که عملیات فسادستیزی با قدرت در مجموعه مدیریت شهری صدرا تداوم خواهد یافت اعلام کرد: صدرا با جمعیتی بیش از ١۵٠هزار نفر سر‌ریز جمعیتی شیراز را در خود جای داده و این در حالی است که امکانات و زیرساخت‌های‌لازم در این شهر جدید به اندازه جمعیت و نیازهای آن رشد نیافته است. این مقام مسئول با تبریک روز و هفته خبرنگار به نقش پررنگ اصحاب رسانه در فسادستیزی و خدمت به جامعه اشاره کرد و افزود: خبرنگاران امانتدار مردم و مسئولان هستند. این قشر زحمتکش باید با تسلط به علوم روانشناسی و جامع‌شناسی مشکلات مردم را بازگو کرده و مدیران به واسطه فعالیت آنها از بسیاری مشکلات آگاهی خواهند یافت. در بسیاری موارد گزارش‌ها و اخبار مطرح شده از سوی اصحاب رسانه به مطالبات افکار عمومی می‌انجامد و فرایند حل مشکلات را تسهیل می‌کند.
خروج صدرا از بن بست ارتباطی
شهردار صدرا در ادامه به گوشه‌ای از خدمات انجام گرفته در ماه‌های‌اخیر اشاره کرد و گفت: تا چندی قبل شهر جدید صدرا فقط دارای یک ورودی از سمت شهرک گلستان بود و این مسئله باعث مشکلات بی‌شماری برای مردم شده بود. در نظر داشته‌باشیم که مسیرهای دسترسی و راه‌های‌ارتباطی مهمترین پیش‌نیازهای شهرها است که متأسفانه در گذشته توجه چندانی به آن نشده بود. به همین دلیل احداث چندین مسیر دسترسی مانند باجگاه و دوکوهک در دستور کار قرار گرفت و اجرا شد. دکتر پرنیان با اشاره به بخشی دیگر از خدمات شهرداری صدرا در این زمینه گفت: تا چند ماه آینده عملیات اجرایی مسیر جدید صدرا به شیراز از مسیر تنگ قره‌پیری آغاز می‌شود و با اجرای این پروژه‌ها شاهد رفع بسیاری از مشکلات مردم و خارج شدن شهر جدید صدرا از بن‌بست‌های‌ارتباطی خواهیم بود. وی در ادامه به یکی از مشکلات کهنه و اساسی این منطقه اشاره کرد و بیان داشت: از سال‌های‌گذشته مردم شریف صدرا و به ویژه اهالی فاز یک از بوی آزاردهنده فاصلاب در رنج و عذاب بودند و با وجود آن که مجموعه شهرداری در این زمینه وظیفه فانونی ندارد، مبلغ ۵میلیارد تومان برای پیش خرید پساب‌های‌تصفیه‌خانه به منظور استفاده در فضای سبز پرداخت شد تا قدم مثبتی در راستای به اجرایی شدن سریع‌تر این پروژه داشته‌باشد.
یک پارک برای یک شهر  
شهردار صدرا سرانه فضای سبز این شهر جدید را نامناسب توصیف کرد و گفت: در شهر جدید صدرا یک پارک برای جمعیتی بالغ بر ١٧٠هزار نفر وجود دارد و این در حالی است که تنها ٢٠درصد از فضاهای شهری به پیاده رو اختصاص یافته است. باید در نظر داشت که درسرشماری سال ٩۵جمعیت این شهر بیش از ٩٠هزار نفر بود در سرشماری جدید به ١٧٠هزار نفر افزایش یافته و تا آینده نزدیک به ۴۵٠هزار نفرافزایش خواهد یافت و به همین دلیل باید چاره‌ای اساسی برای ایجاد زیر ساخت‌ها در زمینه‌های‌گوناکون همت گماشت. دکتر پرنیان خبر از آسیب‌شناسی بحران‌ها داد و در ادامه گفت: یکی از پروژه‌های‌مهم در سال جدید به احداث اولین پیاده‌راه سلامت شهر صدرا به طول یک ونیم کیلومتربا عرض ١۵متر است که در آن پیست دوچرخه‌سواری نیز تدارک دیده شده است. امیدواریم تا پایان تابستان سال جاری شاهد افتتاح این پروژه باشیم. همچنین عملیات ساخت یک پارک ٩هکتاری نیز در دستور کار شهرداری صدرا قرار دارد. وی عملیات بازگشت اعتماد به مردم صدرا را مأموریتی خطیر برای شهرداری ارزیابی کرد و گفت: یکی ازمشکلات اساسی در دوره مدیریت جدید شهرداری به باز گرداندن اعتماد مردم مربوط می‌شود. باید فرایند خدمت‌رسانی‌ها به نحوی انجام گیرد که مردم پیشرفت‌های‌عمرانی و مبارزه با فساد را مشاهده کنند.
همکاری برای آبادانی
دکتر پرنیان در ادامه به همکاری شهرداری و شرکت عمران صدرا برای آبادانی شهر جدید اشاره کرد و گفت: در سال جاری بیش از ١٠٠میلیارد تومان بودجه برای شهرداری صدرا در نظر گرفته شده که ۶٠میلیارد تومان آن برای هزینه‌های‌جاری و ۴٠میلیارد تومان به پروژه‌های‌عمرانی اختصاص بافته است. همچنین طبق توافقات به عمل آمده شرکت عمران صدرا نیز به همین مقدار برای توسعه و آبادانی شهر هزینه خواهد کرد. وی در ادامه افزود: طبق توافقی که با شرکت عمران صدرا به عمل آمده در سال جاری ١٠پارک محله‌ای در شهر جدید صدرا توسط شهرداری و شرکت عمران به صورت مساوی به بهره‌برداری خواهدرسید. البته فاز دوم اکوپارک نیز به همت شرکت عمران صدرا اجرا می‌‌شود که با بهره‌برداری از آن سرانه فضای سبز از ٣٠هکتار  به ۶٠هکتار افزایش می‌یابد. شهردار شهر جدید صدرا در ادامه خبر از اختصاص بودجه‌های‌عمرانی در مقیاس وسیعی برای آبادانی شهر داد و خاطر نشان کرد: طبق توافقات به عمل آمده به هر اندازه که شهرداری صدرا برای برای پروژه‌های ‌عمرانی بودجه اختصاص دهد، به همان اندازه شرکت عمران صدرا هم در اجرای پروژه‌ها سرمایه‌گذاری خواهد کرد.
گسترش زیرساخت‌ها و افزایش سخت افزارها
دکتر پرنیان در بخش دیگری از سخنان خود به یکی از چالش‌های‌اساسی شهر صدرا اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات اصلی این شهر جدید به سکنی‌گزینی عجولانه جمعیتی در این منطقه باز می‌گردد. توازنی میان زیر ساخت‌های‌شهر با جمعیت آن برقرار نیست و باید با تلاشی مضاعف در راستای جبران کمبودها تلاش گنیم. البته در آینده نزدیک ٢۵هزار واحد مسکونی دیگر در قالب برنامه اقدام ملی مسکن در این شهر به بهره‌برداری می‌رسد و باید با شتاب بیشتری به گسترش زیرساخت‌ها و سخت افزارهای مورد نیاز همت گماریم. وی با تشریح عملکرد مالی شهرداری صدرا بیان داشت: ما باید تا مرداد ماه سال‌جاری ٣٣درصد از بودجه شهرداری را محقق می‌ساختیم. اما با تلاش‌های‌صورت گرفته و علی رغم شیوع کرونا و قرار گیری فارس در زمره مناطق قرمز کشور توانستیم بیش از ۵٠درصد بودجه را محقق سازیم. البته اغتشاشات آبان ماه، برف سنگین و مشغله‌های‌انتخابات هم سد راه شهرداری برای تداوم خدمت‌رسانی نشد. هر چند که این اعتبارات هنوز جوابگوی عقب ماندگی‌های ‌صدرا نیست. 
شهردار صدرا با اعلام این خبر که عقب ماندگی‌های‌شهر جدید شناسایی شده و گام‌های‌استواری برای از میان برداشتن آنها در دستور کار قرار دارد خاطر نشان کرد: در سال جاری ٢٠میلیارد تومان برای عملیات آسفالت توسط شهرداری اختصاص بافته و با همکاری دکتر خلیل حاجی پور، شرکت عمران صدرا نیز  به همین میزان در ارایه خدمت‌رسانی به مردم شریف صدرا مشارکت دارد. 
امیدواریم با این اقدامات و همکاری‌ها بخشی از عقب ماندگی‌های‌شهر جدید جبران شده وتا پایان سال دیگر هیچ معبر خاکی در صدرا وجود نداشته باشد.
توسعه مبانی حمل و نقل عمومی
دکتر پرنیان از سرمایه‌گذاری‌های‌شهرداری در زمینه گسترش مبانی حمل و نقلی خبر داد و گفت: کمبود وسایل حمل و نقل عمومی در زمره مشکلات قدیمی شهر صدرا قرار می‌گیرند. در زمان استقرار تیم شهرداری در دوره جدید فقط ۵ دستگاه اتوبوس در گستره شهرجدید فعالیت داشتند که امروز تعداد این اتوبوس‌ها به ١١دستگاه رسیده و در کنار آن ١٠دستگاه مینی‌بوس هم به فعالیت مشغولند. البته در سال جاری اعتباری بالغ بر ٨میلیارد تومان توسط شهرداری صدرا و ۶میلیارد تومان به همت شرکت عمران صدرا برای توسعه حمل و نقل عمومی شهر جدید در نظر گرفته شده و ۵٠ ایستگاه اتوبوس در نقاط مختلف شهر احداث می‌شود.
وی همچنین از احداث اولین پیاده‌راه سلامت و مسیر دوچرخه‌سواری در شهر صدرا خبرداد و افزود: اولین مسیر پیاده‌راه به طول یک و نیم کیلومتر و عرض 15متر تا چند ماه آینده در صدرا احداث می‌شود. دکتر پرنیان در پایان از راه‌اندازی مرکز معاینه فنی خودروهای سبک در شهر جدید صدرا خبرداد و گفت: با احداث این مرکز دیگر شهروندان صدرا نیازی به مراجعه به شیراز نخواهند داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی